Lidovky.cz

Do Státní opery Praha míří trestní oznámení od exnáměstka Zdráhala

  14:31

Vnese policie do hospodaření ve Státní opeře Praha konečně jasno poté, co bývalý náměstek ministryně kultury podal trestní oznámení?

Bývalý náměstek ministryně kultury Radek Zdráhal podal již jako soukromá osoba trestní oznámení v souvislosti s hospodařením Státní opery Praha. foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

V souvislosti s hospodařením Státní opery Praha (SOP) v letech 1998 až 2010 podal 1. června trestní oznámení na neznámého pachatele bývalý náměstek ministryně kultury Radek Zdráhal. ČESKÉ POZICI to potvrdilo Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Po volbách v roce 2010 do Zdráhalových kompetencí na ministerstvu spadalo takzvané živé umění a velké příspěvkové organizace. Ztrátové a ne zcela průhledné hospodaření SOP uváděli Radek Zdráhal a bývalý ministr Jiří Besser vloni jako jeden z důvodů pro sloučení Státní opery s Národním divadlem. Podezření o finančních únicích se týkala netransparentního prodeje vstupenek, pronájmů divadla a externě objednávaných činností. Konkrétní obvinění však až dosud nepadla, prý i proto, že se velká část dokumentace z archivu SOP ztratila.

Několik měsíců před svou nedávnou rezignací se Radek Zdráhal společně s poradkyní Danielou Gadasovou pokoušeli zrekonstruovat finanční toky, smlouvy a obchody ve Státní opeře. Došli k závěru, že v příspěvkové organizaci zřizované ministerstvem mohlo dlouhodobě docházet k porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Ukáže-li se trestní oznámení Radka Zdráhala jako oprávněné, selhali při kontrole hospodaření i ministerští úředníci

Podezření nejspíš míří na tehdejší vedení Státní opery Praha, na její bývalé ředitele v letech 1998 až 2010 Daniela Dvořáka a Jaroslava Vocelku a jejich spolupracovníky, kvůli nevýhodným smlouvám uzavíraným bez výběrového řízení.

Radek Zdráhal podal trestní oznámení jako soukromá osoba brzy po své rezignaci na funkci náměstka kultury. Není zcela jasné, proč tak neučinilo samotné ministerstvo kultury. Pokud se ukáže trestní oznámení jako oprávněné, selhali ovšem při kontrole hospodaření i jeho úředníci.

Jiří Besser na dotaz ČESKÉ POZICE, proč se nepokusil záležitost předat orgánům činným v trestním řízení v době, kdy byl ve funkci a kdy se různá podezření na osobní obohacování vedení Státní opery objevila poprvé, odpověděl, že neměl k dispozici dostatek důkazů.

Současné vedení ministerstva kultury na otázku ČESKÉ POZICE, proč nekonalo, od minulé středy neodpovědělo.

Dění kolem Státní opery Praha budeme i nadále sledovat.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.