Lidovky.cz

Deset důvodů, proč si ve vědě pamatovat rok 2012

  8:20

Prestižní magazín Science vybral v nejnovějším vydání deset vědeckých průlomů roku. Vyhrál – očekávaně – Higgsův boson.

Detektor Atlas v italském Gran Sassu je klíčová součást urychlovače částic, v níž se měří rychlost neutrin letících z ženevského CERNu. foto: © CERNČeská pozice

Největší světový vynálezce, vědec (souběžně v základním, aplikovaném i průmyslovém výzkumu, vývoji i inovacích) a navíc též učitel Jára Cimrman myslíval nejen na pokrok lidského vědění, ale i na pěkné známky svých žáků. A jak známo, ptal se, zda víme, co mají třeba data 26. srpna 1278, 30. května 1434, 24. srpna 1572, 21. června 1621 nebo 27. července 1986 společného? „Všechna tato data jsou nezapamatovatelná,“ pravil klasik, který by s dějinnými událostmi, jež se v ten den staly, klidně i počkal na nějaké to lépe zapamatovatelné datum...

Se 4. červencem 2012 by ovšem Cimrman nemusel mít problém. Právě v roce, který byl v populární kultuře ohlašován jakožto konec světa, se totiž uskutečnil objev tajemné částice s vlastnostmi teoreticky předpovězeného Higgsova bosonu, jenž může hodně říci k otázkám, jež se vážou ke stavbě našeho světa. Načasování je to takřka dokonalé. A že jde o historický milník, dosvědčuje mimo jiné prvenství „Higgsova bosonu“ v desítce vědeckých událostí uplynulého roku – podle prestižního magazínu Science.

V červenci profesor Jiří Chýla pro ČESKOU POZICI napsal, že když se v budoucnu potvrdí data ze dvou provedených experimentů a půjde skutečně o Higgsův boson, „bude to triumf dnešního takzvaného standardního modelu, který popisuje elektromagnetické, slabé a silné síly mezi kvarky a leptony, základními stavebními kameny hmoty. Higgsův boson v této teorii hraje klíčovou roli pro její matematickou a fyzikální konzistenci“.

A devítka čekatelů na Průlom 2012...

Editoři časopisu Science, kteří za loňský průlom označili pokrok v potírání viru HIV, letos vybrali „higgse“, protože přispěl k dostavbě onoho standardního modelu, na což se čekalo plných čtyřicet let! „Exotické částice se v roce 2012 dostávaly znovu a znovu do titulků, takže není překvapením, že letošním průlomem je právě tento fyzikální objev,“ uvádí server Sciencemag.org, který ovšem vybral i devítku soutěžících finalistů. Těmi jsou:

  • Přečtení genomu z kůstky dívky takzvaných denisovanů (lidských předků pojmenovaných dle sibiřské jeskyně Denisova z doby před asi 80 až 30 tisíci lety), jež umožnilo nové poznatky o křížení našich dávných praprapříbuzných i neandrtálců.
  • Genové inženýrství v případě rostlin, u nichž vědci vyřadili část DNA a nahradili ji novým kódem dle vlastního přání.
  • Čínští vědci změřili třetí směšovací úhel („mixing angle“), který lze užít k popisu neutrin.
  • Přistání vesmírného výzkumného modulu Curiosity na Marsu.
  • Projekt ENCODE, který encyklopedicky mapuje funkční části lidského genomu.
  • Pokroky v užívání rentgenového laseru („X-ray laser“) ke zobrazení proteinových a dalších miniaturních struktur.
  • V oblasti bioniky čím dál lepší propojení mozku s přístroji, což je velkým příslibem v lidské schopnosti ovládat umělé končetiny silou myšlenek.
  • Objev takzvaných „Majorana Fermions“ čili částic, které mohou samy sebe coby antičástice i zničit. Jejich existenci teoreticky předpovídal Ettore Majorana v roce 1937.
  • Z kmenových buněk připravená vajíčka, z nichž se skutečně po přenesení do samičky zrodila malá myška.

Skvělých objevů, jimž rozumí snad jen čím dál specializovanější experti, bylo opět hodně. „Letošek zaznamenal pokroky a prolomení hranic ve fyzice spolu s význačnými posuny v genetice, inženýrství a řadě dalších odvětví,“ píšou editoři ze Science, kteří prý výběrem tak trochu předznamenávají oblasti, jež se vyplatí sledovat i v roce 2013. Pro cimrmanology už to možná nebude tak památný rok k upamatování, ale snad bude dosti plodný a pověstný „prvek očekávání“ vystřídá jen málokdy „prvek zklamání“. Hodně štěstí!

Související články věnované Higgsovu bosonu:

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.