Lidovky.cz

Dobrá zpráva pro spořivé Čechy: Vánoční stromky stojí jako loni

  10:34
Jehličnatá vánoční ozdoba domácností až na výjimku borovici nezdražila. Za nejpopulárnější stromek, kavkazskou jedli o velikosti 1,5 až dva metry, zákazník zaplatí podobně jako loni mezi 550 a 900 korunami. Za stříbrný smrček o stejné výši 400 až 500 korun. Důvodem stagnace cen jsou vyšší dodávky vánočních stromků z Polska a Dánska.

Nejprodávanějšími druhy stromů v Čechách zůstávají jedle kavkazská nebo různé druhy smrků. foto:  Petr Topič, MAFRA

Obchodníci s vánočními stromky se činí. Dobrou zprávou je, že jehličnatá vánoční ozdoba domácností až na jednu výjimku – borovici – nezdražila. Za nejpopulárnější stromek, kavkazskou jedli o velikosti 1,5 až dva metry, zákazník zaplatí podobně jako loni mezi 550 a 900 korunami. Za stříbrný smrček o stejné výši mezi 400 a 500 korunami. Důvodem stagnace cen jsou vyšší dodávky vánočních stromků z Polska a Dánska.

„Rozdíl oproti domácí produkci je, že tyto stromky se často řežou už v říjnu, popřípadě listopadu. Pak je zabalí do sítě a dají do klimatizovaných skladů. Nejsou ale ve vodě, takže na stromcích, které vidíme v řetězcích, je to znát,“ říká šéf Sdružení pěstitelů vánočních stromků Miroslav Kubů. V Česku se každý rok dostane na trh asi 1,3 milionu vánočních stromků.

Od konce listopadu

Už od konce listopadu se nejen před nákupními centry po celé republice kupí tisíce jedlí, smrků či borovic. S prvním adventním víkendem totiž tradičně začal prodej vánočních stromků, i když některé řetězce s tím začaly už o pár dní dříve. Dobrou zprávou pro tradičně spořivé Čechy je, že nejoblíbenější jedle a smrčky od loňska nepodražily. „Cena stromků rozhodně nepůjde nahoru a zůstane stejná jako loni,“ potvrzuje Miroslav Kubů, menší pěstitel z Vysočiny. Jedinou výjimkou, kde se cena nejspíš zvedne, jsou borovice. Právě těm totiž nejvíce škodí sucho v uplynulých letech.

Už od konce listopadu se nejen před nákupními centry po celé republice kupí tisíce jedlí, smrků či borovic. Dohromady činí podíl prodejů smrku ztepilého a borovice asi desetinu z celkového 1,3 milionu stromků, jež se u nás každoročně před Vánoci prodají.

„Borovic letos kvůli suchu moc není. Pro obchodníky je dnes těžší je sehnat, a není jich proto dostatek,“ říká František Valdman, pěstitel z Pošumaví a místopředseda Sdružení pěstitelů vánočních stromků. Zatímco loni za stromek o velikosti mezi půldruhým až dvěma metry zaplatil zákazník podle druhu borovice od 300 do 500 korun, letos zhruba mezi 400 až 550 korunami. Nicméně zájem o borovice dlouhodobě klesá. Postupně ji vytlačila i díky levnému dovozu z Polska a z Dánska kavkazská jedle, již mají o Vánocích doma tři ze čtyř Čechů.

Dohromady činí podíl prodejů smrku ztepilého a borovice asi desetinu z celkového 1,3 milionu stromků, jež se u nás každoročně před Vánoci prodají. Klesající zájem o borovice potvrzují i další pěstitelé. „Borovice pěstujeme. Obecně s nimi problém je, že je moc lidí dnes nechce, navíc rostou často křivě. Na borovicích dnes nelze vydělat, jen prodělat. Borovice je jen pro ty, kdo zažili komunismus. Vánočnímu stromku se nepodobá, je to jen náhražka. S tím, jak generace, která je takto pamatuje, mizí, klesá i zájem o ně,“ potvrzuje David Sokol ze společnosti Baobab, jež patří mezi největší pěstitele stromků u nás.

Polská a dánská konkurence

Za jedli Češi zaplatí podobně jako loni od 550 do 900 korun. „Jedli za tuto cenu koupíte, ale když budete chtít pětimetrovou jedli, zaplatíte za ni i pět tisíc,“ doplňuje Sokol. „Na 80 procent stromků, které prodáváme, je z naší produkce vypěstovaných a 20 procent je z dovozu z Dánska. Z dovozu jsou hlavně prémiové jedle s výškou nad dva metry,“ dodává. Za smrk pichlavý neboli stříbrňák se zaplatí od čtyř do pěti set korun, za tradiční smrček o stokorunu méně.

Důvodem, proč si stromky už roky drží stabilní cenu, přestože náklady na práci či jejich dohnojování rostou, je především konkurence z plantáží v Polsku či v Dánsku, jež se prodává ve velkých tuzemských obchodních řetězcích

Důvodem, proč si stromky už roky drží stabilní cenu, přestože náklady na práci či jejich dohnojování rostou, je především konkurence z plantáží v Polsku či v Dánsku, jež se prodává ve velkých tuzemských obchodních řetězcích. „Bezpochyby nás to nutí přinejmenším nezdražovat. To, co se vozí z Polska sem k nám do různých řetězců, je sajrajt, ale je to levné. Bohužel, Češi slyší na všelijaké akce,“ dodává Sokol, jehož společnost prodává stromky před obchodními domy na více než 70 místech po celé republice. Například společnost Mountfield odstartovala prodeje už 21. listopadu.

„V nabídce máme kavkazské jedle, které dovážíme z dánských plantáží v různých velikostech od sta až do 250 centimetrů. Například cena nejvíce žádané velikosti stromku od 150 do 200 centimetrů začíná na 499 korunách. Stromek velký jeden až 1,25 metru stojí 349 korun včetně ořezu do dřevěného stojanu,“ upřesnila mluvčí řetězce Kateřina Böhmová. V obchodech IKEA stromky nabízejí od úterý 3. prosince.

„Zákazníci u nás nakoupí jedle kavkazské o minimální výšce 140 centimetrů, více než polovina stromků ale dosahuje 160 centimetrů. K dispozici budou za jednotnou cenu 499 korun s tím, že všichni členové IKEA Family dostanou při nákupu stromečku kartu IKEA v hodnotě 250 korun, kterou mohou od ledna do konce března 2020 použít na další nákup,“ uvedla Kateřina Otáhalová, IKEA Business Leader v IKEA Česká republika. Společnost loni prodala kolem 50 tisíc stromků. „Letos jsme zásoby ještě mírně navýšili, jelikož Češi mají přírodní stromky v oblibě,“ doplnila Otáhalová.

Prodloužená životnost

Podle českých pěstitelů je problém u stromků z řetězců v tom, že se jedle z Dánska či z Polska často řežou už v říjnu. „Stromky pořežou, dají je do sítě a následně uloží do klimatizovaných skladů. Stromky ale nestojí ve vodě, takže když je pak vidíme v řetězcích, je to na nich znát,“ tvrdí Miroslav Kubů, který pro své zákazníky začíná vánoční jehličnany řezat 7. prosince a končí 22. prosince.

Ideální způsob, jak je skladovat, je na zahradě nebo na balkonu v kýblu s vodou. Stromek se chová částečně jako květina a je schopen ještě nějaké tekutiny absorbovat, a tím si prodloužit životnost.

„Jsou ale i lidé, kteří mi volají na Štědrý den, že chtějí stromek. Jestli se ale pořeže 15. či 22. prosince, pokud se dá do chladna, je to z hlediska toho, jak dlouho vydrží, jedno,“ doplňuje Kubů s tím, že si u něho zákazníci na plantáži přímo stromek vyberou a uříznou, takže je čerstvý. Velcí tuzemští pěstitelé, jako je František Valdman či společnost Baobab, ovšem stromky sklízejí už v listopadu, aby je měli prodejci od zahradnictví až po stánkaře už zkraje prosince naskladněné a připravené k prodeji.

„Ideální způsob, jak je skladovat, je na zahradě nebo na balkonu v kýblu s vodou. Stromek se chová částečně jako květina a je schopen ještě nějaké tekutiny absorbovat, a tím si prodloužit životnost,“ radí Robert Šíma ze společnosti Abies Vysočina. Stromeček ponořený v kýblu a v chladu „vypije“ i dvě deci vody za den.

Průměrné ceny stromků

Standardní kvality v nejprodávanější velikosti 150 až 200 centimetrů, ceny se liší podle regionů

Jedle kavkazská

  • 550 až 900 korun

Smrk pichlavý (stříbrňák)

  • 400 až 500 korun

Smrk ztepilý

  • 300 až 400 korun

Borovice

  • 400 až 550 korun
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.