Lidovky.cz

Dělení CzechInvestu vyvolává spory

  17:59
Investoři budou zmatení, varují kritici štěpení CzechInvestu lákajícího do Česka zahraniční kapitál. Oddělit se má úsek pro evropské dotace. Jeho zaměstnanci spadnou pod služební zákon, ostatní se budou nadále věnovat investorům. Chystaná transformace nenechává chladnými ani řadu zaměstnanců.
Investice, ilustrační foto

Investice, ilustrační foto foto: Shutterstock

Někteří zaměstnanci agentury CzechInvest, která má na starosti lákání zahraničních investic, se bouří proti jejímu chystanému dělení. Část spadne pod služební zákon a bude mít na starosti rozdělování evropských dotací, zbytek se bude nadále věnovat investorům. Podle kritiků ale zůstane v šedé zóně správa národních peněz a fungující CzechInvest se rozpadne, což zvláště v souvislosti s důrazem Sobotkovy vlády na přísun zahraničních investic nedává smysl. A ani vzhledem k dosavadním dobrým výsledkům, které CzechInvest má.

Celá akce se spustila proto, že podle bruselských pravidel nesmí s evropskými dotacemi nakládat nikdo, kdo nespadá pod státní službu. Kdyby Česká republika podmínku nesplnila, Brusel by sem neposlal přiklepnuté miliardy. CzechInvest zatím funguje v režimu zákoníku práce, protože mu to dává větší flexibilitu. Část zaměstnanců, která je v opozici proti loajálnímu šéfovi agentury Karlu Kučerovi, by raději obětovala pružnost a viděla celou agenturu pod služebním zákonem. Už teď se podle nich v regionech ukazuje, že oddělené týmy spolu budou soupeřit, nikoli spolupracovat, a tratit na tom budou podnikatelé. Výhodou celkového přesunu „do služby“ by navíc bylo i to, že dosazování osob na post ředitele CzechInvestu by se vymanilo z politického vlivu.

„Medvěd ještě běhá po lese, a už se porcuje. Už se hádáme, kdo půjde do které části agentury. Říká se, že budeme synergické sestry, ale už teď se ukazuje, že to nebude fungovat. Vztahy mezi kolegy se nalomily. Nová agentura na správu fondů nebude zbytkovou agenturu potřebovat a ani ji nebude chtít potřebovat,“ řekl LN pracovník CzechInvestu, který si přál zůstat v anonymitě kvůli obavám o místo.

Oddělit dotace od politiky

Pravdou je, že pro CzechInvest se přichystalo ojedinělé řešení, které nemá v jiných úřadech obdobu, přestože skoro každé ministerstvo a jeho podřízené organizace dotace z Bruselu rozdělují. Například Státní fond životního prostředí patří coby úřad pod státní službu, ale lidé, kteří se nezabývají správou evropských dotací, mají pracovně-právní smlouvy. „Dlouhou dobu to vypadalo, že to Evropské komisi vysvětlíme, že ta divize CzechInvestu, která se zabývá investicemi, zůstane pod zákoníkem práce, a ti, co dělají evropské fondy, půjdou pod služební zákon. Na jaře se ukázalo, že to tak opravdu nepůjde,“ vysvětloval ve sněmovně ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD), pod jehož resort agentura patří.

Nejde ale o zlovůli Evropské komise, té původně nijak nezáleželo na tom, jak Česká republika či jakýkoli jiný členský stát situaci formálně vyřeší, jediná podmínka byla, aby fondy spravovali lidé pod služebním zákonem neboli oddělení od politického vlivu.

Nejde o zlovůli Evropské komise, té původně nezáleželo na tom, jak Česko či jakýkoli jiný členský stát situaci formálně vyřeší, jediná podmínka byla, aby fondy spravovali lidé pod služebním zákonem neboli oddělení od politického vlivu.

Chyba nastala na české straně. Náměstek ministra průmyslu Tomáš Novotný, který má v gesci fondy, poslal na jaře do Bruselu dopis, že bychom přece jen raději dali CzechInvest pod služební zákon celý. Ale ve stejném čase napsal Evropské komisi taky náměstek pro státní službu Josef Postránecký, že zvoleným řešením bude rozdělení agentury. Bruselští úředníci se trochu podivili, proč se instituce v České republice nejprve nedohodnou mezi sebou, ale protože autoritou pro služební zákon je pro ně náměstek Postránecký, vzali jako bernou minci jeho sdělení.

Ministr Mládek celou agenturu pod služební zákon dávat nechce, ztížilo by jí to podle něj fungování. Argumentuje se třeba tím, že by CzechInvest za tabulkové platy nezvládal odměnit manažery. Faktem ale je, že agentura už roky pracuje s tak malým rozpočtem, že stejně zaměstnává hlavně absolventy s tím, že se do vedoucích pozic postupně propracují.

Povede to k nabírání dalších lidí

Nespokojení zaměstnanci mají pořád šanci, že přejdou do státní služby všichni – rozdělení agentury se musí udělat zákonem, který teď ve sněmovně čeká na třetí čtení. A právě k němu dal na popud poslance ČSSD a bývalého ministra průmyslu Milana Urbana hospodářský výbor pozměňovací návrh, kde namísto rozštípnutí agentury navrhuje její kompletní přesun do služby. „Návrh vychází ze selského pohledu na řešení problému. Ministerstvo vybralo jednu z horších variant, chce oddělit strukturální fondy a zahraniční investice, ale prolínajících se činností je mnohem více,“ hájil svůj návrh na sněmovním výboru.

To se týká hlavně regionálních kanceláří CzechInvestu – titíž pracovníci dělají současně na fondech i na lákání investic či národní podpoře průmyslových zón, a v rámci jejich smluv a odměn se jedno od druhého těžko odděluje. Podle „rebelů“ uvnitř agentury rozdělení nutně povede k nabírání dalších lidí, kteří udělají méně práce.

Druhá obava pak je, že tím parcelování CzechInvestu neskončí. Trochu ve vzduchoprázdnu zůstanou peníze ze státního rozpočtu nebo obecních či krajských pokladen. Podle ministerského návrhu má jejich správa zůstat pod zbytkem původní agentury, která bude zodpovídat za příliv kapitálu ze zahraničí. Tedy jinými slovy: nabídne investorům služby a „české“ peníze, ale pro ty bruselské už je bude muset poslat ke kolegům. „Až čtyřicet procent zahraničních investorů využívá také financování ze strukturálních fondů, a jsou to ty nejzajímavější projekty s vysokou přidanou hodnotou,“ popisuje zaměstnanec agentury s tím, že investoři budou zmatení, za kým vlastně mají jít, a v důsledku pravděpodobně i otrávení, že to, co šlo lehce, má jít složitě. „Postupně se tak dojde k tomu, že bude tlak, aby se i o národní peníze starali úředníci pod služebním zákonem. Už teď je z toho pnutí, a pokud se pak rozdělí i zbytková agentura, bude to fakticky její konec nebo minimálně přijde o opodstatnění,“ dodává zdroj LN.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.