Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Děti pijí alkohol a propadají hazardu stále častěji doma

  14:26
České děti holdují alkoholu i hazardu. Policejní studie však ukazuje, že tak stále častěji činí v domácím prostředí, kde je šance na odhalení velice nízká. Zvláště u hazardu je pak velkým problémem snadný přístup k internetu a online herny.

Hazard. Ilustračn foto foto: Shutterstock

Sedmnáctiletý mladík ze Středočeského kraje, jemuž policisté naměřili v hospodě rekordních 3,25 promile, přestává být typickým mladistvým hříšníkem. Jak ukázala policejní akce HAD 2017 v hospodách jich ubylo.

Policisté kontrolovali mladé opilce. Podle informací LN jich bylo letos méně než při stejné akci loni. K výsledku, který naznačuje pozitivní trend, do jisté míry přispěl i nový „protikuřácký“ zákon, který platí od konce května. Ten stanovuje přísné pokuty pro provozovatele, kteří nalijí mládeži.

To ale ještě neznamená, že nezletilí pijí méně. Alkoholu však více holdují tam, kde není téměř šance na odhalení. V domácím prostředí. „Až 86 procent mladistvých vnímá dostupnost této legální drogy jako velmi dobrou,“ varuje národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Konstatuje také, že roste i prodej alkoholu a tabáku online.

Podobný trend je patrný i co se týká závislosti na hazardu. Že nezletilí jsou v hernách vidět spíše výjimečně, neznamená, že nehrají.

Podobný trend je patrný i co se týká závislosti na hazardu. Že nezletilí jsou v hernách vidět spíše výjimečně, neznamená, že nehrají. Také mladí gambleři se „ukryli“ na internet.

Policisté prováděli akci HAD 2017 od července do září. Mnoho provozovatelů podniků ale bere kontroly jako zbytečné otravování. „Často slýchávám tvrzení, že přece ‚Za nás se taky pilo, tak proč to tolik řešíte?‘. Pokud se tady shodneme, že například od 17 let už mohou náctiletí konzumovat pivo, tak proč ne. Ale ať potom nepijí ještě mladší děti,“ míní národní protidrogový koordinátor.

Jedním z hlavních důvodů kontrol je zjištění, že Česká republika se ohledně hazardního hraní dětí a konzumace alkoholu a cigaret dlouhodobě pohybuje na předních příčkách Evropy.

Během akce na konci srpna narazili policisté i na opilé děti mladší patnácti let. „Při kontrolách bylo u 65 osob mladších osmnácti let odhaleno požití alkoholických nápojů. Z tohoto počtu bylo třem osobám méně než 15 let,“ stojí v materiálu pro vládu.

České děti začínají ve srovnání s Evropou pít alkohol velmi brzy. První sklenku do sebe dostanou většinou okolo dvanáctého roku života. „Společenská tolerance k alkoholu je vysoká, děti ochutnají svůj první alkohol v rodině, lidé si neumí představit oslavu bez alkoholu,“ sdělila LN Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.

Chlapci pivo, dívky raději víno

Že by se alkoholu vyhýbali studenti gymnázií, také není pravdou. Na otázku, zda pili v posledních 30 dnech alkohol, odpověděla olomouckým univerzitním psychologům ‚ano‘ polovina patnáctiletých a téměř tři čtvrtiny sedmnáctiletých gymnazistů.

Adiktologové ale varují, že u mladších patnácti let vzniká závislost sedmkrát rychleji než u dospělých.

„U dvanáctiletých je to každý pátý student gymnázia,“ sdělil k výzkumu Martin Dolejš z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Výsledky chlapců a děvčat se významně nelišily. Pouze v tom, že křehké pohlaví raději popíjí víno a destiláty a chlapci naopak pivo. Adiktologové ale varují, že u mladších patnácti let vzniká závislost sedmkrát rychleji než u dospělých.

Nějak výjimečná se nezdá být ani zkušenost tuzemské mládeže s kouřením marihuany. Tu totiž přiznalo 15 procent studentů ve věku 14 let, a dokonce 44 procent sedmnáctiletých.

„Můžeme si klást otázku, jak se studenti k alkoholu, cigaretám nebo marihuaně vlastně dostanou, kdo jim je prodává nebo jak se dodržují zákony této republiky,“ sdělil Dolejš.

Co je ale další problém: roste online hraní mezi dětmi. „Je to velmi obtížně kontrolovatelné,“ říká Vobořil. Až 28 procent studentů (mezi 11 a 19 lety) k online hrám usedá denně nebo téměř denně. Více než devět procent patnáctiletých hrálo v posledních 12 měsících hazardní hry.

Zkušenost s prohranými penězi má v tuzemsku podle Vobořila přes 17 procent mladých.

Třetina z nich hrála o peníze s frekvencí dvakrát týdně nebo častěji. Zkušenost s prohranými penězi má v tuzemsku podle Vobořila přes 17 procent mladých. Téměř každý druhý student v tomto věku tráví v online prostředí více než čtyři hodiny denně. „Exponenciálně roste i kybernetická kriminalita,“ varuje také Vobořil.

Jako nedostatečný hodnotí přitom odborníci vývoj prevence proti patologickému hráčství. Velmi nízký je i počet programů, které mají dětským nebo dospělým závislým pomáhat.

Co se mladistvých týče, vytrhnout je z hráčství má program Stacked Deck amerického odborníka Roberta Williamse. Během šesti lekcí, každá s odstupem měsíce, se dozvědí, jaký je princip hazardních her nebo jaké jsou emoční doprovody gamblingu. Do patologické závislosti spadlo v Česku zhruba 120 tisíc obyvatel, problémy s hraním má ale až půl milionu osob.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...