Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Dobré jitro v kauze Grygárek. Kdo dovolil, aby ho odstřelili?

  6:21

Abychom se nepletli: Vliv politiků na státní zástupce v Praze neochabne, jen budou řízeni z jiných mocenských a finančních kruhů.

Schůzek Libora Grygárka (vlevo) a vlivného pražského podnikatele Romana Janouška se prý odehrálo moc. Co je to „moc“? foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Páni ministři, poslanci a spol., přejeme vám dobré jitro. Musí to být šok se po letech probudit a zjistit, že něco prazvláštního se děje kolem náměstka pražského Vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka. Skutečné překvápko.

Nám ostatním nezbývá než napsat: Vrchní státní zastupitelství v Praze není nezávislé a jeho vedení je ovládané lobbisty a byznysmeny, kteří s politiky hrají jako s loutkami. A mnoho se na tom nezmění.

Co nás k tak ostrému tvrzení vede? Je zjevné, že po odvolání šéfa pražských žalobců Vlastimila Rampuly stejný osud čeká dříve či později i jeho náměstka Grygárka. Ale všimněme si kontextu. O tom, že tento tandem představoval obrovský problém v systému, vědí vládní politici velmi dobře již několik let. K jejich odstranění však dochází až ve chvíli, kdy v ODS, zejména v její pražské části, dochází k mocenským a vlivovým změnám. Proto je třeba se obávat, že systémové změny ve státním zastupitelství v Praze nenastanou. Úřad i nadále budou ovlivňovat politici – jen budou řízeni z jiných mocenských a finančních kruhů než doposud.

Co je to „moc schůzek“?

V normální zemi by měla stačit jedna zdokumentovaná schůzka mezi státním zástupcem a obávaným kmotrem

Slyšíme, že schůzek Libora Grygárka s mocným lobbistou Romanem Janouškem bylo už moc. Co to znamená moc? Deset, sto, tisíc schůzek či telefonátů? V normální zemi by měla stačit jedna zdokumentovaná schůzka mezi státním zástupcem a obávaným kmotrem a ministr spravedlnosti by se měl okamžitě ptát, proč k ní došlo. A vyvodit z toho důsledky. O tom, že Grygárek znamená problém s velkým P, se hovoří více než čtyři roky. Výtky již zesnulého ombudsmana Otakara Motejla či bývalé nejvyšší státní zástupkyni Marie Benešové nějak zapadly. Věděli o tom všichni, nikdo nic nedělal. Všichni o tom dokonce i šeptali, ale nahlas nikdo z vládních politiků neřekl nic.

Vrchní státní zástupce Stanislav Mečl vyzval k rezignaci Grygárka kvůli schůzkám s lobbistou Romanem Janouškem až poté, co o nich informovala média. Mečl zjistil, že v době, kdy měl jeho náměstek na starosti úsek trestního řízení, řešilo vrchní státní zastupitelství pět případů, které se vztahovaly k mocnému lobbistovi Janouškovi. Rozumíme tomu dobře, že kdyby média mlčela, konkrétně kdyby ČT 24 neodvysílala reportáž o kauze Pandur a o vztazích Grygárka a Janouška, nic by se nestalo?

V reportáži zaznělo, že Česká televize má k dispozici výpis Grygárkových telefonních hovorů, z nichž vyplývá, že náměstek psal Janouškovi zprávy. Jak dlouho se monitorují telefonní hovory Grygárka? Kdo měl výpisy k dispozici? Jak dlouho? Co podnikl?

Jinými slovy: dostali je novináři z České televize proto, že ač příslušní politici a úředníci o jejich obsahu dobře věděli, přesto žádné kroky na odstranění Grygárka nepodnikli? Anebo kvůli diskreditaci? Co bylo obsahem komunikace mezi Grygárkem a Janouškem? Zastavit či zdržovat kauzy? Nebo snad použít prostředky státního zastupitelství k potrestání podnikatelů či politiků, kteří nebyli ochotni poslouchat a plnit příkazy a přání kmotrů? Nebo se bavili jen o golfu? Všechno je možné.

„Opakovaně publikované informace o soukromých schůzkách obou pánů nepovažuji ve světle výše uvedeného za slučitelné s výkonem funkce náměstka vrchního státního zástupce v Praze,“ uvedl Mečl.

Proč to nevadilo v červenci?

ČESKÁ POZICE ale již v létě informovala o tom, jak si v rámci Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech v koutě kavárny hotelu Pupp náměstek Grygárek s Romanem Janouškem dlouho povídali. Odehrálo se to veřejně, před zraky ministrů, poslanců a byznysmenů, kteří na filmový festival přijeli. Proč to tenkrát nikomu nevadilo? Proč to ministr Pospíšil neřešil? Nechtěl řešit? Proč nechtěl? Nesměl řešit? Kdo mu to nedovolil? Politika, nebo byznys? A teď se musíme ptát, kdo mu to povolil dnes? Dočkáme se od ministra spravedlnosti a premiéra Petra Nečase, jelikož problém justice se ho také týká, jasné odpovědi?

A také se ptejme, proč média, včetně ČTK o reportáži ČESKÉ POZICE ze zákulisí filmového festivalu z 10. července informují až na Mikuláše? Proč nás necitovali už tenkrát? Nepřišlo jim to zajímavé? Nebyl zájem? Nebo měla média z Grygárka či z Janouška také strach?

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!