Lidovky.cz

Dokážou čeští podnikatelé využít sjednané investiční dohody EU a Číny?

Evropská unie a Čína ve středu dojednaly úvodní dohodu o investicích, která usnadní investorům z obou regionů vzájemný přístup na trhy. foto: ČTK

Na konci loňského roku byla dojednána úvodní dohoda o investicích, která má usnadnit investorům z Evropské unie a Číny vzájemný přístup na trhy. Podpis dohody se předpokládá při francouzském předsednictví Radě EU v první polovině roku 2022. Navzdory výhodám pro evropské, tedy i české podnikatele však žádné okamžité změny nelze čekat.
  12:17

Když bývalý předseda Evropské komise José Manuel Barroso a bývalý předseda Evropské rady Herman Van Rompuy navštívili v listopadu 2013 Peking, byli přesvědčeni, že investiční dohoda Evropské unie a Číny by mohla být sjednána během 30 měsíců. Realita ale byla jiná. Teprve na konci loňského roku oznámila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, že byla dosažena shoda na úvodní dohodě o investicích.

„Z toho budou moci díky našemu členství v EU těžit i české společnosti, které v Číně působí či o vstupu na tento perspektivní trh uvažují,“ říká mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Marek Vošahlík. I když se zdůrazňuje, jaké výhody smlouva pro evropské, a tedy i české podnikatele znamená, žádné okamžité změny se čekat nedají. A nejisté též je, jak příležitosti Češi využijí.

Průlomové rozšíření

Diskuse trvaly téměř sedm let. Těsně před koncem loňského roku byla dojednána úvodní dohoda o investicích, která má usnadnit investorům z EU a Číny vzájemný přístup na trhy. „Obě strany nyní pracují na dokončení textu na technické úrovni, který před předložením ke schválení Radě EU a Evropskému parlamentu projde právními úpravami a překladem do všech smluvních jazyků,“ vysvětluje Vošahlík. Dodává, že teprve poté bude možné přistoupit k podpisu dohody.

To se předpokládá během francouzského předsednictví Radě EU, tedy v první polovině roku 2022. Evropské firmy by měly díky dohodě získat povolení působit v Číně v odvětvích, jako jsou elektromobily, soukromé nemocnice, reality, reklama, námořní doprava, telekomunikační cloudové služby, systém rezervací letenek a pozemní odbavení. Některé požadavky, že firmy musejí fungovat v rámci společného podniku s čínským partnerem, budou zrušeny. Čína zakáže i nucený transfer technologií zahraničních firem.

Evropským podnikatelům v Číně včetně těch českých otevře dohoda řadu zatím zapovězených předmětů podnikání, a zejména v oblastech obchodních, finančních a logistických služeb půjde o průlomové rozšíření

Slíbila také, že bude transparentnější u dotací a zakáže státním podnikům diskriminaci zahraničních investorů. Dle MPO jde o nejambicióznější dohodu, jakou Čína kdy se třetí zemí uzavřela. Pozitivně to vidí i sinolog a právník Vít Vojta. „Evropským podnikatelům v Číně včetně těch českých otevře dohoda řadu zatím zapovězených předmětů podnikání, a zejména v oblastech obchodních, finančních a logistických služeb půjde o průlomové rozšíření,“ říká.

Zároveň dodává, že dohoda bude velkou výzvou pro konzervativní část čínského úřednictva. „Tady musí sehrát klíčovou roli vrcholné čínské vedení, které tak může v praxi ukázat, jak vážně dohodu s EU myslí,“ je přesvědčen Vojta. Dle něho dohoda zlepší možnosti evropských investorů i pracovní uplatnění zahraničních manažerů v Číně. Otázkou ale je, nakolik tuto příležitost Češi využijí.

„Výrazně úspěšnější v pronikání na čínský trh jsou Němci, Francouzi a Italové díky intenzivní podpoře na úrovni vlád těchto zemí, jako jsou třeba četné cesty do Číny s podnikatelskými delegacemi,“ říká Miroslav Diro, mluvčí Hospodářské komory. V roce 2019 vývoz a dovoz mezi Čínou a Českem přesáhl 672 miliard korun. Problémem ale je, že import z Číny představoval 616 miliard korun, zatímco export do Číny pouze 56 miliard korun. A tento nepoměr se nedaří roky změnit.

Nevítaný dárek pro Joe Bidena

Česko je sice průmyslovou zemí, ale dvě největší položky našeho exportu jsou buničina a dřevo. Obdobně je na tom celá EU. Čína je druhým největším obchodním partnerem EU za USA. EU je pak největším obchodním partnerem Číny. Denní hodnota obchodu mezi Čínou a Evropou činí v průměru jednu miliardu eur (26,2 miliardy korun). Jak uvádí Eurostat, v roce 2019 vyvezly země EU do Číny zboží v hodnotě 198 miliard eur, opačným směrem ale proudilo zboží za 650 miliard eur.

Někteří kritici smlouvu označují za „nevítaný dárek“ pro nově zvoleného amerického prezidenta Joea Bidena, protože by mohla překazit jeho zamýšlený restart transatlantické aliance s cílem multilaterálního boje proti Číně

Všechny ohlasy ale zdaleka nejsou jen příznivé. Například Reinhard Bütikofer, předseda delegace Evropského parlamentu pro vztahy s Čínou, označil dohodu za „strategickou chybu“. Na Twitteru uvedl, že je „směšné“, aby se EU pokusila prodat závazky, které Peking v rámci dohody přijal v oblasti pracovních práv za úspěch.

Někteří kritici smlouvu označují za „nevítaný dárek“ pro nově zvoleného amerického prezidenta Joea Bidena, protože by mohla překazit jeho zamýšlený restart transatlantické aliance s cílem multilaterálního boje proti Číně. Mikko Huotari, ředitel berlínského think tanku Mercator Institute for China Studies, označuje smlouvu za „nejdůležitější pokus EU o vyvážení hospodářských vztahů s Čínou“. Tvrdí, že EU vystupovala jako tvrdý vyjednavač a Čína učinila selektivní ústupky.

Na druhé straně ale Čína má co slavit. „Pro Peking dohoda znamená vysoce symbolické politické vítězství, které demonstruje, že se podílí na globalizaci s hlavními mezinárodními partnery,“ tvrdí Huotari a poukazuje na značné riziko, kterým je ztráta jisté důvěry u partnerů včetně USA, kteří tuto dohodu nemusejí vidět jako „strategickou autonomii“ Evropy.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.