Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Dinosauři ne a ne nalézt východisko

  9:21

Premiér Petr Nečas má omezené manévrovací možnosti, kličkuje a do riskantních personálních rošád v kabinetu se mu nechce.

Požadavky Věcí veřejných v čele s Radkem Johnem se zatím totálně míjejí s tím, co jim premiér Petr Nečas nabízí. foto: © ČTKČeská pozice

Pokračování Nečasova kabinetu si podle exkluzivního průzkumu Lidových novin přeje jen každý desátý Čech. To je drastické zjištění pouhý rok po volbách, z nichž vzešla vládní koalice s historickou většinou 118 hlasů ve sněmovně. Taková vysoká míra antipatií k vládě by se možná dala omluvit šokem veřejnosti z reforem. Ale na ně dosud nedošlo. Proč by tedy většina veřejnosti poslala vládu nejraději ke všem čertům?

Důvod je prostý. Veřejnost je přesycená neustálými tahanicemi, hádkami, střety a krizemi, jež provázejí Nečasovu trojkoalici prakticky od jejího zrodu. „Stokrát nic umořilo i osla,“ praví přísloví. Přeložme si to tak, že Nečasova koalice nešťastným způsobem vládnutí buď umoří i zbývající desetinu sobě dosud nakloněných občanů, anebo předtím sama sebe, čímž nenastane totální otrava společnosti. Anžto koalice opět upadla do stavu, z nějž ani zkušení dinosauři ne a ne nalézt perspektivní východisko, pravděpodobnější je druhá varianta.

Konečný termín: úterý ráno

„Je nulová dohoda. Konečný termín pro Věci veřejné je úterní zahájení schůze sněmovny. Pokud se personální obsazení vlády nevyřeší do té doby, znamená to její konec. Taková je situace,“ řekl Právu po čtvrteční schůzce K9 zdroj z „véček“. Odchod VV z vlády „je jedna z variant“, jak připouští jejich staronový předseda Radek John.

Veřejnost je přesycená neustálými tahanicemi, hádkami, střety a krizemi, jež provázejí Nečasovu trojkoalici prakticky od jejího zrodu

Podivnými příběhy, ne-li aférami svých představitelů kompromitované VV dospěly o minulém víkendu na své královéhradecké konferenci k názoru, že bude výhodnější přejít do útoku než se omlouvat a bránit. Prý se staly terčem pomluv a spiknutí lidí, jimž vadí protikorupční tažení VV. „Véčka“ možná sem tam něco zbabrala, ale je za nimi vidět kus práce, a proto prý mají nárok na „důstojné zastoupení“ ve vládě, čili na čtyři plnohodnotná ministerská křesla s resorty.

Konference sice neschválila návrh jedné „horké hlavy“, aby VV okamžitě odešly do opozice, ale v projevech Víta Bárty, předsedy Johna a v přijatém usnesení dala premiéru Petru Nečasovi na srozuměnou, že personální změny v kabinetu, jež na jednání v Kramářově vile v závěru dubnové vládní krize ohlásil na červen, očekávají obratem. Nečasovi se nicméně do riskantních personálních rošád nechce.

A na čtvrteční K9 měl prohlásit, že dubnovou dohodu z Kramářovy vily takto nevnímal. Navíc den na to v Právu připustil, že si vláda většinu ve sněmovně nechá otestovat jinak, než že jí některý z reformních zákonů předloží se žádostí o vyslovení důvěry. Právě na tom však u protikorupčního zákona o veřejných zakázkách až dosud nekompromisně trvaly VV!

Oddalování problému

Není to poprvé, co Nečas kličkuje, snaží se řešení problému oddálit a posléze je „vysedět“. Touto dovedností byl známý někdejší německý kancléř Helmut Kohl. Nečas je však přece jen „jiná váha“ a navíc má k dispozici jen dva tři dny. Už příští úterý začíná totiž červnová schůze sněmovny, na jejímž programu jsou prakticky jen vládní předlohy reformních zákonů, jež bez podpory VV neprojdou.

K9 marně ve středu a opět ve čtvrtek jednala o personálních otázkách. Musí tedy problém rozetnout na podvečerní nedělní schůzce, aby příslušnou přílohu koaliční smlouvy, jež vládním stranám „přiděluje“ jednotlivá ministerstva, stihli jejich předsedové parafovat nejpozději v úterý ráno, než zasedne sněmovna. Jinak to asi nepůjde, nemá-li Nečasova trojkoalice skončit, poněvadž tentokrát VV těžko ustoupí!

Pro Johnovu stranu jsou nepřijatelné Nečasovy nabídky, jež spočívají ve funkcích vicepremiéra pro boj s korupcí a šéfa Legislativní rady vlády

Poté, co za dubnové krize VV obětovaly Bártu a posléze se poroučel i John, nemohou po hradecké konferenci, na níž teatrálně „dělaly ramena“, ze svých požadavků slevit a následně přijít i o zbytek z oněch zhruba tří procent občanů, kteří by je nyní volili. Požadavky VV se však zatím totálně míjejí s tím, co jim premiér Nečas nabízí.

Neslučitelné nároky a nabídky

Konkrétně jde o ministerstvo vnitra, jež „véčka“ nárokují opět pro Johna, který s tím souhlasí, byť ještě před týdnem návrat do vlády kategoricky odmítal. VV také pošilhávají po ministerstvu spravedlnosti, patrně pro Karolinu Peake. Předat vnitro „véčkám“ je však pro ODS i TOP 09 nepřijatelné. A bylo by to i kuriózní v situaci, kdy policie vyšetřuje „šedou eminenci“ VV Bártu a jejich poslance Michala Babáka. Co se spravedlnosti týče, Petr Nečas by v ODS neohájil, kdyby místopředsedu strany a ministra Jiřího Pospíšila „spláchnul“ a resort nadělil Věcem veřejným.

Pro Johnovu stranu jsou stejně nepřijatelné Nečasovy nabídky, jež spočívají ve funkcích vicepremiéra pro boj s korupcí a šéfa Legislativní rady vlády. V případě vicepremiéra pro boj s korupcí a hlavy jakéhosi výboru, který by měl k ruce, jde dle VV po Johnově zkušenosti o mrtvou záležitost. Navíc takový vicepremiér ani šéf Legislativní rady vlády neřídí žádný resort a o podobné „neplnohodnotné“ funkce nemají „véčka“ zájem.

Jak tato křížovka dopadne, těžko říci, odmítá-li navíc ODS pochopitelně odvolání svých ministrů Alexandra Vondry a Ivana Fuksy, na čemž VV až dosud trvaly. A TOP 09 zase odvolání kteréhokoli svého ministra, a zejména prvního místopředsedy Miroslava Kalouska, na jehož odchodu z vlády už však „véčka“ netrvají.

Shrnuto, Nečasovy manévrovací možnosti jsou značně omezené, a i když najde nějakou únikovou skulinku, kterou se jeho vláda prosmýkne k další existenci, to, co ji čeká, bude spíše trápením než suverénním vládnutím „reformních bouráků“.