Lidovky.cz

Dobešovská chobotnice

Evropa

  14:45

Ve školství stále zůstávají šéfové a „krizoví manažeři“, kteří mají příliš blízko k časopisu Pražan či Vítu Bártovi. Najdeme ale i důvěrníka StB.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, iPhone4Česká pozice

Aktualizováno. Ministr školství Josef Dobeš (exVV) sice už dva měsíce není ministrem, ale jeho personální rošády, jimiž „reformoval“ školství, se do řízení resortu promítají dosud. Aniž bychom chtěli být příliš paranoidní, domníváme se, že je vhodné alespoň připomenout některé poradce, ředitelky a krizové manažery, kteří se podíleli na vzniku podivných Individuálních projektů národních (IPn) za miliardy, na výběrových řízeních nebo též na obsazování klíčových pozic v českém školství. Mívají blízko k Věcem veřejným, Vítu Bártovi, časopisu Pražan, ale najdeme mezi nimi i důvěrníka StB...

Nový ministr Petr Fiala (nestraník) by určitě nechtěl být prezentován jako ten, kdo v úřadu spustí divý personální očistec. Na přímou otázku, zda u vzniku „ípéenek“ typu OKNO, SPORT, Češi Evropě nebo Unde Malum šlo o pouhý amatérismus tvůrců nebo o jejich záměrné tunely, odpověděl sám ministr: „Takové podezření nemáme, a aby vše řádně fungovalo, je nutná personální stabilita; pokud není, nepomohou ani sebelepší lidé, které rychle získáte... Není cestou vyměnit všechny, ale musíme vytvořit silný tým,“ řekl v interview ČESKÉ POZICI Fiala. Je to ze stávajících hráčů vůbec možné?

V reálu ale ministr bude muset uklízet, ač je typem rozvážného člověka. Je pozoruhodné, že dosud neprovedl žádnou změnu náměstků a „dobešovská sestava“ zůstává v plné síle: Ladislav Němec (regionální školství), Ivan Wilhelm (vysoké školy a výzkum), Eva Bartoňová (finance), Jan Kocourek (sport) a Michal Zaorálek (evropské záležitosti a fondy EU). Jedinou změnou je zvýšení pravomocí u náměstka pro legislativu Jiřího Nantla, jenž se stal 1. náměstkem ministra, neboť se s ním Fiala dobře zná z dob společného působení na Masarykově univerzitě v Brně.

Jen pomalu mizející veverky...

Někteří pracovníci úzce spojení s Dobešem už ministerstvo s výměnou šéfa opustili. Jako první se poroučel rozhlasový radní Antonín Zelenka, jenž „pověřeně“ simuloval práci ředitele tiskového odboru, aby se nedostal do konfliktu se zákonem. Sám odešel i Dobešův kamarád a pátý vrchní ředitel kabinetu Martin Krejza, jenž se – bez ironie – osvědčil asi nejlépe z celé pětice, již doplňují Michal Šedivý, Šimon Mastný, Jaroslav Říha a medializovaná Jana Machálková, která si brzy po nástupu přišla na stotisícovou odměnu.

I ona ale pro ministerstvo nadále pracuje; dle příjemců eurofondů nedávno zasedala ve sboru těch, kteří vybírali ředitele výzkumných center za miliardy typu CEITEC nebo superlaseru ELI.

Podle informací ČESKÉ POZICE v minulých dnech skončily i další dvě Dobešovy klíčové persony: personální ředitel Luděk Havránek (jenž byl přes rok „krizovým manažerem“ se středoškolským vzděláním, což dle LN není v souladu s vykonávanou pozicí) a také šestadvacetiletá ředitelka odboru veřejných zakázek Markéta Bergerová, známá svými lechtivými fotografiemi, jež byla dle reportáže TV Prima panu exministrovi „velmi blízká“, takže ji uvedl na důležitý post takřka bez praxe. Rezignaci obou jmenovaných potvrdila ve čtvrtek nynější tisková mluvčí Kateřina Savičová.

Ministr Fiala: „Nepovažuji za užitečné, aby odbor veřejných zakázek byl přímo v kabinetu ministra.“Pochybnosti o pravomocích sekce K6, ze které odcházejí pracovníci, má i nové vedení resortu. „Nepovažuji za užitečné, aby odbor veřejných zakázek nebyl podřízen příslušnému náměstkovi, ale byl přímo v kabinetu ministra. To jsou věci, které mohly mít někdy nějaký důvod, ale které je třeba upravit,“ uvedl ministr Fiala bez dalších podrobností.

Končí také Hana Podubecká (ODS), šéfka kritizovaného Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK), o jejímž předchozím angažmá při čerpání pražských fondů EU se mezi zainteresovanými povídá ledacos. Skončila i pověřená vrchní ředitelka sekce Dita Schautová napojená na Paroubkovu stranu LEV 21 a také známého čerpacího šíbra Miroslava Elfmarka, jenž skrytě rozjížděl půlmiliardový projekt DV TECH – jak ČESKÁ POZICE v únoru upozornila.

Taková hezká chobotnička?

Těm, kdo si stále myslí, že si novinářské hyeny zasedly na exministra Dobeše a jeho „dreamteam“, který chtěl konečně odbyrokratizovat školství, nabízíme pár indicií, jak promyšleně a strategicky Věci veřejné obsazovaly klíčové pozice ve školství. Ostatně, jak říkal na jedné z dávných nahrávek v ABL sám velký supeguru Vít Bárta (toho času nepravomocně odsouzený): podstatné je kompro, holky a průnik do státní správy. Záměr, jak a kam prosadit sobě blízké, je jasný a překvapivě široký. Taková menší chobotnička.

Upřímně řečeno, vztahovou síť má každá politická strana – modrá ODS může být pěkným případem, jak roztáhnout chapadélka, a oranžová ČSSD to v krajích ukazuje obdobně. U véček ale neustále zaráží ta drzost instalovat kamkoliv své kumpány, aniž mají pro takovou činnost alespoň formální kvalifikaci. Jejich nejviditelnějším problémem se staly stamiliony v oněch ípéenkách, jež často sázela na mediální (veřejnoprávní) výstupy.

Příkladem budiž projekt SPORT aneb Baumrukova tělověda za 650 mega, jenž propadl i na odborném kulatém stole a jeho manažer Jiří Baumruk se zostudil „live“ v Českém rozhlase. Nicméně byl poté Dobešem přesunut do podřízené organizace Národní institut dětí a mládeže (NIDM), kde řediteluje dosud! Mimochodem: na podobnou činnost, kterou se NIDM zabývá, má Baumruk i vlastní firmu. Ano, je to týž muž, jenž musel z České televize odejít kvůli „spolupráci“ s agenturou BPA a podle Mladé fronty Dnes výhodně koupil od Charouzových firem pozemky a rodinnou vilu v Benicích.

Zcela bez skrupulí se vyjádřil Motejlek.com, když v lednu publikoval zprávu s titulkem Vít Bárta oblézal média s tím, že jim přihraje stovky milionů z evropských fondů: „Projekty připravované ministerstvem v čele s Josefem Dobešem to plně potvrzují. Stovky milionů mají dostat jako držhubné mainstreamová média (do novin se strčí za stovky milionů letáky o tom, že se lidé nemají zadlužovat), další peníze zmizí v nenávratnu. Šéfy mediálních domů v uplynulých měsících o této ,příležitosti‘ osobně informoval šmírák Vít Bárta.“

Častým mediálním partnerem v projektech byla Česká televize, kde podle informací ČESKÉ POZICE získal guru Vít Bárta slušnou vazbu na obchodního ředitele Jana Svobodu.

Kamarádi i kolegové z Pražana

Jak instalace do podřízených organizací funguje, ukazuje například příběh Václava Hořejšího – ředitele Národního ústavu pro vzdělávání, do nějž se spojily tři dříve přímo řízené organizace MŠMT. Šéfem se stal Hořejší, zeť tehdejšího místopředsedy Věcí veřejných Milana Šťovíčka. A co víc, Hořejší, jenž se narodil v říjnu 1955, je podle veřejně přístupných údajů veden jako důvěrník StB – podle Cibulkových seznamů s krycím jménem Bouda ve svazku 17391. Je to ideální adept na vedoucí post ve školství?

Klíčovou Dobešovou (nebo Bártovou) postavou, jež byla podle několika nezávislých zdrojů anonymně „podepsána“ pod bizarními IPn projekty, je Jiří Špelina. Ten řediteloval divizi ekonomiky na Ústavu pro informace ve vzdělávání (ÚIV) a do února 2011 byl jednatelem véčkařského Vydavatelství Pražan.

Náměstkem loajální školní inspektorky Olgy Hofmannové na České školní inspekci (ČŠI) se za Dobeše stal Ondřej Andrys, pracuje zde také Kamil Melichárek a manažer Tomáš Kantor, jenž například připravoval problematický projekt NEDIR za 650 milionů korun, který drtivě zkritizoval kupříkladu odborný server Česká škola

Exministr Dobeš celkem plánoval spuštění tří desítek takovýchto Individuálních projektů národních, aby vyčerpal evropské peníze, ale ministr Fiala jich většinu zastavil. „Ve chvíli, kdy největším terčem kritiky nejen u odborné veřejnosti jsou právě některé Individuální projekty národní, považuji za naprosto nemožné pokračovat v jejich přípravě. Musíme se omezit na ty, které jsou akceptovatelné a důvěryhodné,“ řekl ČESKÉ POZICI před čtrnácti dny ministr Fiala. V úterý o osmi zbývajících a pěti nových projektech informovala Mladá fronta DNES, která požádala o stanovisko i poslance Dobeše, jenž listu ale neodpověděl.

Jak to všechno vyladit?

Na ministerstvu se za Dobešovy éry protočila fůra lidí, na což (včetně odměn) dohlížel právě končíčí personální ředitel Havránek. Bezpečnost a ministerské IT, které proslavilo sledování zaměstnaneckých e-mailů, postupně ovládli lidé blízcí Bártovi: Václav Šmíd, Marek Fiala či Jindřich Hlavatý.

K ovládnutí toku peněz z ípéenek a veřejných zakázek je ale zásadní pokrytí postů šéfa kabinetu, dále pak odboru K6 (Bergerová) a řízení evropských projektů. Odboru číslo 29, který předkládal řadu IPn návrhů, šéfuje – údajně Špelinou přivedený – Petr Hrabánek. Celou sekci vzdělávání řídí vrchní ředitel Jakub Stárek (ODS). Podle informací ČESKÉ POZICE figurují právě tato dvě jména mezi dalšími ohroženými, kteří by v dohledné době mohli opustit ministerstvo.

A nač je osazení systému těmi „správnými“ lidmi vhodné? Jde samozřejmě o podpisy a také hodnotitelská vyjádření k výběrovým řízením. Pěkným příkladem je složení nezávislé výběrové komise, která 3. října 2011 rozhodla o přidělení zakázky na inspekční zhodnocení vzdělávací soustavy v ČR firmě SAPCON – jde o 92 milionů korun na plošné testování žáků 5. a 9. tříd. Komise rozhodla, jak ukazuje přiložený dokument ve formátu PDF, ve složení známých jmen: Melichárek (ČŠI), Hrabánek (odbor 29), Kantor (ČŠI) a Bergerová (odbor K6). Pátým do počtu byl Vít Lidinský ze znaleckého ústavu. Mohla snad taková sestava odborně posoudit hodnotící kritéria, jak jsou specifikována v zadávací dokumentaci na dvou stránkách?!

Na eventualitu, že se část peněz z ministerstva mohla užívat k financování Věcí veřejných, upozornil v dubnu časopis Týden. Na MŠMT působila Kateřina Macháčková, jež nyní působí v advokátní kanceláři Daniela Musila, o němž se hovořilo v souvislosti s firmami sponzorujícími véčkaře. „Koncipientkou je bývalá právnička ministerstva Macháčková, která se navíc přátelí s Dobešovou blízkou spolupracovnicí a šéfkou odboru centralizovaných veřejných zakázek Bergerovou,“ řekl Týdnu bývalý úředník.

Dobeš soustředil do odboru K6 veškeré veřejné zakázky úřadu. „Nešlo o žádnou přípravu korupčních toků. Centralizováním systémů nákupů jsme chtěli ušetřit peníze. Aby si každý pasťák v Kotěhůlkách nemusel nakupovat třeba auto přes svoje výběrové řízení,“ obhajoval svou strategii Josef Dobeš. O advokátovi Musilovi prý nikdy předtím neslyšel.

A ještě rady vysokých škol

Důležité zvědy a šikovné pomocníky je potřeba mít též na vysokých školách. První véčkařskou vlaštovkou se stal Marek Kukrle, jenž v lednu zasedl ve správní radě pražského ČVUT. „Nikdy jsem nepůsobil na akademické půdě a měl bych tam vnést jiný pohled,“ vysvětloval týdeníku Respekt důvody, proč jej ministr Dobeš do rady vybral a prosazoval. Pracoval totiž v několika firmách, je členem Věcí veřejných a na Praze 5 působí jako radní pro dopravu.

Zásah do správní rady vysoké školy ale neměl být zdaleka jediný. „V útvaru K4 byla na ministerstvu školství zaměstnána na plný úvazek ve čtrnácté platové třídě jako ,poradkyně‘ Jana Knoblochová, členka VV a místostarostka Prahy 12, jež měla pomáhat v Bártově plánu na obsazení správních rad ve školství. Místo ní ale na úřad docházela dcera,“ řekl ČESKÉ POZICI důvěryhodný zdroj. Taková „černá duše“ jistě nebyla na výplatnici jediná; hovoří se i o véčkaři Josefu Fišerovi, jenž byl placen, byť příliš analýz nevytvářel.

Strohý výčet propletenců na trajektorii vlivu a stamilionů korun z Bruselu do správných kapes vypadá jako konspirační schéma, nicméně budeme zvědaví, zda zaujme nejen ministra, ale třeba i nějaké vyšetřovatele.

Kam až vlastně šlehají chapadla dobešovsko-bártovské chobotničky? Utne je někdo? Nebo je to jen mediální hon?

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.