Lidovky.cz

Do aukce kmitočtů jde pět zájemců, šance na čtvrtého operátora je značná

  22:13

Vše nasvědčuje, že ČTÚ uspěl se svou snahou o posílení konkurence na českém trhu mobilních komunikací.

foto: © ČTKČeská pozice

Aktualizováno. V aukci kmitočtů, která má v Česku naplno rozjet vysokorychlostní mobilní internet, nastal zásadní zvrat. Zatímco doposud se předpokládalo, že do soutěže vstoupí tři až čtyři subjekty, dle Českého telekomunikačního úřadu bude uchazečů pět. ČTÚ to oznámil těsně po skončení možnosti přihlášení na svém účtu na sociální síti Twitter.

Přihlášky podaly T-Mobile, který už dříve aukci napadal u Evropské komise, a také Telefónica O2, která pro změnu podle informací on-line deníku Týden.cz aukci žalovala u Městského soudu v Praze.

Účast v aukci krátce po vypršení termínu pro podání přihlášek potvrdil i Vodafone. „Přihlášku do aukce kmitočtů jsme podali. Část podmínek aukce však považujeme za protiprávní a diskriminační, a proto jsme před podáním přihlášky podnikli i příslušné právní kroky,“ uvedla mluvčí Vodafonu Markéta Kuklová. Tím pádem jsou v aukci současní tři operátoři plus dva noví zájemci.

Těmi jsou firmy Revolution Mobile a Tasciane. Podle informací serveru iDnes.cz stojí za firmou Tasciane skupina KKCG Karla Komárka a firma Revolution Mobile má zase blízko k PPF. Revolution Mobile vznikla přejmenováním společnosti PPF Mobile Services, kterou od PPF odkoupil Tomáš Budník. Ten působil či působí v řadě firem z oboru komunikací. Podle mluvčího Revolution Mobile má firma ještě dva další investory, jejichž identitu však nemíní prozradit.

ČTÚ už před časem uvedl, že ze stížností strach nemá, neboť podmínky aukce průběžně konzultuje s Evropskou komisí, aby nebylo možné je účinně napadnoutSama investiční skupina PPF, o níž se dlouhodobě spekulovalo, že bude mít o účast zájem, na poslední chvíli oznámila, že se aukce o část spektra kmitočtů nezúčastní. Zajímavé je však její zdůvodnění. Tiskový mluvčí PPF Radek Stavěl uvedl, že rozhodnutí padlo kvůli podmínce Českého telekomunikačního úřadu, která říká, že případný čtvrtý operátor se své části spektra po dobu patnácti let nesmí vzdát ve prospěch některého z dalších účastníků aukce.

„To ovšem v praxi znamená, že po celých patnáct let je regulátorem předem zakázána jakákoli fúze nového operátora s kterýmkoli ze stávajících operátorů. Protože telekomunikační trh se v důsledku převratných technologických změn dramaticky mění, je takovýto patnáctiletý závazek věcně i ekonomicky nesmyslný,“ vysvětlil Stavěl.

Nicméně podle informací ČESKÉ POZICE byly důvody k umístění této podmínky poměrně racionální. Podmínky pro čtvrtého operátora jsou totiž nastaveny výhodněji než pro ostatní účastníky aukce. Pokud by existovala možnost dalšího prodeje části spektra některému z účastníků aukce, mohl by některý z nynějších operátorů tuto část získat levně přes nějakého nastrčeného prostředníka, který by hned po skončení aukce svůj podíl prodal některému z dosavadních hráčů.

Modely ze zahraničí

Podmínky aukce jsou nastaveny tak, že nutně nemusí vzniknout plnohodnotný operátor. V zahraničí se vyskytují modely, kdy jeden operátor vlastní jen relativně úzkou část spektra, přičemž zbytek si za velkoobchodní ceny nakupuje od ostatních operátorů. Případně lze fungovat naopak a jen svou část spektra prodávat dál ostatním operátorům.

Na definitivní závěry bude nutné počkat až na konce aukce, ale předběžně se vše jeví tak, že ČTÚ uspěl se svou snahou o posílení konkurence na českém trhu mobilních komunikací.

Aukci obecně provázejí poměrně dramatické okolnosti. Již v minulosti si u Evropské komise na její podmínky stěžoval T-Mobile, kterému se nelíbilo vyhrazení spektra pro čtvrtého operátora. Jak ale ČESKÁ POZICE již informovala, se svou stížností neuspěl. Nově se přidávají stížnosti Telefóniky O2 a Vodafonu. Nicméně ČTÚ už před časem uvedl, že z těchto stížností strach nemá, neboť podmínky aukce průběžně konzultuje s Evropskou komisí, aby nebylo možné je účinně napadnout.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.