Lidovky.cz

Dobešova veřejnoprávní squadra: Baumruk, Zelenka, Řepka

Evropa

  14:50

Vedení ministerstva školství spoléhá na veřejnoprávní novináře, kteří se svého času točili i kolem stamilionových toků ve sportu.

Nový vzdělávací seriál, který přiblíží české historické osobnosti v dějinách evropské integrace, má být pořízen z prostředků Evropské unie. foto: © ČTK,ČESKÁ POZICEČeská pozice

Ministr školství Josef Dobeš (VV) má zvláštní afinitu k lidem, kteří působili ve veřejnoprávních médiích i společnostech pohybujících se kolem velkého sportu:

  • Mediální hvězdou posledních dní je především Jiří Baumruk, bývalý předseda Rady České televize, jenž od 650milionového projektu SPORT přešel k řízení Národního institutu pro děti a mládež (NIDM).
  • Nyní se objevil v roli „pověřeného ředitele“ komunikace ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Antonín Zelenka, člen Rady Českého rozhlasu.
  • A konečně – podle informací ČESKÉ POZICE – tuto sestavu obohacuje ještě bývalý redaktor obou zmíněných veřejnoprávních médií Milan Řepka, jenž je „neviditelným“ Dobešovým poradcem pro média, jak už jsme psali loni v prosinci.

Co mají společného kromě své novinářské odbornosti?

Jiří Baumruk

K hledání společných jmenovatelů není nutná žádná investigace; stačí se spolehnout na otevřené zdroje. Začněme Jiřím Baumrukem. Po „úspěchu“ se svým projektem SPORT, který nesmlouvavě zdrtila Evropská unie, dohlédne na „státní podporu a ochranu naší mládeže“, což je deklarovaným účelem organizace NIDM, kde střídá dosavadního ředitele Jiřího Veverku.

Ministr Dobeš: Pan Baumruk pracuje s mládeží léta, dokonce je to učitel. Bude ředitelem něčeho, co celou dobu dělá„Nemyslím si, že se ten projekt (SPORT) nepodařil,“ uvedl pro server iHNed.cz ministr Dobeš. „Pan Baumruk pracuje s mládeží léta, dokonce je to učitel. Efekt pana Baumruka tedy je, že teď bude ředitelem něčeho, co celou dobu prakticky dělá. Problém ředitelů těchto organizací je, že už dávno zapomněli na to, co mají financovat, řídit, jak pracovat s mládeží.“ (Komentátor se těžko ubrání nápadu, že véčkař Dobeš svým rozhodnutím tak trochu „kanibalizoval“ vlastní stranu, když obětoval – nejspíše v rozporu se zákonem – Veverku.)

Baumruk byl v roce 2005 zvolen členem Rady České televize a po roce 2007 až do loňska byl jejím předsedou. Jako šéfredaktor sportovní redakce ČT působil od roku 1992 do roku 2000, kdy ji neopouštěl v dobrém. Podepsal totiž smlouvu s dodavatelem hokejových televizních přenosů, velmi lukrativní právě pro dodavatele, z níž profitovala firma BPA, kam Baumruk záhy nastoupil.

Mladá fronta Dnes posléze zjistila, že ještě jako šéfredaktor koupil pozemek a vilu v Benicích od firem Antonína Charouze, který BPA ovládal. Dle Baumruka to ale byla jen shoda náhod; nařčení z možného střetu zájmů, či dokonce korupce odmítal. Poté v letech 2003 až 2007 působil jakožto mluvčí v Praze 5 za panování starosty Milana Jančíka (ODS).

Od roku 2000 Baumruk provozuje Studio Baumruk, které se dle webových stránek zabývá „organizací soutěží a turnajů pro děti, moderováním sportovních akcí, zajištěním tiskových konferencí a konzultacemi pro pořadatele.“ Snad to nebude nějak kolidovat s prací v Národním institutu pro děti a mládež...

Antonín Zelenka

Druhým Dobešovým esem z veřejnoprávní branže je Antonín Zelenka, jenž je členem Rady Českého rozhlasu od března 2007, přičemž jeho mandát trvá do roku 2013. Na jeho novou úlohu pověřeného ředitele komunikace ministerstva školství upozornil deník Právo. S tím, zda porušuje či neporušuje kolizí zákon, se Zelenka už umí vypořádat: před dvěma lety musel Lidovým novinám vysvětlovat, že se v TV Barrandov, pro niž pracoval, „důsledně vyhýbá“ tematice, kde by hrozil střet zájmů. Nyní svou schizofrenii mezi nestranným rádiem a politickým, dnes až ideologickým ministerstvem vysvětluje formulací v pracovní smluvě; prý je jenom „pověřen“.

Památné je Zelenkovo angažmá v čase takzvané televizní revoluce roku 2000, kdy stál na straně ředitelky a dnes političky Jany Bobošíkové a publikoval na Virtually.cz. A navíc, v letech 2001-2002 pracoval v tiskovém oddělení firmy Bestsport, jež měla na starost výstavbu Sazka Areny.

Milan Řepka

Třetím mediálním rutinérem u Dobeše je Milan Řepka, jenž v letech 1991 až 1996 pracoval v Českém rozhlasu a České televizi, kde moderoval diskusní pořad s Otakarem Černým (tedy se současným šéfredaktorem sportu v ČT). Poté Řepka působil na ministerstvu obrany, v NATO a po roce 2005 byl šéfproducentem – kde jinde, v Sazka Aréně. Od roku 2009 byl mluvčím společnosti Hochtief CZ a následně pracoval na ministerstvu zahraničí.

Aniž bychom chtěli v této chvíli rozvíjet nějaké spekulace, je třeba mít na paměti, že nejnovější problematické Individuální projekty národní (IpN) – jako SPORT, čtrnáctidílný seriál za 193 milionů korun Češi v Evropě nebo i meziškolní florbalový pohár – cílí na milionovou spolupráci především s Českou televizí.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.