Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jak diskutovat?

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstraňovat. Jejich délka může být maximálně 2000 znaků, delší budou zkráceny. Nepřijatelné jsou zejména urážky, vulgarismy, rasismus a neplacená reklama.


  • Příspěvků: 7
  • Poslední: 28.12.2017 13:31
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
Dvojí podoba náboženství

Všechna náboženství mají dvojí podobu. Ta první je snadno srozumitelná, ale často neetická. Touto podobou je spojení náboženství s mocí a s ovládáním věřících. Ta druhá je srozumitelná jen částečně a pro mnohé nezajímavá. Jsou to vodítka pro lidskost - poctivost, spravedlnost, ohleduplnost a milosrdenství. Myslím si, že každé náboženství, včetně sekulárního, se vyskytuje v obou těchto podobách.

Takové uhlazené slohové cvičení,

k ničemu.

Poučte mne, kde se spojuje etika s náboženstvím?

Jsem z ateistické rodiny již v několika generacích. Nepotřebuji ke slušnému životu žádného boha. Starám se o rodinu, pracuji poctivě, chovám se slušně. Co je špatně?

Sekera v rukou blázna

J.A. Komenský trefně napsal, že vzdělání bez zbožnosti je jako sekera v rukou blázna: čím je ostřejší, tím víc škody nadělá. Výchova ke mravnosti (je-li vám zbožnost příliš staromódní) byla pro něj vždy primární, vědomosti a dovednosti až na druhém místě, protože bez mravnosti jsou zneužitelné a zneužívané. Naše školství bohužel mravnosti (etice) neučí, protože se distancovalo od jejích židokřesťanských základů. Výsledkem jsou vzdělaní gauneři a podvodníci, rozpadlé rodiny a morálka, v níž největší ctností je "nenechat se chytit".

Re: Sekera v rukou blázna

V takom Japonsku či Čine zrejme žiadna etika či morálka neexistuje, keďže tam nemajú "židokresťanské" základy.

Víra= morálka - hodně odvážné tvrzení.

To nejen při sledování dnešních kauz pedofilních kněží, či zlodějen ve Vatikánské bance. To nemluvě o historii, kde se katolická církem řadí k zrůdným totalitám s obludným počtem zlodějen i mrtvol. A to ještě že autor ze seznamu úctyhodných náboženství cudně vypouští Islám.

Ona totiž etika či pozitivní morálka není vynález víry, ale odvěká dannost odlišující člověka od zvířete. A to v mnohých zvířecích uskupeních, třeba u slonů, je víc etiky než mezi věřícími lidmi - často se kvůli víře brutálně vraždícími.

Re: Víra= morálka - hodně odvážné tvrzení.

Ano souhlas. Institucionální náboženství není zárukou morálky. Víra je pouze nástrojem k jejímu vymožení a dodržování.

Morálka a etika je přirozenou součástí lidské psyché. Náboženství proto etiku nezaručuje. Z tohoto pohledu je článek klamavý a tím i nemorální.