Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Dienstbiera může skolit láska k fotbalovému klubu

  9:51
V roce 2009 Jiří Dienstbier vypracoval právní analýzu pro fotbalový klub Bohemians 1905. Její závěry vytvořily podklad pro prodej tří fotbalistů vršovického klubu, jejichž práva ale byla na seznamu konkurzní podstaty zkrachovalé Bohemians Praha. Teď, na začátku prosince, padlo na Dienstbiera trestní oznámení – měl poškodit věřitele úpadce.

Jiří Dienstbier foto: Richard Cortés, Česká pozice

Senátor a člen vlády Jiří Dienstbier (ČSSD) je známým příznivcem vršovického fotbalového klubu Bohemians 1905. Láska ke klokanům ho však podle informací ČESKÉ POZICE může přijít politicky draho. Ambiciózního muže dohání případ Bohemians, ve kterém byli v říjnu kvůli neoprávněnému nakládání s majetkem pravomocně odsouzeni dva exmanažeři klubu.

Kauza by se před březnovým sjezdem sociální demokracie mohla stát dle zdrojů ČESKÉ POZICE z pražských kuloárů a ústředního výkonného výboru strany střelivem na populárního senátora. Dienstbier před časem prohlásil, že se hodlá ucházet o druhý nejvyšší stranický post – funkci statutárního místopředsedy. Předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku tím zaskočil. Premiér vzápětí oznámil, že na tomto místě by si přál ministra vnitra Milana Chovance. Pokud by se situace kolem sjezdu dramatizovala, jako bič na uklidnění Dienstbiera by měla posloužit právě věc Bohemians. Otřást by se v případě vyšetřování mohlo i jeho vládní křeslo.

Konkurzní faul

Jak ČESKÁ POZICE zjistila, na začátku prosince na Dienstbiera padlo trestní oznámení. „Lze se domnívat, že se podílel na trestné činnosti s cílem poškodit věřitele úpadce a to ve výši 8,566.500 Kč, avšak s jednáním směřovaným k získání peněžních prostředků na úkor konkurzní podstaty úpadce v celkové výši 60,982.500 Kč,“ stojí v oznámení. Už v listopadu týdeník Euro informoval, že případ znovu otevřela (poprvé se tak stalo v roce 2011) pražská hospodářská kriminálka.

Dienstbier vypracoval pro společnost Bohemians 1905 právní analýzu, na jejímž základě členové představenstva Petr Svoboda a Lukáš Přibyl podepsali prodej tří hráčů.

O co jde? Dienstbier v dubnu 2009 vypracoval pro společnost Bohemians 1905 právní analýzu, na jejímž základě členové představenstva Petr Svoboda a Lukáš Přibyl podepsali prodej tří hráčů za několik desítek milionů korun.

„Uzavřením smlouvy o přestupu hráče do zahraničí nevzniká úpadci ani žádné třetí osobě žádná škoda ani jakákoliv újma. Naopak neuzavřením smlouvy by bylo bráněno hráči nejen v jeho dalším sportovním rozvoji, ale i v dosažení příjmu odpovídajícího jeho fotbalovým kvalitám,“ napsal advokát Dienstbier v posudku, který má ČESKÁ POZICE k dispozici a který transakci posvětil.

Hráči za desítky milionů

Potíž byla, že hráčská práva na Jana Morávka, Milana Škodu a Marka Hovorku byla na soupisu konkurzní podstaty zkrachovalé Bohemians Praha. A Svoboda s Přibylem obchod uskutečnili bez souhlasu konkurzního správce. Podle srpnového rozsudku pražského městského soudu svým rozhodnutím Svoboda a Přibyl porušili zákon. Prvně jmenovaný dostal roční podmíněný trest a povinnost uhradit škodu osmi milionů korun. Potrestán by byl i Přibyl, ten však v roce 2012 nečekaně zemřel. Choulostivá byla i Dienstbierova role. Byl nejen právním zástupcem Bohemians 1905, ale v dané době i dvouprocentním akcionářem téhož klubu a jedním ze tří členů věřitelského výboru.

Dienstbier záležitost považuje za vykonstruovanou. „Rád bych zdůraznil, že daní hráči neměli profilicenci, a kdyby je prodával konkurzní správce, odešli by zadarmo,“ řekl ČESKÉ POZICI.

„Jako právník si za posudky, které byly celkem dva, stojím. Podle mě jsou neprůstřelné,“ říká k celé věci Dienstbier.

„Jako právník si za posudky, které byly celkem dva, stojím. Podle mě jsou neprůstřelné. Za tu dobu na mě snad padlo už deset trestních oznámení, žádné z nich ale nevedlo k trestnímu stíhání. To považuji za důležité,“ řekl ČESKÉ POZICI ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu. Doplnil, že kauza Bohemians se v jeho případě objevuje vždy v období před stranickými sjezdy. „Je to asi náhoda,“ dodal ironicky.

Dienstbier je v dlouhodobém střetu především s vlivnou pražskou organizací ČSSD. Za tu v roce 2010 kandidoval na primátora, pak se však s hlavními představiteli této buňky nepohodl a z komunální politiky hlavního města se vytratil.

Ale zpět k případu Bohemians a problematickému prodeji hráčů. Nejdůležitější transakcí byl prodej záložníka Jana Morávka do bundesligového Schalke 04 zhruba za 55 milionů korun. Otázkou bylo, komu peníze patřily, neboť vlastnická struktura Bohemians je jedním z nejkomplikovanějších příběhů současné české kopané.

Nejen Morávek

Celá historie začala v roce 2005. Tehdy vršovický FC Bohemians Praha spadl do konkurzu. Klub vlastnil podnikatel Michal Vejsada. Od té doby probíhá mezi majiteli Bohemians právní válka. O nástupnictví „klokanů“ se tehdy přihlásil třetiligový Střížkov byznysmena Karla Kapra. Pronajal si logo a vznikl klub FK Bohemians Praha. Jenomže vedení Fotbalové asociace uznalo za nástupce původní „Bohemky“ fanouškovský klub Bohemians 1905. Fotbalová asociace nakonec pod vedením Miroslava Pelty koupila od Michala Vejsady pohledávky a akcie FC Bohemians Praha (původní klub, který se v roce 2005 dostal do konkurzu – pozn. red.). Pelta následně akcie a pohledávky prodal dnes prvoligovým Bohemians 1905.

Morávkem však tahanice o talentované hráče nekončí. Podobná situace se týká i prodeje Milana Škody a fotbalového reprezentanta Václava Kadlece. O jejich přestupu měl rovněž rozhodovat správce konkurzní podstaty Bohemians Praha.

Zejména v případě Kadlece jde o nemalé částky. Útočník v roce 2008 odešel z Bohemians do Sparty za deset milionů korun. O pět let později ho koupil bundesligový Eintracht Frankfurt za více než 100 milionů. Z toho 20 procent mělo putovat do kasy původního majitele hráče. Někdejší vlastník Bohemians Praha v konkurzu Michal Vejsada tvrdí, že zhruba osm milionů měl na účet dostat právě správce konkurzní podstaty.

Kdo je kdo v přestupech s nejasnou finanční koncovkou

  • FC BOHEMIANS PRAHA

Původní Bohemians upadli v roce 2005 do konkurzu. Majitelem byl do konce roku 2013 podnikatel Michal Vejsada. Tento klub vychoval talentované fotbalisty Jana Morávka či Václava Kadlece. Po úpadku do konkurzu byli hráči zaregistrováni na Bohemians 1905. Práva na ně však začal uplatňovat i správce konkurzní podstaty za zkrachovalým klubem. Soud dal takovému vývoji v případě Morávka za pravdu. Fotbalová asociace kvůli konkurzu vyloučila v roce 2012 FC Bohemians Praha ze svých řad.

  • FK BOHEMIANS PRAHA

Po upadnutí původní Bohemky do konkurzu se přihlásil klub Střížkov ze třetí ligy, za nímž stál podnikatel Karel Kapr. Střížkovští si od TJ Bohemians pronajali logo a ochrannou známku. Fotbalová asociace posléze Střížkov vyloučila ze třetí ligy, záhy ho však kvůli verdiktu civilního soudu vrátila zpět. V roce 2007 postoupili FK Bohemians Praha do druhé ligy a po roce do první. Tam vydrželi dvě sezony, poté spadli do třetí nejvyšší soutěže.

  • BOHEMIANS 1905

Klub založila v roce 2005 akciová společnost AFK Vršovice, která díky mohutné podpoře fanoušků původní Bohemky odkoupila od správce konkurzní podstaty právo k soutěži. Fotbalová asociace klub uznala a nový subjekt pod názvem Bohemians 1905 nastoupil do třetí ligy. V roce 2006 koupil klub od Xaverova licenci pro druhou ligu, z níž hned postoupil do nejvyšší soutěže. Dnes tým Bohemians 1905 hraje Synot ligu.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!