Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Digitální technika může být zranitelná. Proto je třeba ji chránit

  10:46
V domácnostech přibývá chytrých přístrojů připojených k internetu, které mohou zločinci zneužít. Navíc snahu o ochranu domova lze zmařit chováním v online světě, především na sociálních sítích. Je-li příspěvek sdílen veřejně, a ne jen v okruhu nejbližších přátel, může se z něj stát pozvánka pro zloděje. Digitální rizika jsou značná.
Internetová bezpečnost – ilustrační foto.

Internetová bezpečnost – ilustrační foto. foto: Shutterstock

Moderní zabezpečení domácnosti pomocí digitálních technologií je čím dál populárnější především proto, že umožňuje téměř okamžitě reagovat na nenadálé události, a to i z velké vzdálenosti. Digitální výbava ale může být také zranitelná, takže je třeba chránit nejen dům, ale i právě tuto IT techniku. Navíc veškerou snahu o ochranu domova lze zmařit chováním v online světě, především na sociálních sítích.

Chlubíte se na Facebooku fotografiemi sbalených kufrů s popiskem, že odjíždíte na dvoutýdenní dovolenou? Přidáváte příspěvky z exotických destinací a zdůrazňujete, jak si to tam budete ještě týden užívat? Zejména pokud takový příspěvek sdílíte veřejně a ne jen v okruhu svých nejbližších přátel, může se z něj stát pozvánka pro zloděje, kteří se snadno dozvědí, že nebudete dlouho doma.

Bezpečnostní brána

„Kromě ochrany před útoky zvenčí je třeba pečlivě zvažovat, co o sobě uživatelé sami zveřejňují zejména na sociálních sítích,“ zdůrazňuje Peter Kovalčík, bezpečnostní expert společnosti Check Point. „Poučka říká, že bychom neměli během dovolené nechat hromadit poštu ve schránce a poprosit někoho známého o pravidelné vybírání, aby dům nepůsobil opuštěně. Podobně se musíme chovat na internetu,“ dodává. Ani moderní technika nezaručí stoprocentní bezpečnost. Například když přes mobil na online kameře sledujete vloupání. V takové chvíli lze i ze zahraničí zavolat policii nebo alarmovat sousedy.

To ale nemusí vždy stačit, zloději dovedou být rychlí a cennosti za desítky tisíc snadno zcizí během pár desítek sekund. Důležitá je i ochrana digitálních ochránců. Základem může být bezpečnostní brána. Za ni se schová internetový provoz veškerých domácích bezpečnostních prvků. Funguje jako chytrý firewall či modem, a útočníci proto mají přístup k jednotlivým spotřebičům IoT (internetu věcí) maximálně ztížený.

Základem může být bezpečnostní brána. Za ni se schová internetový provoz veškerých domácích bezpečnostních prvků. Funguje jako chytrý firewall či modem, a útočníci proto mají přístup k jednotlivým spotřebičům IoT (internetu věcí) maximálně ztížený.

„Chránit domácnost před tradičními zločinci přijde normální. Ale v dnešním moderním světě je třeba rozšířit zabezpečení i do online prostoru. Nejde jen o počítače, obrovský rozmach zažívají chytrá mobilní zařízení, nositelná elektronika, kamery a další IoT zařízení,“ upozorňuje Kovalčík. Hackeři mohou na taková zařízení zaútočit jen za účelem sběru dat a případného pozdějšího vydírání pomocí takzvaných ransomware aplikací. Ty typicky zablokují funkci nějakého důležitého zařízení a za obnovení přístupu žádají výkupné, které může být podobně vysoké jako škody po řádění zlodějů.

Ovšem útočníci mohou získat přístup k elektronickým zařízením pro zabezpečení domácnosti i proto, aby „domácího“ sledovali a mohli si například naplánovat rozsáhlé vloupání. „Kyberzločin jde dnes ruku v ruce s tradiční kriminalitou. Zločinci jsou velmi vynalézaví a technologie jim nabízejí mnoho příležitostí,“ říká Kovalčík. „Například přes nechvalně známý vyhledávač Shodan lze najít nezabezpečená IoT zařízení v domácnostech. Miliony jich tak lze špehovat jejich kamerami, což je sen každého zloděje,“ říká bezpečnostní expert. Hrozeb je víc.

Důležité je nejen zařízení dobře zabezpečit (třeba změnou standardních administrátorských hesel na bezpečnější), ale i pravidelně aktualizovat jejich software. Firma Check Point například nedávno odhalila zranitelnost, jíž šlo zneužít ke špehování domácností pomocí kamer v chytrých vysavačích LG, hacknout bylo možné i chytrou panenku, jež odposlouchávala okolí. „V reálném i online světě je základem prevence. Když ke zločinu dojde, je pozdě a můžete se jen snažit zmírnit škody,“ říká Kovalčík. A doporučuje na ochranu všech IoT zařízení bezpečnostní bránu důvěryhodných výrobců.

Všímavý soused je mnohdy lepší než alarm

Ochrana před vloupáním může mít řadu podob. Jak v rozhovoru připomíná Zuzana Pidrmanová z oddělení prevence Policejního prezidia ČR, nemusí vždy jít jen o „mechanická“ bezpečnostní opatření.

LIDOVÉ NOVINY: Jak je možné, že dnes, s tolika kamerami v ulicích, dojde k takové vlně vloupání jako nedávno ve Středočeském kraji?

PIDRMANOVÁ: V první řadě bych chtěla zmínit, že ve Středočeském kraji je za rok 2019 evidován oproti roku 2018 nárůst kriminality pouze o 6,34 procenta, přičemž z dlouhodobého pohledu trestná činnost od roku 2010 klesá. To, že dojde k vlně krádeží, je každoročním trendem. Jen se mění regiony. Počty kamer ve městech se sice mohou jevit vysoké, ale ve většině případů jsou instalovány v centrech, a ne v okrajových částech či satelitech. Kamerový systém proto nemusí preventivně působit u každého rodinného domu či bytu.

LIDOVÉ NOVINY: Jaké jsou obecné rady, jak by si měli lidé zajistit domácnost proti krádežím?

PIDRMANOVÁ: Opatření je řada, doporučujeme kombinaci různých typů. Více bezpečnostních prvků odradí pachatele. Některé nejsou nákladné, do některých je třeba něco investovat. Opatření by se měla odvíjet zejména od toho, jaký majetek se snažíme zabezpečit. I když je v případě vloupání často největším zásahem ztráta pocitu bezpečí ve vlastním domově, má smysl pořizovat například sofistikované mechatronické zabezpečovací zařízení. Zejména pokud chráním majetek vyšší hodnoty.

LIDOVÉ NOVINY: Jaká jsou opatření, která investice nevyžadují?

PIDRMANOVÁ: Například dobré vztahy se sousedy, které jsou zdarma, ale k nezaplacení. Všímavý soused, s nímž máme dobré vztahy, neotočí hlavu na druhou stranu, pokud u našeho obydlí vidí cizí osoby. Také může vybírat schránku v době naší nepřítomnosti, větrat, zatahovat a roztahovat závěsy, rozsvěcet, zkrátka budit navenek dojem, že náš byt či dům není opuštěný.

Základem zabezpečení objektu by mělo být dostatečné zajištění přístupů, tedy dveří a oken. Je až s podivem, kolik lidí například nezamyká vstupní dveře. Spoléhají třeba jen na to, že mají zvenku na dveřích „kouli“. Pro vybaveného zloděje je ale překonání nezamčených dveří otázka několika vteřin. Základem je opravdu zamykání!

LIDOVÉ NOVINY: Zámečník umí otevřít prakticky jakékoli dveře, jakýkoli zámek v průběhu několika desítek sekund. Jaké dovednosti mají v tomto ohledu zloději?

PIDRMANOVÁ: Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. Pokud se podíváme na jednotlivé případy, převládají spíše násilná vniknutí nad těmi provedenými sofistikovaným způsobem.

LIDOVÉ NOVINY: Odradí zloděje třeba pes?

PIDRMANOVÁ: Každý preventivní krok k ochraně majetku má význam. A pokud vlastníci objektů využívají cvičené psy nebo alespoň psy akceptující pouze domácí osoby, snižují tím významně riziko napadení objektu.

LIDOVÉ NOVINY: Existuje něco dalšího, co zloděje odradí?

PIDRMANOVÁ: Řadu zlodějů odradí pes na zahradě, jiné zase kamerový systém nebo využívání bezpečnostní agentury. Stoprocentní však není nic. Riziko lze pouze snižovat, nikoli úplně odstranit. Více překážek však pachatele odradí spolehlivěji.

LIDOVÉ NOVINY: Jak mohu ochranu domova dočasně posílit, když se třeba chystám odjet na delší dovolenou?

PIDRMANOVÁ: Základem je zavřít okna a zamknout všechny dveře včetně sklepů a půdních prostor. Určitě je vhodné požádat souseda nebo někoho z rodiny, aby byt či dům v době nepřítomnosti kontroloval a vybíral pravidelně poštovní schránku. Dobré je také budit dojem, že se v obydlí stále někdo nachází. V tom pomohou třeba spínače a časovače, které umějí rozsvítit lampu nebo pustit televizi.

Samozřejmostí by též mělo být odklizení veškerého zařízení, například zahradního nábytku, z okolí domu. Nářadí nebo žebřík mohou pomoci zloději vniknout do objektu. Důležité je též uložení cenností do sejfů či úschoven nebo alespoň pořízení jejich dokumentace pro případnou komunikaci s pojišťovnami.

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...