Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Dny NATO v Ostravě se stávají v evropském kontextu fenoménem

  17:00
Dny NATO v Ostravě, jež se letos odehrály 15. a 16. září poosmnácté, se z lokální akce změnily v jednu z největších armádně-bezpečnostních akcí v Evropě.

Po 11:00 pak nad letištěm proletěly historické i současné letouny československé či české armády. foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Pamatuji si, když se v roce 2001 na výstaviště Černá louka v centru Ostravy v páteční odpoledne snášeli z vrtulníku výsadkáři na prvním Dnu NATO. Letos se tato armádně-bezpečnostní show konala 15. a 16. září poosmnácté. Diváci tehdy mohli vidět na travnatém palouku a v jeho okolí speciální armádní a záchranářskou techniku, výstroj a výzbroj zvláštních a průzkumných jednotek, vybavení policie, likvidaci požáru auta i zásah protiteroristického komanda nebo vyhledávání drog. Přišlo jich deset tisíc.

O rok později nabitější program sledovalo o pět tisíc lidí více. „Netušili jsme, do jakých rozměrů se akce může během let rozrůst. Byli jsme hrdí, že jsme dokázali dát dohromady ukázky práce policistů, záchranářů a hasičů, říkali jsme si, jak je skvělé, že jsme tehdy dokázali do Ostravy dostat i speciální jednotku z Polska. Program začínal ve tři odpoledne, končil v šest,“ vzpomíná zakladatel Zbyněk Pavlačík z českého spolku Jagello 2000, který akci každý rok pořádá.

Od roku 2003 se Den NATO přestěhoval na ostravské letiště v „nedalekém“ Mošnově, proměnil se z leteckých ukázek zahraničních účastníků a odvážných operací na zemi v Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil AČR a stal se největších akcí svého druhu v Evropě s více než dvousettisícovou návštěvností a s technikou z 20 zemí z celého světa, jak tomu bylo letos.

Kouzlo show

O letošní víkendové show letecký server The Aviationist napsal: „Obstojí i ve srovnání s klasickými airshow včetně pomyslné světové jedničky Air Tattoo v britském Fairfordu. Stále existuje naděje, že letecké přehlídky mohou být velmi dobré a zanechat pozitivní dojem. Dny NATO nastavily laťku vysoko.“ Souhlasím. Viděl jsem všech 18. ročníků. Kouzlo show zůstalo a možná zesílilo, byť monstrózního rozměru totiž stojí na stejných principech.

Kouzlo show zůstalo a možná zesílilo, byť monstrózního rozměru totiž stojí na stejných principech. Hlavní je ukázat co nejširší spektrum armádních, bezpečnostních a záchranných složek.

Hlavní je ukázat co nejširší spektrum armádních, bezpečnostních a záchranných složek. Nikde jinde nelze vidět vedle nejmodernější armádní techniky včetně letounů to nejlepší, čím disponuje policie, protiteroristické jednotky, hasiči, záchranáři, celníci, vězeňská služba a další složky. Právě toto široké spektrum činí Dny NATO unikátními. A v uplynulých letech se jimi inspirovali i organizátoři leteckých show v Evropě.

Druhým principem je bezplatný vstup. Podle původní ideje organizátorů návštěvníci nesmějí platit za to, co je z jejich daní. Lidé mají nárok vidět, co naši vojáci i spojenci, záchranáři, policisté, hasiči umějí, a jak jsou vybaveni, přestože náklady na akci každoročně rostiu. Dle Pavlačíka se to daří jen díky partnerům, kteří chápou, že „naše bezpečnost není samozřejmost a bez bezpečnosti není prosperita“.

Zaručená bezpečnost

Kritici podobných akcí, odpůrci našeho členství v NATO, komunisté a několik dalších, vznášejí „argumenty“ proti akci a otázku na co. Odpověď se nabízí: NATO. Jsme členy nejúspěšnějšího spojenectví v novodobých dějinách, které nám zaručuje bezpečnost. Argument kritiků, že nechápou statisíce lidí, kteří se vypraví na mošnovské letiště obdivovat techniku, jež zabíjí, je lichý.

Jsme členy nejúspěšnějšího spojenectví v novodobých dějinách, které nám zaručuje bezpečnost. Argument kritiků, že nechápou statisíce lidí, kteří se vypraví na mošnovské letiště obdivovat techniku, jež zabíjí, je lichý.

Pochybuji, že v roce 1933, kdy se na pražském letišti ve Kbelích uskutečnil první velký armádní letecký den, a poprvé se v Československu objevili skupinoví letečtí akrobaté, někdo tehdejším návštěvníkům spílal do „obdivovatelů vrahů“. Zejména když za tři roky 200 strojů na stejném místě obdivovalo více než čtvrt milionu diváků hrdých na své letectvo. Létání od svého počátku vzrušovalo a lákalo.

Rád sleduji a obdivuji to, co naši vojáci i spojenci umějí, a čím jsou vybavení. A obdivuji i policejní zásahovky, které v mžiku osvobodí rukojmí z uneseného autobusu, záchranáře, strážníky na koních nebo hasiče. Navíc se nabízí srovnání historické techniky, která je na Dnech Nato vždy bohatě zastoupena – technologický pokrok fascinuje. Více než sto letounů by letos dalo dobře vyzbrojené letectvo – od bombardérů, stíhaček a bitevníků přes průzkumné stroje, cvičná letadla a letouny pro elektronický boj až po transportní stroje nebo létající tankery.

Fórum pro vojenský průmysl

Monstrózní akce, v niž se Dny NATO proměnily, s sebou nese řadu potíží – od nevyřešitelných dopravních, kdy se v jednu chvíli snaží silnicí první třídy k letišti dostat pět tisíc automobilů, přes hluk, bezpečnostní kontroly a tuny odpadků až po dlouhé fronty u občerstvení nebo málo záchodů.

Kromě diváků každoročně do Ostravy přijíždějí i stovky a letos dokonce tisíce speciálních hostů – diplomaté, představitelé národních armád a NATO, bezpečnostní experti, politici a také výrobci a obchodníci. Ostrava se pozvolna stává fórem pro vojenský průmysl a navazující odvětví.

Ve střední Evropě jsou čtyři velikostí srovnatelné akce, ale pouze ta v Ostravě se nekoná na vojenské letecké základně. To představuje pro organizátory řadu problémů včetně například orientace při letových ukázkách kolmo k letištní dráze, aby stroje nelétaly nad diváky, nebo chybějící inženýrské sítě či zázemí. A také musejí respektovat civilní provoz na letišti. V září dobíhá turistická sezona a o víkendu odlétá a přilétá řada charterových letů z dovolených v Egyptě či Bulharsku, které akci nesmějí ovlivnit.

To je „daň“ za to, že je Ostrava vidět a Dny NATO ji na několik dnů značně rozsvítí, protože už nejde jen o dvoudenní show. Ostravě, kraji i celé České republice postupně přinášejí nástavbu. Na akci se totiž v uplynulých čtyřech pěti letech jednalo i o klíčových bezpečnostních tématech na doprovodných konferencích a seminářích.

Kromě diváků každoročně do Ostravy přijíždějí i stovky a letos dokonce tisíce speciálních hostů – diplomaté, představitelé národních armád a NATO, bezpečnostní experti, politici a také výrobci a obchodníci. Ostrava se pozvolna stává fórem pro vojenský průmysl a navazující odvětví.

Světová premiéra techniky

Ostravský víkend si řada firem vybírá i pro světovou premiéru svých výrobků a techniky. Uzavírají se zde první obchody. Loni například česká firma LOM Praha přímo na letišti podepsala s Ministerstvem obrany ČR smlouvu na opravy armádních vrtulníků za čtyři miliardy korun. Velké světové i domácí společnosti si už všimly nejen toho, že se v Mošnově koná jedna z největších leteckých show v Evropě, ale že se zde i sjíždějí odborníci.

Ostravský víkend si řada firem vybírá i pro světovou premiéru svých výrobků a techniky. Uzavírají se zde první obchody. Velké světové i domácí společnosti si už všimly nejen toho, že se v Mošnově koná jedna z největších leteckých show v Evropě, ale že se zde i sjíždějí odborníci.

Letos zde například pardubická firma ERA pokřtila nový multistatický pasivní radar Sicorra založený na nové průlomové technologii – je nejen neviditelný stejně jako v armádě a v NATO používaný sledovací systém Věra, ale na rozdíl od ní vidí i „tichá“ letadla. Využívá elektromagnetické signály z rádiového vysílání – letadla zanechávají stopu, díky čemuž tento nový systém může sledovat i ta s vypnutými palubními přístroji.

Firmy k prezentaci svých produktů používají také strategickou leteckou přepravu. Americký armádní C-17 Globemaster letos dopravil a po akci zase odvezl na tuzemskou premiéru vrtulník UH-1Y Venom, jímž by mohlo být přezbrojeno české vrtulníkové letectvo.

Veřejnost zaujal i německý koncern Rheinmetall, jenž nejnovější verzi pásového obrněnce Lynx přepravil ukrajinským transportním letounem Ruslan až z Austrálie, kde se stejně jako u nás uchází o mnohamiliardovou zakázku na bojová vozidla pěchoty. Pásové obrněnce letos v Ostravě ukázali všichni čtyři hlavní kandidáti, ze kterých bude Ministerstvo obrany ČR vybírat.

Finanční efekt

Dny NATO mají finanční efekt nejen pro okolí letiště a Ostravu, ale i pro celý region a stát. Když si organizátoři nechali před čtyřmi lety spočítat jejich ekonomický dopad, zjistili desítky milionů do státní pokladny, zvýšení HDP, zisky pro místní firmy i nová pracovní místa. „Show nemá pouze celoevropský marketingový dopad na Ostravu, Moravskoslezský kraj a Českou republiku, ale i významný ekonomický rozměr,“ říká Pavlačík.

Dny NATO mají finanční efekt nejen pro okolí letiště a Ostravu, ale i pro celý region a stát. Když si organizátoři nechali před čtyřmi lety spočítat jejich ekonomický dopad, zjistili desítky milionů do státní pokladny, zvýšení HDP, zisky pro místní firmy i nová pracovní místa.

Studie ukázala, že návštěvníci na akci utratili více než 123 milionů korun. „Show zásadně přispívá k turistickému ruchu v Ostravě a v celém Moravskoslezském kraji, přináší peníze do státní pokladny a vytváří nová pracovní místa,“ uvedla autorka studie Tereza Raabová. Z celkové částky, kterou diváci na akci utratili, bylo do státní pokladny na daních odvedeno více než 27,5 milionu korun. Celkové výdaje měly dle studie rovněž dopad na zvýšení HDP české ekonomiky o 54,6 milionu korun. Obrat narostl o 154,6 milionu korun.

Pro Moravskoslezský kraj a samotnou Ostravu jsou podle studie důležité především dopady akce v místě konání – na Letišti Leoše Janáčka Ostrava, jeho okolí a na Ostravu. Útraty přinášejí podnikatelům zisk a na zboží a služby potřebují více pracovníků. Podnikatelům a firmám, jež je dodávají, se zvýšil zisk o více než 17 milionů korun a jejich zaměstnanci získali 26,7 milionů korun ve mzdách a zákonném pojištění. Celkově jako by bylo vytvořeno 122 nových pracovních míst na plný úvazek na jeden rok.

Studie přitom obsahovala pouze ekonomické přínosy z výdajů návštěvníků přímo na akci a po cestě (náklady na dopravu, občerstvení, suvenýry, vyhlídkové lety, ubytování a další) a nezohledňovala většinu výdajů pořadatelů a partnerů.

Dny NATO v Ostravě.

Za 18 let…

Organizátoři připravují každý ročník několik let předem. Za 18 let se v Ostravě představila technika, která pro jiné, i pouze letecké přehlídky v Evropě zůstává snem. Na Dnech NATO se sny plní. Navzdory tomu podle Pavlačíka existuje řada strojů, jimiž by si organizátoři splnili sen.

Za 18 let se v Ostravě představila technika, která pro jiné, i pouze letecké přehlídky v Evropě zůstává snem. Na Dnech NATO se sny plní.

„Mám několik přání. Kdysi byla nedostižným snem účast bombardéru B-52. Vyžádalo si to několik let intenzivních jednání, ale pak byly tyto strategické stroje na akci tři roky po sobě a staly se pro diváky ikonou,“ řekl Pavlačík.

A připomněl, že za každým vystaveným strojem, letovou či pozemní ukázkou je úsilí mnoha desítek lidí. A prakticky bezprostředně poté, co areál v neděli opustí poslední návštěvník, a v průběhu týdne odcestují účastníci, začíná plánování na další roky.

Ideální pro diváky

Za popularitou Dnů NATO v Ostravě stojí kombinace leteckých a pozemních ukázek, říká letecký expert a šéfredaktor časopisu Letectví a kosmonautika Jan Čadil.

ČESKÁ POZICE: Patří Dny NATO v Ostravě mezi hlavní letecké show v Evropě?

ČADIL: Ano, v současnosti je lze zařadit mezi přední letecké show v Evropě. Určitě tomu pomohlo, že se v minulosti staly také oficiálními Dny Vzdušných sil AČR.

ČESKÁ POZICE: Láká takový vysoký počet diváků spojení leteckých a pozemních ukázek?

ČADIL: Bezpochyby je to pro diváka zajímavá kombinace, která může přispět k návštěvě této akce. Nejde však jen o bohatou účast pozemních a leteckých jednotek. Neméně důležitým faktorem je vhodné skloubení leteckých a pozemních dynamických ukázek, což není jednoduché.

ČESKÁ POZICE: Je možné akci posunout k největším světovým přehlídkám, jež bývají spojené s velkými veletrhy?

ČADIL: Ideální by bylo mít v programu například více leteckých akrobatických skupin. Organizátoři ale zvolili správnou cestu postupných kroků. Jde jen o to vytrvat. Neméně důležité je vytvořit kvalitní organizaci a zázemí pro účastníky i diváky. Když budou vědět, že je akce pořádaná na profesionální úrovni, budou se na ni vracet vystupující, významní hosté, sponzoři i návštěvníci z řad odborné a široké veřejnosti.