Lidovky.cz

Dočká se prezident ústavní žaloby?

  22:01

ODS a TOP 09 připouštějí, že bude-li Miloš Zeman otálet se jmenováním druhého premiéra, budou se ho snažit zažalovat u Ústavního soudu.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Od úterý, kdy byl Jiří Rusnok jmenován novým premiérem vlády Miloše Zemana, jsou hlavní koaliční strany jako zhypnotizované. ODS i TOP 09 vycouvaly ze siláckých prohlášení o rozpuštění sněmovny a říkají, že budou čekat na další pokusy o sestavení vlády. Druhý bude mít po očekávaném neúspěchu Rusnoka ještě Zeman, potřetí premiéra vybírá šéf sněmovny.

Jak už však avizoval budoucí ministr vnitra Martin Pecina, seskupení prezidentových přátel počítá s tím, že dostanou i druhý pokus, což může zformování kabinetu, který by měl naději získat podporu Poslanecké sněmovny, opět o několik měsíců oddálit. Rusnok navíc v pátečních Hospodářských novinách připouští, že „se uvidí“, zda se jeho kabinetu nebude chtít vládnout bez důvěry třeba až do řádných voleb na jaře 2014.

ODS i TOP 09 stále chovají naději, že některý z dalších pokusů o sestavení kabinetu dostane kandidátka občanských demokratů na premiérku Miroslava Němcová. Už teď se však připravují i na případ, že bude Zeman setrvávat ve svérázném chápání ústavních zvyklostí. Pokud by prezident otálel s druhým jmenováním premiéra, budou se koaliční strany snažit ho zažalovat u Ústavního soudu.

Celé politické spektrum

„Pokud nebude prezident respektovat povinnost podle Ústavy přistoupit ke jmenování druhé vlády, přistoupíme ke kroku ústavních žalob,“ potvrdil ČESKÉ POZICI šéf ústavně právního výboru a místopředseda poslaneckého klubu TOP 09 Stanislav Polčák.

Novela Ústavy přijatá v souvislosti s přímou volbou prezidenta umožňuje zažalovat hlavu státu i za „hrubé porušení Ústavy“

Podobně hovoří i jeho předchůdce v ústavně právním výboru a předseda poslanců ODS Marek Benda: „Pořád chci vycházet z toho, že se ústavní činitelé budou pohybovat v intencích Ústavy. Nevím, co se stane poté, co tato vláda přijde do sněmovny a nedostane důvěru. Až to přijde, tak se podle toho zachováme. Kdyby nastalo nějaké porušování ústavních úzů, dá se uvažovat o všech možnostech, včetně možnosti ústavní žaloby.“

Nejmírnější výrazy volí ČSSD. „Myslím, že to tak nebude. Kdyby to tak bylo, tak se může hledat řešení, ale teď bychom neměli zvažovat ústavní žaloby,“ řekl ČESKÉ POZICI předseda poslaneckého klubu sociálních demokratů Jeroným Tejc.

Na podání ústavní žaloby by se muselo shodnout celé politické spektrum. Novela Ústavy přijatá v souvislosti s přímou volbou prezidenta umožňuje zažalovat hlavu státu i za „hrubé porušení Ústavy“, takovou žalobu by však musely schválit tři pětiny senátorů a posléze i tři pětiny poslanců.

Zemanova vláda v čele s Jiřím Rusnokem si musí říct o důvěru do 30 dnů po svém jmenování. Už během léta by proto měl Zeman, pokud jeho kabinet důvěru nezíská, jmenovat druhého premiéra.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.