Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Divoký sever Čech je šancí pro národovce a populisty

Evropa

  8:08

Suverenita a Severočeši.cz volí proti Romům strategii „tvrdé ruky“. Jiří Paroubek se ve svém programu sociálně vyloučených spíše zastává.

Střetnou se příští rok v krajských volbách v Ústeckém kraji Jiří Čunek a Jiří Paroubek? Prvního, který kdysi „vyřešil“ situaci s Romy ve Vsetíně, láká na kandidátku Suverenita Jany Bobošíkové, pro Paroubka a jeho vcelku přívětivou politiku pro sociálně vyloučené skupiny obyvatel to má být první krok k návratu na politický vrchol. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Divoká společenská atmosféra v severních Čechách (zejména v Ústeckém kraji) se může stát kolébkou úspěchu pro politický subjekt sázející na populistickou a národoveckou kartu. Podle informací ČESKÉ POZICE se na Ústecký kraj hodlá zaměřit poslanec Jiří Paroubek. A v případě úspěchu by se odsud mohl v barvách své nové strany LEV 21 katapultovat zpět do nejvyšších pater politiky. Kromě Paroubka by zde voliči mohli vyslyšet názorový proud souznící se sdružením Akce D.O.S.T. (dnes reprezentovaný stranou Suverenita – Blok Jany Bobošíkové) a pozadu by nemuselo zůstat ani regionálně silné politické hnutí Severočeši.cz. Suverenita a Severočeši.cz volí strategii tvrdé ruky. Paroubek se v programu sociálně vyloučených spíše zastane.

Současná situace v kraji působí jako sud se střelným prachem. Kromě vysoké nezaměstnanosti pohybující se kolem dvanácti procent zdejší společnost trápí velmi špatné vztahy mezi Romy a místními obyvateli. Výsledkem jsou víkendové promenády pravicových radikálů přes Varnsdorf, Šluknov, Nový Bor či Rumburk. Taková situace nahrává politickému stylu, který občanům nabídne zdánlivě jednoduchá řešení nastolení „pořádku“.

Nejbližším volebním soubojem v ústeckém regionu budou na podzim příštího roku krajské volby. Právě v nich a právě v Ústeckém kraji by se do popředí mohla dostat témata, jež v zemích Evropské unie stále silněji rezonují. Tedy národovectví a boj proti Evropské unii, multikulturalismu a imigrantům v Evropě. Jaká řešení nabízejí výše zmínění aktéři?

Paroubek, severočeský „srdcař“

Jiří Paroubek a jeho nová národně socialistická strana by dle zveřejněných programových tezí měla zastávat vcelku přívětivou politiku pro sociálně vyloučené skupiny obyvatel. Podle lidí z Paroubkova okolí je prý pravděpodobné, že se bávalý premiér a šéf ČSSD na nějakou dobu uchýlí do Teplic (kde si již navíc pronajímá byt).

Paroubkův spolupracovník Tomáš Sazima ČESKÉ POZICI sdělil, že program byl připravován jak pro možnost Paroubkova vstupu do ČSNS 2005, tak pro zcela nový subjekt, jehož vznik je podle Sazimových slov momentálně nejpravděpodobnější. Ve vztahu k Ústeckému kraji je důležitý článek Boj proti sociálnímu vyloučení v programu národních socialistů, který vyšel na serveru Vaše věc a jehož autorem je ústřední tajemník ČSNS 2005 a Paroubkův velký spojenec Jaroslav Andres. Jde o podrobný elaborát, jenž se snaží problémy pojmenovat, a následně představit konkrétní návrhy řešení znepokojivé situace v sociálně vyloučených lokalitách.Z Teplic by měl Paroubek dirigovat svůj návrat do vysoké politiky

U příležitosti pondělního křtu svých politických memoárů neopomněl Paroubek připomenout vlastní důraz na národní zájmy. Totéž učinil již v neděli v debatním pořadu u Václava Moravce. Na serveru Vaše věc se v pondělí zase objevil článek o připomínající likvidaci vojenské a kulturní elity českého národa Reinhardem Heydrichem v roce 1941.

Expředseda sociálních demokratů nedávno pro časopis Týden uvedl, že věří v ústeckém regionu v zisk hejtmanské židle. Jde o neskromné přání, ale faktem je, že v loňských volbách do Poslanecké sněmovny obdržel Paroubek (ovšem v barvách ČSSD) nejvíce preferenčních hlasů ze všech kandidátů v regionu. Někdejšímu předsedovi vlády však může cestu za vítězstvím v Ústeckém kraji komplikovat neustálý boj s tamní krajskou organizací ČSSD. Pokud se bude dále zmítat v tahanicích s ústeckými sociálními demokraty, nemusí mít totiž dostatek prostoru pro předvedení svého politického „umu“.

Suverenita lanaří Čunka

Politická strana Suverenita se v kontrastu s Paroubkem programově profiluje ve stylu „tvrdé ruky“ vůči nepřizpůsobivým občanům v oblasti Šluknovska. Předsedkyně strany Jana Bobošíková například kritizuje takzvanou pozitivní diskriminaci a lidsko-právní aktivisty. Podle ní Lisabonská smlouva způsobila, že do České republiky nyní přichází stále více slovenských Romů. Suverenita by  mohla v krajských volbách v roce 2012 posílit. V těch parlamentních loni byl Ústecký kraj pro Suverenitu třetím nejsilnějším regionem. Bude však důležité, zda Suverenita ve svých řadách najde dostatečně silnou osobnost pro tento kraj. Bobošíková ČESKÉ POZICI již dříve řekla, že na hejtmanský post kandidovat nehodlá.

Nedávno se v médiích objevila informace, že Suverenita údajně láká do svých řad senátora Jiřího Čunka (KDU-ČSL). Bobošíková to ČESKÉ POZICI potvrdila se slovy, že bývalý vsetínský starosta byl prvním, kdo „kousl do kyselého jablka, kterým je problematika neplatičů a nepřizpůsobivých občanů“. Čunek by díky zkušenostem ze Vsetína mohl Suverenitě pomoci zbavit se nálepky populistické strany bez konkrétních a reálných návrhů řešení. Čunek by mohl být pro Suverenitu v Ústeckém kraji trumfem

V současné době se diskutuje o sílícím názorovém proudu, který charakterizují důraz na národní zájmy či kritika přistěhovalecké politiky. V Evropě nejde o nijak ojedinělý myšlenkový trust, v Česku se zatím teprve profiluje. Za jeho středobod lze dnes označit konzervativní sdružení Akce D.O.S.T. a politickou stranu Suverenita – Blok Jany Bobošíkové. Spekuluje se, že by tento proud mohl podpořit, nebo si přímo stoupnout do jeho čela prezident Václav Klaus, kterému na začátku roku 2013 skončí prezidentský mandát.

ČESKÁ POZICE již dříve přinesla rozhovory s předsedkyní Suverenity Janou Bobošíkovou  a se zakladatelem Akce D.O.S.T. Michalem Semínem.

Černý kůň Severočeši.cz

Silným regionálním hnutím je uskupení Severočeši.cz. Představitelé „Severočechů“ se mimo jiné ostře vyjadřují na adresu Romů. Například ředitel městské mostecké policie Bronislav Schwarz se v roce 2008 dostal na kandidátce Severočeši.cz do ústeckého krajského zastupitelstva. Ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2010 ale Schwarz kandidoval za Suverenitu. „Prostě je to bohužel tak, že ze sta Cikánů je deset pracovitých a slušných, které bychom neměli házet do pytle s těmi zmetky. U bílých je poměr ale obrácený. Ze sta jich je šmejdů jenom deset,“ vyjádřil se nedávno Schwarz pro Parlamentní listy. Podobně nevybíravě hovořil i senátor za hnutí Severočeši.cz Jaroslav Doubrava: „My se nechceme dívat na to, jak nám ničí náš kraj a bez ohledu na plané kecy o lidských právech a toleranci s tím budeme něco dělat. Než bude pozdě.“  Ze sta cikánů je deset dobrých, ostatní jsou zmetci, říká představitel hnutí Severočeši.cz

Impulsem pro vznik hnutí v roce 2008 bylo vítězství Sdružení Mostečané Mostu v komunálních volbách v Mostě v roce 2006 (zisk 33,36 procenta hlasů, v roce 2010 dokonce 50, 71 procenta hlasů). V krajských volbách v roce 2008 získali Severočeši.cz osm mandátu v ústeckém regionu. Tehdy sdružení vzbudilo stylem „rozdávačné“ kampaně značné kontroverze. Podle odhadů stála kampaň Severočechy až sto milionů korun. V senátních volbách v roce 2010 pak uspěli oba kandidáti hnutí: v mosteckém obvodě byla zvolena Alena Dernerová, v Ústí nad Labem vyhrál bývalý komunista Jaroslav Doubrava. Oběma zvoleným senátorům přijela pogratulovat i Jana Bobošíková.

Severočeši se netají přáním stát se celostátní politickou stranou. Nabízí se proto spolupráce se Suverenitou, která by mohla pro celorepublikové cíle Severočechů vytvořit ideální stranickou platformu. Na dotaz, zda s nimi bude Suverenita spolupracovat již v krajských volbách 2012, Bobošíková ČESKÉ POZICI sdělila: „Jde o předčasný dotaz. V Ústeckém kraji jednáme s několika partnery.“

Ústecký region – bývalý Sládkův ráj

V Severočeském, respektive v Ústeckém kraji (nové krajské uspořádání od roku 2000) se kromě silné pozice ČSSD a KSČM ve volebních kláních dříve dařilo krajně pravicovým, populistickým a národně orientovaným stranám. Již v roce 1992 ve volbách do České národní rady uspěli krajně pravicoví Sládkovi republikáni (SPR-RSČ) se ziskem 10,58 procenta hlasů. V prvních volbách do Poslanecké sněmovny v roce 1996 získala tato strana 12,65 procenta v kraji, respektive 6,11 procenta hlasů ve sněmovních volbách v roce 1998.

Na přelomu tisíciletí se republikáni stali marginální stranou, která se rozpadla na několik menších „straniček“. I když téměř s nulovými zisky, v porovnání s ostatními kraji byl ústecký region pro tyto krajně pravicové strany „nejúrodnějším“. V roce 2002 zde Republikáni Miroslava Sládka (RMS) získali nejvíce hlasů ze všech krajů. Ve sněmovních volbách 2006 byl Ústecký kraj druhý nejsilnější pro koaliční uskupení Právo a Spravedlnost (PaS) zastřešující subjekty jako Dělnická strana či Národní sjednocení. V loňském roce zde dobrého výsledku dosáhla národní tématiku zdůrazňující Suverenita Jany Bobošíkové, v rámci strany byl Ústecký kraj třetím nejlepším.   

Od sněmovních voleb v roce 1998 však uskupení podobné Sládkovým „republikánům“ čeká v ústeckém regionu na výraznější úspěch. Nyní to vypadá, že subjekt naladěný na „republikánskou“ notu by opět mohl v tomto kraji dosáhnout na nemalé procento získaných hlasů.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!