Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Do politiky je třeba vrátit etiku

Možnost svobodně se ztotožnit s liberálními ideály je zřejmě jedním z největších privilegií moderní demokracie. V liberální demokracii máme možnost volby, zda tolerovat či kritizovat politickou aroganci a korupci, porušování lidských práv nebo náboženský fundamentalismus. Tyto principy však letos nejméně tři národní lídři zpochybnili.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

10. 12. 2014 17:24
Privilegium" poderní demokracie" ?

Co to zase je ta "moderní demokracie"? Aby mohla existovat nějaká "moderní demokracie", musela by existovat demokracie nemoderní čili zastaralá. Ono používání všelijakých přívlastků k pojmu demokracie je  hloupost, pokud není obecně, jednoznačně a nezpochybnitelně definován sám pojem "demokracie". Definic tohoto pojmu existuje nepřeberné množství, ale každá z nich je poplatná politickému a ideologickému smýšlení jejich autorů. Žádná z nich není obecná, natož jednoznačná a nezpochybnitelná.  Nejlepší z definic je vlastně význam samotného pojmu demokracie - demos kratos - vláda občanů. Občanů, nikoho jiného, ani politických stran. Ono ve skutečné demokracii mají mít moc ve svých rukou občané , lépe řečeno jejich většina a nikoliv nějaké, sice jejich, ale zato vždy menšinové spolky. A tak se můžeme setkat s demokracií občanskou, lidovou, sociální, liberální, socialistickou, parlamentní,, zastupitelskou, přímou a zde, nejnověji, moderní. Opravdu nejlepší cesta k tomu, aby se nakonec vůbec

0 0
možnosti

10. 12. 2014 17:27
Re: Privilegium" poderní demokracie" ?

nevědělo, co to ve skutečnosti ona demokracie je. To, že se to např. v České republice opravdu neví je skutečnost, že je zde za parlamentní demokracii vydáván socialismus, opepřený prvky anarchie, který opravdu má s parlamentní demokracií společnou pouze existenci parlamentu. Nic jiného.

0 0
možnosti
T

Tatana

8. 12. 2014 11:12
Jak lze vrátit něco, co nikdy nebylo?

Etiku si každý vykládá ku svému prospěchu, a právě to lze sledovat na politice TGM.

TGM Rakousko-Uhersku vyčítal přehlížení Českých zájmů, ale po vzniku republiky Československo nedokázalo uspokojit vlastní menšiny.

Kdykoli "nazrála" mezinárodní situace, menšiny ji využily, Němci, Slováci, Poláci, Maďaři.... někteří byli odsunuti, jiní ve své snaze úspěšně pokračovali až do rozdělení státu.

Ve výsledku jsme všichni spokojeni, jen ta glorifikace TGM a Beneše vypadá jako nostalgie po "mocném impériu táhnoucím se impozantních 1500 Km Evropou".

0 0
možnosti
JK

J67a61n 27K12r26u39p15k94a

8. 12. 2014 22:49
Re: Jak lze vrátit něco, co nikdy nebylo?

Shora Vámi uvedený názor oficiální historiografie placená z eráru a establisment nikdy neuzná jako legitimní námitku na českou státnost. Dokonce, tento establishment ani sociální vědci nejsou štonc pochopit tak základní věc, že český stát nevznikl v r. 1918.

0 0
možnosti
JK

J. Křivan

8. 12. 2014 9:23
Andělé

To je stejně zajímavé, jak se z hříšných developerů stávají náboženští kazatelé.

0 0
možnosti
JK

J23a53n 84K28r32u33p62k44a

8. 12. 2014 22:45
Re: Andělé

Ano, peníze přeci nesmrdí. Co navíc Sekyra nechápe (a co mu jeho guru antikrist Halík nevysvětlil) je, že etika ve své nejvyšší dimenzi nepojednává o morálním chování, nýbrž o duševních kvalitách jednotlivců.

0 0
možnosti
JK

J94a44n 56K77r59u47p20k85a

8. 12. 2014 8:54
Kazatel Sekyra

Tak od Halíkova kámoše to fakt sedí!

0 0
možnosti
RN

8. 12. 2014 1:17
Etika = jednat - sednout si za stůl i se svým nepřítelem

A EU a Ukrajina to očividně nechápe.

Nejen že na Ukrajině podpořili sesazení demokraticky zvoleného prezidenta, ale i vyházení demokraticky zvolených poslanců lidí z východu Ukrajiny.

Takže je jen otázka víry, jestli mají větší legitimitu představitelé Ukrajiny z Kyjeva a nebo z Donbasu. Ani jedni tam nejsou zvoleni demokratickou cestou.

Ale Ukrajina a ani EU stále nechce jednat s představiteli východní Ukrajiny, stačí se poslouchat a najít řešení. Válka ale řešení nepřinese.

Takže etika = dokázat se sousedy jednat, pochopit je.

Na světě neexistuje zlý člověk - člověk co chce šířit zlo. To mi věřte. Každý člověk chce šířit dobro. Ale jen proto, že nemá dostatek informací tak si myslí, že šíří dobro, ale ve skutečnosti je to pravý opak.

0 0
možnosti

8. 12. 2014 1:38
jestlipak vůbec víte, kdo tomu na východní Ukrajině velí

jsou to polní velitelé ruského freikorpsu, co se dostali k lizu po mnohačetném vzájemném vraždění a svoji moc upevňují lynčováním konkurenčních ruských nacistických band. Nemají žádný jiný zájem než válku a sadismus.

jedna z mnoha reportáží z místa, VICE News, https://news.vice.com/video/russian-roulette-dispatch-86

tihle chtějí šířit nějaký podivuhodný druh dobra, teda

0 0
možnosti

8. 12. 2014 0:31
není možné vracet co nikdy nebylo

ovšem Vladimir Putin a jeho celoevropská nacistická internacionála vrací do politiky ochraňování soukmenovců, napravování historických omylů, a víru ve spiknutí mezinárodní židoplutokracie proti běžnému pracantovi--to jest odkaz Adolfa Hitlera

řeči o etice odpálkoval již Goebbels poukazem na to, že demokracie v zámoří provádějí kdeco, a v téhle diskuzi se dozajista tenhle Goebbelsův gambit objeví mnohokrát

0 0
možnosti
M

Mir

7. 12. 2014 21:47
Všeho může být příliš - i liberalismu.

Nemusím být myslitel jako Nussbaumová, abych chápal, že národnost je morálně irelevantní, sám bych spíše

řekl neutrální. Přesto za své občanské právo považuji bránit a rozvíjet své národní, kulturní a vlastenecké

dědictví, zvláště v dnešních dobách globalizace a kosmopolismu, samozřejmě tak abych tím neupíral práva

např. přistěhovalců, pokud oni tento náš rámec budou respektovat. Stejně tak za své právo považuji ochranu

rodiny proti propagaci nepřirozeného životního stylu a zneužívání státních peněz pro podporu tzv. matek

živitelek, když dnes již testy DNA spolehlivě dokáží určit otcovství.

Orbána, Putina i Erdogana by bylo potřeba pojednat jednotlivě. U každého jsou nebezpečné momenty, ale

zároveň snaha řešit skutečné problémy svého státu a nebýt loutkou mainstremové politologie. Vzájemný čestný

dialog by byl užitečný.

Co se týká etiky, věřím, že nám ta slova do jednání přejíti ráčí.

0 0
možnosti
JP

J. Poděbradský

7. 12. 2014 18:25
etika

humanitarní bombardování zabilo i etiku

0 0
možnosti
ŠA

Š. Apolen

9. 12. 2014 17:33
Re: etika

Humanitární bombardování bránilo etiku ! Nebo je snad etické prosazovat své zájmy místo jednání, těžkými zbraněmi ?! Nebylo to bombardování plošné, jako v WWII, ale přesnými naváděnými bombami, k likvidaci oněch těžkých zbraní ! Napadení, bývalí spoluobčané ani těžké zbraně neměli, tak jako je nemají ani v Sýrii a neměli je ani v Libyi.

0 0
možnosti
MF

7. 12. 2014 10:42
autor to popsal velmi přesně

ale existuje nějaké řešení, cesta? Etika sedí v koutě a její nositelé jsou společností zesměšňováni. Opět se potvrzuje slabost lásky ve srovnání se závistí a nenávistí.

0 0
možnosti
JV

J. Václav 261

7. 12. 2014 10:16
Etika zmizela z celé společnosti,

odkud jí máme vzít a vrátit do politiky ?

0 0
možnosti
NM

7. 12. 2014 12:31
Re: Etika zmizela z celé společnosti,

Mohou ji přivést zpět pouze ti, již společnost tvoří, tedy jednotliví lidé. Ti ji musejí nalézt v sobě a propagovat dál.

0 0
možnosti