Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Detektivové zacílili na veřejné zakázky ÚOHS včetně tendru na mýto

  18:29
V rámci operace, již vyšetřovatelé spustili ve čtvrtek 7. března, si posvítili na brněnské politiky, podnikatele i na celostátní velké ryby z byznysu a politiky. Kauzu tvoří několik větví. Jedna se zaměřuje na mýtnou zakázku a na vedení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a firmy Kapsch, druhá se týká zakázek v moravské metropoli.

Policisté zasahovali 7. března 2019 v sídle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v Brně. Ve stejný den byli vyšetřovatelé také v pražských kancelářích společnosti Kapsch, která od roku 2007 v Česku provozuje mýtný systém. V tendru na nového provozovatele mýta po roce 2019 ale zvítězilo konsorcium CzechToll/SkyToll. Společnost Kapsch výsledky tendru napadla, ÚOHS ale platnost smlouvy potvrdil. foto: ČTK

Olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan ve čtvrtek 7. března spustil na několika místech republiky obří zátah. Policie má podezření, že v různých institucích byla uplácena či fixlována výběrová řízení. Razie se účastnilo na 60 pracovních skupin a kriminalisté čerpali z poznatků, které již před lety shromáždil protimafiánský tým Roberta Šlachty. Kanon míří i na šéfa antimonopolního úřadu Petra Rafaje, vedení firmy Kapsch či brněnské podnikatele a úředníky.

Blížil se konec roku 2015 a detektivové z protimafiánského útvaru, vedeného Robertem Šlachtou, narazili na výživný případ. Zjistili, že v brněnském podsvětí se mezi (ex)policisty a podnikateli obchoduje s utajenými informacemi. Skupinu podezřelých začali vyšetřovat, případ však dovést do konce nestihli – v létě 2016 Šlachtův útvar rozmetalo Policejní prezidium.

Tehdy nasbírané informace však vniveč nepřišly. Před dvěma lety je vyšetřovatelé využili při rozkrývání kauzy takzvané brněnské chobotnice, v níž šlo o obchodování s policejními informacemi. Ve čtvrtek 7. března zase tvořily základ obří operace olomouckého vrchního státního zástupce Iva Ištvana a Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), která si posvítila na brněnské politiky, podnikatele i na celostátní velké ryby z byznysu a politiky.

Uzel Švachula

Kauzu tvoří několik větví. Jedna se zaměřuje na mýtnou zakázku a na vedení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a firmy Kapsch, druhá se týká zakázek v moravské metropoli, zejména v městské části Brno-střed. Tento zásah byl první vlnou vyšetřování, jejímž hlavním cílem byl sběr důkazů. Policisté při domovních prohlídkách v bytech a v kancelářích sháněli listinné či digitální důkazy. K dispozici mají hodiny odposlechů různých aktérů případu.

Uzlem obou větví kauzy je jihomoravský podnikatel a radní Brna-střed Jiří Švachula (ANO). Policisté Švachulu odposlouchávali, díky čemuž získali poznatky týkající se ředitele antimonopolního úřadu Petra Rafaje, kterého pojí se Švachulou blízký kontakt.

Dozorový státní zástupce Petr Šereda z olomouckého vrchního státního zastupitelství potvrdil, že se detektivové zajímali o veřejné zakázky ÚOHS včetně tendru na mýto. Uzlem obou větví kauzy je jihomoravský podnikatel a radní Brna-střed Jiří Švachula (ANO). V minulém volebním období byl místostarostou klíčového brněnského úřadu, je členem dozorčí rady státního podniku ČD Cargo a sponzoroval ANO. Podle serveru Hlídač státu daroval hnutí v letech 2016 a 2017 celkem 85 tisíc korun.

Policisté Švachulu odposlouchávali, díky čemuž získali poznatky týkající se ředitele antimonopolního úřadu Petra Rafaje, kterého podle informací LN pojí se Švachulou blízký kontakt. Švachula zároveň v rámci antimonopolního úřadu působil jako člen rozkladové komise pro oblast dohledu nad zadáváním veřejných zakázek v Brně. Kriminalisté z NCOZ ve čtvrtek 7. března zavítali jak k šéfovi ÚOHS Rafajovi, tak ke Karlu Feixovi, řediteli firmy Kapsch, jež v Česku provozuje mýtný systém. Oba popírají, že by jakkoliv pochybili či se něčeho dopustili.

Podezření z korupce

Policie podezírá šéfa ÚOHS i ředitele firmy Kapsch z korupce. Má to vyplývat z příkazu k domovní prohlídce, který má zmiňovat i místopředsedkyni antimonopolního úřadu Evu Kubišovou a na němž má být uvedeno podezření z trestných činů přijetí úplatku, podplácení a zneužití pravomoci úřední osoby. Rakouská společnost Kapsch vybírá mýtné poplatky na českých dálnicích více než deset let. Jde o lukrativní byznys, stát za to firmě ročně vyplácí více než miliardu korun.

Policie podezírá šéfa ÚOHS Petra Rafaje i ředitele firmy Kapsch Karla Feixe z korupce. Má to vyplývat z příkazu k domovní prohlídce, který má zmiňovat i místopředsedkyni antimonopolního úřadu Evu Kubišovou a na němž má být uvedeno podezření z trestných činů přijetí úplatku, podplácení a zneužití pravomoci úřední osoby.

Zakázku však loni nově získalo konsorcium společností CzechToll/SkyToll, spoluvlastněné investiční skupinou PPF, jež patří nejbohatšímu Čechovi Petru Kellnerovi. Druhý v pořadí zůstal právě dosavadní provozovatel mýta, který má na výběr mandát do konce letošního roku. Zvratu se Kapsch snažil všemožně zabránit – proti výsledku tendru podal několik námitek, navrhl i zákaz plnění smlouvy. Antimonopolní úřad však firmě ani v jednom případě nevyšel vstříc.

Poslední rozhodnutí padlo na začátku března, kdy šéf antimonopolního úřadu Rafaj na základě doporučení rozkladové komise zamítl rozklad (opravný prostředek) společnosti Kapsch ve věci návrhu na zákaz plnění smlouvy uzavřené mezi ministerstvem dopravy a společnostmi CzechToll/SkyToll. Následně Kapsch podal žalobu k soudu, po kterém žádá, aby prověřil, zda antimonopolní úřad ve svém jednání nepochybil.

Saman El-Talabani

Příliš velkou radost neudělal svému šéfovi Andreji Babišovi Jaroslav Faltýnek, první místopředseda hnutí ANO. Kriminalisté ve čtvrtek 7. března provedli prohlídku jak jeho dočasného bytu v Praze, tak domu v Prostějově. Podle Faltýnkova právníka Josefa Bartončíka není předseda poslaneckého klubu ANO v roli podezřelého, ale svědka. Sám Faltýnek uvedl, že s policií spolupracuje, předal jí dokumenty související s tendrem na mýto.

Policie považuje za podezřelého vlivného brněnského podnikatele iráckého původu Samana El-Talabaniho. Ten před dvěma roky sehrál ústřední roli v kauze takzvané brněnské chobotnice, v níž bylo tehdy obviněno – včetně něho – kvůli vynášení informací z policejních spisů 18 lidí.

Z materiálů LN souvisejících s vyšetřováním vyplývá, že policie považuje za podezřelého vlivného brněnského podnikatele iráckého původu Samana El-Talabaniho. Ten před dvěma roky sehrál ústřední roli v kauze takzvané brněnské chobotnice, v níž bylo tehdy obviněno – včetně něho – kvůli vynášení informací z policejních spisů 18 lidí. Talabani je v Brně známý jako blízký kontakt některých tamních – dnes již bývalých – pracovníků Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), kteří před třemi roky šli po krku tehdejšímu řediteli protimafiánského útvaru policie Šlachtovi.

V seznamu vyšetřovatelé NCOZ uvázl například brněnský podnikatel Pavel Ovčarčin z firmy Finrax, která pronajímá nemovitosti, či byznysmen Petr Kalášek, jednatel nemovitostní společnosti Geotest Real. Policie se zajímá i o někdejšího spolumajitele a jednatele firmy MTC – invest Ivana Trunečku či šéfa stavební firmy KROS – stav Lubomíra Smolku. Zabrousila i do řad brněnských úředníků.

Vyšetřovatele budou zajímat poznatky od Petra Kosmáka ze správy nemovitostí městské části Brno-střed či vedoucího investičního odboru Petra Liškutina. Policisté zasahovali i u vlivného prostějovského podnikatele Miroslava Černoška. Dokumenty vydal, není podezřelý ani obviněný.

Hlavní postavy

  • V kauze kolem zakázek radnice Brno-střed poslal soud do vazby pětici lidí

Jiří Švachula

Do veřejného povědomí se dostal nejprve jako galerista. V jeho Galerii Aspekt vystavovali přední čeští umělci. V politice působil Švachula (52) v barvách hnutí ANO a na radnici Brno-střed měl dosud jako uvolněný člen rady na starosti investice a správu bytových domů. V minulém volebním období byl Švachula místostarostou Brna-střed, i tehdy se zabýval podobnou problematikou. Patří ke sponzorům ANO, je členem dozorčí rady ČD Cargo.

Petr Liškutin

Dlouholetý úředník vede odbor investiční a správy bytových domů v centrální městské části. Zároveň je neuvolněným místostarostou Brna-Ivanovic. Podle webu volby.cz kandidoval loni jako ivanovický lídr ANO, podle kandidátní listiny byl členem hnutí. „Moc dlouho jsem se na politiku jen díval. Jen otevřeností a transparentností je možné úroveň místní komunální politiky pozvednout na úroveň, jakou si obyvatelé Ivanovic zaslouží,“ uváděl Liškutin na webu ANO.

Lubomír Smolka

Šestašedesátiletý Smolka je předsedou představenstva akciové společnosti KROS-stav. Firma založená v roce 1991 se specializuje na rekonstrukce staveb v centrech měst pro potřeby bydlení, obchodu, školství a služeb. Podle registru smluv pracovala společnost pro Brno-střed na několika zakázkách při opravách fasád, výměnách oken či rekonstrukcích bytů.

Pavel Ovčarčin

Dalšího zadrženého, podnikatele Ovčarčina, spojují média s firmou Finrax. V obchodním rejstříku má firma jako předmět podnikání uvedený pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor a také velkoobchod. Ovčarčinovi je 58 let.

Petr Kalášek

Podnikatel Kalášek (49) působí jako jednatel v obchodní firmě Geotest Real. Podle rejstříku se firma zabývá pronájmem nemovitostí, bytových a nebytových prostor a také nespecifikovanou výrobou, obchodem a službami. Jak LN již dříve upozornily, Kalášek loni neúspěšně kandidoval za ODS do zastupitelstva v Brně-Jundrově. Web volby.cz jej uvádí jako člena ODS.

Policejní vyšetřování se týká celkem devíti lidí, je mezi nimi také podnikatel Saman El-Talabani, který bude stíhaný na svobodě.

  • Další významné tváře, kolem kterých se případ točí

Petr Rafaj

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), někdejší poslanec ČSSD. Jeho úřad v únoru zamítl stížnost firmy Kapsch, která donedávna systém na výběr mýta na tuzemských silnicích provozovala. Stát si vybral nového provozovatele – konsorcium CzechToll/SkyToll.

Karel Feix

Šéf české pobočky rakouské technologické firmy Kapsch, která provozuje mýtné systémy.

Jaroslav Faltýnek

Šéf poslaneckého klubu ANO a první místopředseda hnutí ANO. Má mít roli svědka.

Miroslav Černošek

Sportovní manažer, majitel agentury Česká sportovní. Přátelí se s Jaroslavem Faltýnkem.

Ivo Ištvan

Vedoucí Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, který na sebe upozornil kauzami Nagygate či Vidkun. Pod jeho vedením prošetřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) podezření na korupci ve státních zakázkách. Policie prošetřuje okolnosti tendru na mýto a zakázky v Brně.