Lidovky.cz

Dobeš: Praktické školy nerušit. Liška: Dobeš prohlubuje segregaci

  11:44

Ministr školství se staví proti záměru vládní agentury zrušit do roku 2015 takzvané zvláštní (praktické) školy.

Záměr vládní Agentury pro sociální začleňování odstranit segregaci v českém školství překročil hranice odborné diskuse a otevřel další spor uvnitř vlády. Na webu Aktuálně.cz  se objevila zpráva, že s plánem Nečasova expertního týmu na rušení takzvaných zvláštních (praktických) škol nesouhlasí ministr školství Josef Dobeš.

Podle nedávno schválené vládní Strategie boje proti sociálnímu vyloučení do roku 2015, by měly být praktické školy postupně rušeny. Tento paralelní vzdělávací systém je terčem kritiky řady odborníků dlouhodobě, kritizován je i některými evropskými institucemi (například Evropským soudem pro lidská práva) jako segregační. Podle autora plánu a experta na problematiku ghett Martina Šimáčka by zvláštní školy měly být uzavřeny dokonce už do roku 2014.

Josef Dobeš se k takovému přístupu staví zamítavě. „Neplánujeme zrušit praktické školy, budeme upravovat jejich počet podle toho, kolik jich je doopravdy potřeba,“ uvedl ministr pro Aktuálně.  Operuje argumentem, že praktické školy jsou potřebným mezistupněm mezi základní školou a speciální školou pro děti s mentálním hendikepem.

Bývalý ministr školství Ondřej Liška, předseda Strany zelených, pro ČESKOU POZICI uvedl, že rušení zvláštních škol je krok správným směrem. Zvláštní školy přímo nazval “odkladištěm.“ Jejich existence poukazuje na to, že stát se nesnaží sociálně vyloučené děti vzdělávat. Podle Lišky by měl premiér podpořit podpůrné nástroje jako asistenta pedagoga či inklusivní vzdělávání. Dobeš svým postojem pouze segregaci dále prohlubuje, uvedl Liška. A doporučuje premiérovi, aby - pokud ministr školství v brzké době nezačne strategii naplňovat - Dobeše z funkce odvolal.

Náklady na sociální začleňování dětí především romského původu spočetla agentura na nejméně 9,5 miliardy korun; strategii však její experti považují za investici do sociální stability.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.