Lidovky.cz

Dnes věští IBM. Opravdu to vychází?

  6:32

IBM věštila popáté budoucnost, první předpověď z roku 2006 by se měla do našich životů promítat už nyní.

Křemíkové nanofotonické čipy CMOS od IBM k budoucnosti jistě patří. Jak se ale daří firmě věštit budoucnost? Kolik předpovědí se globálním výzkumníkům od roku 2006 vyplnilo? foto: ©? IBMČeská pozice

Nebudeme opakovat, co meldovala světová média: ano, společnost IBM už popáté vyhlásila pětici technologií, jež by měly poznamenat naše životy ve výhledu pěti let. Komunikace s kamarády se prý přenese do 3D, baterie budou dobíjeny vzduchem či pohybem, z občanů se stanou vědečtí asistenti, adaptivnější dopravní modely zruší zácpy a energie z běžících počítačů bude ohřívat města. Toť budoucnost, jíž bychom se měli dočkat před rokem 2016.

Five in Five ještě pětkrát znásobme a uvidíme, jak se IBM trefila.Pověstné „Five in Five“ však ještě pětkrát znásobme a podívejme se, jak se firemní věštění přiblížilo skutečnosti. Vždyť první předpověď od IBM se už má po 1. lednu 2011 naplňovat! Alespoň tedy v civilizovaných zemích. Počítačová megakorporace, jež zaměstnává desítky tisíc lidí, sleduje společenské trendy a pro sestavení pěti inovací v následující pětiletce se inspiruje nejnovějšími poznatky ze svých laboratoří. Zda jde o poučený vhled do křišťálově-křemíkové koule nebo jen o hádání z ruky, posuďme z jednotlivých ročníků. Připraveni?

5. pětiletka 2010+

  • Přibude komunikace ve 3D: „holografické telefonování“.
  • Baterie se budou dobíjet ze vzduchu nebo pohybu.
  • Občané s technologiemi snáze přispějí k vědeckému bádání.
  • Při dojíždění do práce ubude kolapsů díky plánování tras.
  • Běžící počítače pomůžou s výrobou energie pro města.

Tahle budoucnost je zatím nejvzdálenější. Už dnes se sice pseudo3D vizualizace uplatňuje ve filmech, prodávají se trojrozměrné obrazovky (s minimem trojrozměrných filmů), ale do pěti let by se 3D pokoukání mělo přenést i do styků s přáteli: do Facebooků, Skypů a tak dále. 3D kamery se prý brzy vejdou do mobilů, fotografie vytvoří dojem hloubky a ponesou též informace, kde byly pořízeny. Výzkumníci pracují na zdokonalení videohovorů, aby vzniklo „holografické telefonování“ evokující 3D telepřítomnost. Vhod pak přijdou baterie s desetkrát delší životností než dnes; extrémně úsporné tranzistory by si mohly vystačit i se „šťávou“ z posbírané energie při pohybu – podobně jako v náramkových hodinkách.

Čidla v mobilu, čtečce i autě budou schopna sbírat pro vědce data, jichž dokážou využít v ochraně životního prostředí, ale i sociálním plánování. Z občanů budou pomocníci vědců nebo alespoň jejich myšky... Díky analýzám zacpaných ulic, nehod nebo výluk se adaptivní dopravní systémy naučí ta nejlepší řešení, takže nikdy nezmeškáte ranní poradu. A konečně: všechny ty počítače a datová centra – dnes vyžadující kolosální chlazení – budou produkovat obrovskou masu energie, jíž lze využít k vytápění nebo klimatizaci budov.

4. pětiletka 2009+

  • Města budou imunnější vůči přenosným nemocem.
  • Budovy budou reagovat podobně jako živé bytosti.
  • Automobily budou využívat alternativní energie.
  • Ubude ztrát v rozvodech vody a recyklace bude čistší.
  • Města se o hrozbě nebezpečí dozvědí dříve, než vypuknou.

Se svou strategií Smarter Cities se IBM loni zaměřila na budoucnost měst. Firma ji vidí docela optimisticky, přestože se poprvé v dějinách přesunula většina lidstva do metropolí. Města, která sužuje zvyšování populace a rozpad infrastruktur, prý zachrání vstup chytrých řešení. Za prvé: přibude ochrana před rozšířenými nemocemi, neboť vědci předají politikům nástroje, aby přesně rozpoznali semeniště přenosných chorob a uměli s těmito mapami pracovat. Domy zítřka „oživnou“ – nebudou jen pasivními ubikacemi, ale tisíce senzorů poznají potřebné změny v nastavení teploty, vlhkosti nebo ztlumení světel.

Domy zítřka oživnou, nebudou jen pasivními ubikacemi.

Auta přejdou z benzinu na nové baterie, jež nebude třeba celé týdny dobíjet; nyní výzkumníci v IBM pracují na pohonu, který by umožnil dojezd až 750 kilometrů oproti dnešním několika mílím na jedno dobití. Ubude tím i hluku. Dnes se ztrácí v rozvodech až polovina vody, což nové systémy odstraní a umožní i lepší recyklaci odpadů. Města budou „chytrá jako letadla“, takže se o hrozbách dozvědí dříve, nežli nastanou. To platí pro požáry, zločiny nebo i povodně, což je například systém, který chystají čeští vědci v projektu IT4Innovations.

3. pětiletka 2008+

  • Vzniknou solární panely v asfaltu, oknech či střechách.
  • Díky analýze DNA získají pacienti genetické zdravotní mapy.
  • Zákazníkům pomůžou digitální pomocníci v obchodech.
  • Internet nebude ovládán textově, ale hlasovými povely.
  • Rozvine se „paměťový management“, vše se bude nahrávat.

Před třemi lety přišla IBM s vizí nástupu solárních technologií. V Česku jsou sice soláry na kdejakém políčku či střeše, ale na předpokládané asfaltky nebo okna ještě nedorazily. Výroba článků se má zlepšit, takže půjde o panely tloušťky tenoučkého filmu, který půjde tisknout i na notebooky. Další změny uvidíme u lékaře (pokud tedy nějací v Českou zůstanou). Díky DNA analýze mají být schopni vytvořit genetickou mapu, z níž se dozvíte, jaká zdravotní rizika vás čekají. Farmaceuti pak vyrobí léky na míru. I nákupy mají být – vlastně už napřesrok – zcela jiné; v obchodech budou elektroničtí poradci s kabinkami k virtuálnímu „ozkoušení“...

Surfovat budeme díky hlasovým povelům.Převrat se čeká na webu. Surfovat budeme bez užití rukou, toliko hlasovými pokyny. O to se skutečně snaží jak IBM, tak Google i další. Nová technologie radikálně změní způsob, jakým lidé vytvářejí informace, jak s nimi pracují. Místo textu nastoupí řeč. Pátou inovací se má stát nový „paměťový management“. Archivovány mají být všechny detaily ze života, tedy i to, co jste chtěli koupit k jídlu, co vás zaujalo v reklamě na nádraží nebo o čem jste mluvili na konferenci. Vše se bude nahrávat a ukládat. Přijde věk Velkého bratra?

2. pětiletka 2007+

  • Mobily budou ještě chytřejší: půjde jimi vše ovládat.
  • Lékařskou dokumentaci nahradí 3D modely našich těl.
  • Každá potravina bude označkovaná, odkud je a co obsahuje.
  • Bude monitorován náš individuální podíl na produkci CO2.
  • Dojde k rozvoji inteligentních vozidel, která jezdí sama.

Hle, a už jsme skoro v současnosti! Experti s modrou růží ve znaku předvídali mobilní telefony, jež se stanou „našimi kamarády“. O lecjakém iPhonu a jeho páníčkovi se to říci dá, stejně tak platí předpoklad, že pomocí mobilů půjde ovládat vše: od účtu, placení vstupenek, přes navigaci ve městě až po mnohaúrovňovou komunikaci. Ovšem výhled, že lékařskou dokumentaci nahradí 3D modely pacientů, je Čechům, které neoslovil ani projekt IZIP, na hony vzdálen.

Inteligentní auta se brzy přizpůsobí jízdě ostatních.Informovanější o tom, co jíme, bychom měli být zásluhou druhé generace čárových kódů, jež ponesou (nesou) údaje o tom, kdy a kde bylo jablko utrhnuto, o jakou jde odrůdu, kolik má kalorií a zda bylo užito pesticidů. Podobně, v jednotkách vypuštěného CO2, má být mapován i náš příspěvek ke globálnímu oteplování (pokud tedy existuje). Pátou novinkou, která je na dosah, je rozvoj inteligentních vozidel. Ta si budou sama zatáčet, optimalizovat rychlost a přizpůsobovat se jízdě ostatních; takový projekt řeší i vědci z pražského ČVUT.

1. pětiletka 2006+

  • Zdravotní péče bude flexibilnější a možná na dálku.
  • Vzniknou přenosné překladače z cizích jazyků.
  • Internet se pod vlivem počítačových her přesune do 3D hávu.
  • Mikro- a nanotechnologie zlepší rozvody vody a elektřiny.
  • Chytřejší mobily se budou učit z našich zvyků a postupů.

A takhle by vlastně měla vypadat současnost, neboť jde o Five in Five z roku 2006. Zdravotní péče má být obohacena o systémy s přenosnou databází nemocí a také prý už existují zařízení schopná diagnostikovat nemoci na dálku. Přenosné překladače cizích řečí sice již skutečně fungují, ale spíše než běžným lidem promluvily do života vojákům v Iráku, kteří zařízení s názvem Mastor už několik let používají. Ale pravda, pár aplikací to zvládá v iPhonu.

Pod vlivem her jako Second Life či World of Warcraft se měl internet přesunout do 3D hávu; supermarkety už zkoušely procházku pod virtuálními regály a podobné interakce by mohli využívat i učitelé, lékaři nebo manažeři. Mikro- a nanotechnologie měly zlepšit distribuci vody či rozvody elektřiny a telefony se měly poučit z našich zvyků, aby se třeba při vstupu do divadla samy ztišily...

Hezká přání. Ale je to svět, ve kterém už skutečně žijeme?

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.