Lidovky.cz

Detektiv, který stál u zrodu kauzy Rath

  21:21

Bývalý vyšetřovatel Petr Vincenz, jenž se podílel na dopadení Davida Ratha, tvrdí, že případné osvobození poslance by bylo absurdní.

David Rath v policejním autě na cestě ze sídla Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu v pražské Dlážděné ulici do pankrácké věznice, poté co ho 16. května soudce okresního soudu v Ústí nad Labem poslal do vazby. foto: © ČTKČeská pozice

Pikatní detaily z vyšetřování korupční aféry, na jejímž konci bylo zatčení poslance a exhejtmana Davida Ratha po údajném převzetí sedmimilionového úplatku, byste z něj lámali zbytečně. Může však pohovořit o širším pozadí akce. Petr Vincenz, bývalý šéf operativy u protikorupční policie (ÚOKFK) a jeden z klíčových mužů, jenž stál na začátku prověřování této v Česku ojedinělé kauzy, v rozhovoru opakovaně vyzdvihuje úsilí úzké skupinky detektivů, kteří na případu pracovali. Jejich jména však musejí zůstat v anonymitě, neboť – na rozdíl od Vincenze – u policie stále pracují.

Někdejší elitní detektiv, který už druhým měsícem pracuje v soukromé společnosti Centropol Energy, se s ČESKOU POZICÍ podělil o své zkušenosti i vzpomínky na adrenalinovou práci. Co bylo podle něj při sběru důkazů o trestné činnosti skupiny osob kolem Davida Ratha, jež policie v pondělí zadržela, nejdůležitější? Nasazení, nestandardní utajení a dokumentace.

ČESKÁ POZICE: Čím byl tento případ ojedinělý?

VINCENZ: Bylo to kvalitou spolupráce se servisními složkami policie. Konkrétně šlo o Útvar zvláštních činností (nasazuje odposlechy – pozn. red.). Byla tam také enormní píle, precizní způsob zadokumentování trestné činnosti a erudovanost policistů, kteří se na prověřování podíleli. Bylo v tom velké časové nasazení, kdy detektivové nebrali ohled na své volno. Věnovali se tomu o sobotách a nedělích i po práci. To by člověk bez nezvyklého zaujetí pro práci nevydržel.

ČESKÁ POZICE: Věděli jste od začátku, že máte políčeno na takto „velkou rybu“?

VINCENZ: Vůbec to tak nebylo. Státní zastupitelství nám předalo trestní oznámení. Byly tam kusé poznatky, které neuváděly informace k osobě Dr. Ratha, jak se mnozí dnes mohou domnívat. Rozkrytí celé skupiny je výsledkem kvalitní operativní práce policejního týmu. Úzkou skupinu čtyř až šesti osob, kterou mám na mysli, reprezentují lidé, kteří jsou prostě zvyklí tvrdě pracovat. Mají vysokou odbornost. Nejsou to chovní, ale tažní policisté. Nesmíří se s tím, že si udělají dva výslechy za den, čímž končí, protože si snadno před šéfem obhájí, že to bylo časově náročné, a tudíž na to nemůže nikdo nic říci.

ČESKÁ POZICE: Monitorovali jste tedy skupinu osmi zadržených osob od října?

VINCENZ: Neříkám, že šlo o tuto finální skupinu. Informace totiž přicházely postupně, vyhodnocovali jsme je a následně stanovili strategické postupy, kudy by se mělo vyšetřování ubírat v budoucnosti.

ČESKÁ POZICE: Všichni byli překvapeni, že informace z vyšetřování neunikly před zásahem, jak bývá v Česku zvykem. Čím to?

VINCENZ: S informacemi jsme nakládali opatrně. Jméno MUDr. Ratha bylo zajímavé, a bylo by zajímavé i pro případné prozrazení. To se naštěstí nestalo. Byl k tomu zvolen nestandardní přístup. Na základě mého pokynu se to nedávalo do běžných informačních systémů. 

ČESKÁ POZICE: Jakou roli hrálo v tomto případě štěstí?

„Byl zvolen nestandardní přístup. Na základě mého pokynu se to nedávalo do běžných informačních systémů.“VINCENZ: To hraje v komplikovaných kauzách vždy podstatnou roli. Štěstí ale nestačí, musíte tomu jít, jak říkají sportovci, naproti. Můžete dostat oznámení, že se kdysi kdesi cosi stalo. V ten moment jste v roli archiváře, protože si vyžádáte dokumenty, které následně analyzujete. Naděje, že se dostanete k trestné činnosti, je v těchto případech dost malá. Naopak ovoce přináší, když se můžete k trestné činnosti dostat v reálném čase. Tím se rozumí, že se páchá anebo připravuje. A vy jste u toho a můžete ji zdokumentovat.

ČESKÁ POZICE: Pod dokumentací si většina lidí představí stohy papírů...

VINCENZ: Když jste u trestné činnosti „on-line“, můžete dle pravidel trestního řádu využívat určité postupy. Jde o využití operativní a pátrací techniky, což je například záznam telekomunikačního provozu, sledování věcí a osob.

ČESKÁ POZICE: Proč policie přistoupila k zatčení podezřelých osob včetně Ratha až v pondělí, když případ sledovala od loňského října?

VINCENZ: Souviselo to s vyhodnocením důkazní situace. Podle mne lidé, kteří na tom pracovali, čekali na efektivní zdokumentování trestné činnosti zúčastněných osob. Nevím, jestli to bylo upřesněné osobou MUDr. Ratha. K tomu se nedokážu vyjádřit, neboť jsem už dva měsíce mimo policii a zvykám si na civilní život.

ČESKÁ POZICE: Co vám při prověřování této korupční kauzy nejvíce ztěžovalo práci?

VINCENZ: Dobrá práce závisí na lidech. Když máte určité technické zázemí, proměnnou budou vždy lidé. V tomto případě šlo o šikovné a kvalitní lidi, kteří se potkali a měli chuť něco udělat. Naskytla se jim dále dobrá příležitost a měli navíc štěstí.
Technika Útvaru zvláštních činností by si zasloužila zásadní modernizaci a útvar by měl být personálně posílenCo se týče problémů, vnímal jsem nedostatky v servisní organizaci. Konkrétně šlo o Útvar zvláštních činností. Jím používaná technika by si dle mého názoru zasloužila zásadní modernizaci a útvar by měl být personálně posílen. Museli jsme kolegy neustále urgovat a tlačit, aby svou práci odváděli rychle a kvalitně. Naštěstí jsem měl oporu v náměstkovi tohoto útvaru a pár posledních mohykánech, kteří tam pracují a byli ochotni pracovat nad rámec normálních povinností.

ČESKÁ POZICE: Překvapilo vás něco lidsky během odhalování trestné činnosti exhejtmana Ratha?

VINCENZ: Asi to byl marasmus, který doprovázel jednání zatčených osob.

ČESKÁ POZICE: Co konkrétně máte na mysli?

VINCENZ: Není na mě, abych cokoli v tomto ohledu prezentoval. Myslím, že to přinese další vyšetřování, obžaloba a projednávání před soudem.

ČESKÁ POZICE: Má se tedy veřejnost „těšit“ na detaily kauzy, které se ještě vyjeví?

VINCENZ: Nejzávažnější věci a podstatné informace se už občané dozvěděli.

ČESKÁ POZICE: Věděli jste, že pachatelé mohou být ozbrojeni?

VINCENZ: Vyplynulo to z běžně dostupných zdrojů. Věděli jsme, kdo vlastní zbrojní průkaz a případně jakou má zbraň. S tím se počítá v rámci jakékoli realizace.

ČESKÁ POZICE: Dovedete si představit, že by zatčené osoby byly zproštěny případné obžaloby?

VINCENZ: Chcete znát můj subjektivní názor? To je z kategorie absurdních myšlenek.

ČESKÁ POZICE: Zažil jste během vyšetřování nějaký tlak například na směr vyšetřování?

VINCENZ: Spolupráce s dozorujícím státním zástupcem v Ústí nad Labem byla velmi profesionální. V policii pak nebyl prostor pro ovlivňování. Bylo to dáno i tím, že někteří lidé o tom ani nevěděli. Udržovalo se to v anonymitě.

ČESKÁ POZICE: Zmínil jste se, že si zvykáte na civil. Proč jste u policie nezůstal minimálně do vyřešení tohoto případu?

VINCENZ: Dostal jsem od společnosti, v níž nyní pracuji, velmi lákavou nabídku. Už jsem také řekl, že mé rozhodnutí ovlivnilo nekvalitní zázemí v policii, špatné vyhlídky a ne zcela ideální nasměrování policejního prezidia. Postrádal jsem jakýsi zápal pro věc a kvalitní vedení. Jde totiž o to, aby v policii sloužili zkušení lidé, kteří ale k tomu mají navíc chuť pracovat. Zkušených lidí u policie ještě pár zůstalo. Otázkou je, jak je motivovat, aby odváděli dobrou práci. Doteď se to ve mně pere, ale už jsem se rozhodl.

ČESKÁ POZICE: Po čem se vám nejvíce stýská?

VINCENZ: Chybí mi možnost podílet se na takto významných případech. Je to také adrenalin a kreativita. Chybí mi také spolupráce s kvalitními a rozumnými kolegy. Slovem kvalitní rozumím odbornost ale i lidskou stránku.

ČESKÁ POZICE: Jak by dle vás měla protikorupční policie vypadat v budoucnu?

VINCENZ: Tuto záležitost jsem probíral s policejním prezidentem Petrem Lessym. Navrhoval jsem, abychom problematiku daní přeložili z ÚOKFK na krajská policejní ředitelství. Ze zbylých odborů by vznikl odbor závažné hospodářské kriminality a protikorupční odbor. V rámci reorganizace by se pak místa v odborech znovu obsadila.

ČESKÁ POZICE: Proč tyto změny?

V cukrárně citlivé informace neseženete. Musíte se potkávat i s gaunerama.VINCENZ: Protože si myslím, že je v ÚOKFK dost lidí, kteří nejsou na svém místě a neodvádějí kvalitní práci. Mnohdy jde o zvláštní „kamarádíčkování“, které nemám rád. O mně se tedy taky říkalo, že jsem kamarád toho a toho, ale když jste jednou operativec, musíte se scházet s různými lidmi. V cukrárně citlivé informace neseženete, musíte se potkávat i s gaunerama. 

ČESKÁ POZICE: Podpořil byste vznik speciálního protikorupčního orgánu u státních zástupců a u policie?

VINCENZ: Už jsem řekl, že nejde o systém, ale o personální obsazení. Kdyby byli na Vrchním státním zastupitelství (VSZ) v Praze kvalitní lidé, tak by šlo dělat kvalitní práci. Pokud půjdeme cestou zrušení VSZ, reorganizací státních zastupitelství a vznikem speciálního týmu protikorupčních žalobců, protože se s tím neumíme vypořádat jinak, je to také v pořádku.
ÚOKFK by ale podle mě potřeboval také reformu. Měl by být znovu postaven na zelené louce a obsazen lidmi, kteří nejsou chovní, ale tažní a mají nestandardní přístup, vždyť pracují s nestandardními kauzami.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.