Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Do lékového záznamu by měl mít přístup každý lékař

Léky (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Vláda má dostat novelu zákona o léčivech, která lékařům a lékárníkům umožní nahlédnout do lékového záznamu pacienta. V něm jsou informace o předepsaných a vydaných medikamentech. Novinka nevyžaduje, aby s tím pacient souhlasil. Ten, který nebude chtít své neduhy sdílet s každým ošetřujícím lékařem, bude muset zamířit na obecní úřad.
  9:47

Karel se dlouhodobě léčí se středně těžkou periodickou depresí, před svým praktickým lékařem na malém městě to ale tají. Nechce, aby se tato informace objevila v jeho zdravotní dokumentaci. Od července příštího roku však má mít jeho lékař přístup k údajům o všech lécích, jež Karlovi předepsali ostatní doktoři, tedy i jeho psychiatr.

Vláda má v srpnu dostat novelu zákona o léčivech, která lékařům a lékárníkům umožní nahlédnout do lékového záznamu pacienta. V něm jsou informace o všech předepsaných a vydaných medikamentech. Novinka nevyžaduje, aby s tím pacient souhlasil. Automaticky to předpokládá, dává ale možnost vyslovit se sdílením údajů nesouhlas. Což je stejný model, jaký funguje u posmrtného dárcovství orgánů.

Znevýhodnění

Problém je v tom, že vyslovit nesouhlas se sdílením citlivých údajů o léčbě nebude možné v ordinaci či lékárně. Pacient bude muset dojít s občanským průkazem na poštu či obecní úřad, kde je kontaktní místo veřejné správy CzechPoint, na jehož přepážce může nechat své odmítnutí zaznamenat. „Nebo to může udělat i sám na portálu elektronických identit, k tomu ale potřebuje nový občanský průkaz s čipem a čtečku,“ řekl LN náměstek ministra zdravotnictví Filip Vrubel. Tu má ovšem doma jen málokdo.

Lidé, kteří vysloví nesouhlas, budou znevýhodněni v tom, že informace o jejich lécích nebude možné zpřístupnit nikomu. Neuvidí je tedy ani záchranáři či lékaři na urgentním příjmu, kterým by lékový záznam pacienta v bezvědomí mohl výrazně pomoci při záchraně jeho života.

Navíc lidé, kteří vysloví nesouhlas, budou znevýhodněni v tom, že informace o jejich lécích nebude možné zpřístupnit nikomu. Neuvidí je tedy ani záchranáři či lékaři na urgentním příjmu, kterým by lékový záznam pacienta v bezvědomí mohl výrazně pomoci při záchraně jeho života. Zájem o vyřazení ze systému mohou mít třeba slavní lidé, kteří se budou bát vyzrazení důvěrných údajů. A nejen oni.

„Některé typy onemocnění a léčby, třeba pohlavní nebo psychiatrické nemoci, se v jiných zemích považují za tak citlivé věci, že do záznamů o nich vidí pouze specialista, který člověka léčí, nikoli ostatní lékaři,“ vysvětlil prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. Proto komora navrhuje, aby byl lékový záznam přístupný, jen když dá pacient aktivní souhlas. S tím souzní i předseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko: „Líbilo by se mi, kdyby to byla dobrovolná záležitost.“

Zabránění zbytečným úmrtím

Ministerstvo zdravotnictví ale nevidí důvod, proč by měl někdo chtít lékový záznam tajit. „Spatřujeme v tom jen pozitiva,“ namítá náměstek Vrubel. Návrh komory by podle ministerstva fakticky znamenal, že systém by bylo možné využít pouze ve zlomku kapacity. S ohledem na společenské klima prý totiž nejde předpokládat, že by pacienti byli uvědomělí a souhlas poskytli dřív, než budou potřebovat zajít k doktorovi. Zástupci lékařských sdružení i lékárnické komory přitom nepochybují, že lékový záznam je užitečný a nutný, aby lidé nedostávali některé léky duplicitně nebo nevhodně kombinované.

Zástupci lékařských sdružení i lékárnické komory nepochybují, že lékový záznam je užitečný a nutný, aby lidé nedostávali některé léky duplicitně nebo nevhodně kombinované. Může totiž zabránit, aby pacienti umírali zbytečně. Kvůli nevhodné kombinaci léků nebo chybám v dávkování loni skončilo v nemocnici více než šest tisíc lidí, z nichž 250 zemřelo.

Může totiž zabránit, aby pacienti umírali zbytečně. Kvůli nevhodné kombinaci léků nebo chybám v dávkování loni skončilo v nemocnici více než šest tisíc lidí, z nichž 250 zemřelo – jen o polovinu méně než loni na silnicích. Za uplynulých deset let přitom třiapůlkrát vzrostl počet případů hospitalizace a desetinásobně se zvýšil počet úmrtí v důsledku chybně užívaných léků. Lékový záznam má význam nejen pro větší bezpečí pacientů, ale i pro praktické lékaře.

„Pro mě je zásadní, že se tam můžu podívat a zjistit, co který kolega předepisuje. Budu tak třeba vědět, že pacient chce po mně lék, který mu předevčírem napsal někdo jiný, a že je tedy něco špatně,“ upozorňuje předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. Díky elektronickým receptům už teď existují lékové záznamy každého pacienta. Tato data by tak mohla pomoci ke zvýšení bezpečnosti. Současná právní úprava však jejich využití neumožňuje.

Od 1. července 2019

Dnes má lékař přehled jen o těch lécích, které sám předepsal. A lékárník může zkontrolovat interakce léků jen u současně předložených receptů. Změnit to může již připravená novela zákona o léčivech, která nyní putuje do legislativní rady vlády a v srpnu ji má projednat kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO). Platit by měla od ledna příštího roku. Ministerstvo však chce dát pacientům přiměřeně dlouhou dobu, aby sami zvážili, jestli chtějí v systému sdílených lékových záznamů být, nebo z něj aktivně vystoupit.

Novela zákona o léčivech by měla platit od ledna příštího roku. Ministerstvo zdravotnictví však chce dát pacientům půl roku, aby sami zvážili, jestli chtějí v systému sdílených lékových záznamů být, nebo z něj aktivně vystoupit.

„Řekli jsme si, že půl roku je adekvátní doba. Takže se počítá s tím, že systém by měl ostře nastartovat až od 1. července,“ vysvětluje náměstek Vrubel. Prvního půl roku bude fungovat sdílení lékového záznamu jen u pacientů, kteří s tím aktivně vysloví souhlas. Od 1. července příštího roku se to ale změní a sdílení lékového záznamu bude možné u všech, kteří si během přechodného půlročního období nedojdou na úřad či poštu, kde je kontaktní místo Czech POINT, aby se ze systému odhlásili. Lékový záznam bude obsahovat údaje o předepsaných a vydaných lécích v posledním roce.

Počítá se s tím, že přístup do něj bude mít každý lékař. Ovšem oprávnění do něj nahlížet budou mít jen registrující a ošetřující lékaři a lékaři pohotovostní či zdravotnické záchranné služby. Budou se v něm také uchovávat informace o všech osobách, které do něj nahlížely. Novela přitom stanovuje, že pokud se lékař či lékárník podívá do záznamu neoprávněně, hrozí mu pokuta až 20 milionů korun. Když pacient vysloví nesouhlas se sdílením lékového záznamu, bude platit pro všechny lékaře. Pokud však bude chtít, může jmenovitě určit lékaře, kteří do jeho lékového záznamu jako jediní smějí nahlédnout.

Nová poradenská služba

Bude tak však moci učinit pouze jmenovitě, nebude smět dát souhlas například všem lékařům zdravotnické záchranné služby. Nesouhlas i vyslovený souhlas bude pacient moci sám kdykoliv odvolat či znovu udělit. Ministerstvo zdravotnictví zároveň na konci roku spustí mediální kampaň zaměřenou na osvětu pro pacienty. „Chceme jim vysvětlit, jak se můžou sami podívat do lékových záznamů, co všechno uvidí jejich lékaři a co všechno můžou chtít konzultovat s lékárníky,“ objasnil Vrubel.

Novela také umožní, aby v rámci lékáren vznikla nová služba pro pacienta ve formě poradenství v oblasti racionální farmakoterapie. Při ní by mohli farmaceuti pacientům užívajícím více léků radit, která z předepsaných léčiv by bylo možné vyměnit, vysadit či změnit dávkování, aby všechna společně zabírala co nejlépe.

Novela totiž zároveň umožní, aby v rámci lékáren vznikla nová služba pro pacienta ve formě poradenství v oblasti racionální farmakoterapie. Při ní by mohli farmaceuti pacientům užívajícím více léků radit, která z předepsaných léčiv by bylo možné vyměnit, vysadit či změnit dávkování, aby všechna společně zabírala co nejlépe. „Pokud si lékárníci budou chtít tuto službu zavést, umožníme, aby v rámci konzultací mohl pacient dovolit lékárníkovi nahlédnout do svého lékového záznamu,“ dodal Vrubel.

Fungování lékového záznamu usnadní i to, že od ledna 2019 bude možné papírový recept vypsat jen ve výjimečných případech, jako je výpadek elektřiny, internetu nebo centrálního úložiště elektronických receptů. Ministerstvo počítá s tím, že elektronicky tak bude evidováno zhruba 98 procent receptů. Aby byl přitom lékový záznam pacienta kompletní, budou do něj lékárníci při výdeji léků převádět i údaje z papírových receptů. A to i receptů s modrým pruhem pro omamné a psychotropní látky. Zavedení této povinnosti se lékárny v minulosti ostře bránily.