Lidovky.cz

Děkan Ševčík triumfuje, nespokojencům došla šťáva

  18:01

Střet na Národohospodářské fakultě brzy skončí. Začnou prázdniny a v září vše přehluší nastávající volba rektora VŠE, píše Přemysl Houda.

Děkan Miroslav Ševčík je pod palbou odpůrců, je jimi dokonce vyzýván i k odstoupení. foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

KOMENTÁŘ Přemysla Houdy / Spor na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické (VŠE) sice zdánlivě pokračuje v neztenčené míře, ale už se přehoupl do závěrečné fáze. Děkan Miroslav Ševčík má všechny trumfy v rukou – nejen stanoviska fakultního akademického senátu, akademického senátu VŠE a rektora, ale do karet mu hraje i faktor času. Pondělní jednání „velkého“ akademického senátu bylo definitivním pojištěním jeho pozice a oslabením nespokojenců. Ti už nemají, kde brát.

Zasedání senátu lze interpretovat různě, rozhodně ale nikoli jako vítězství skupiny odpůrců Miroslava Ševčíka. Debata sice byla bouřlivá, nicméně předseda senátu Václav Riedlbauch prohlásil, že důvody pro odvolání děkana nevidí. Rektor Richard Hindls uvedl, že obě strany mají vůli se domluvit (což nespokojenci popřeli) a senátoři žádné usnesení nepřijali. Do vnitřních záležitostí Národohospodářské fakulty (NF) se evidentně zasahovat zvnějšku nikomu nechce nebo k tomu nevidí dostatečný důvod.

Začalo to odvoláním Lipky

Spor mezi vedením Národohospodářské fakulty VŠE a částí pedagogů a studentů se vede od loňska, kdy byl odvolán vedoucí katedry institucionální ekonomie David Lipka, za něhož se postavila část pedagogů a studentů. Eskalace nastala na počátku letošního roku, tehdy několik studentek rozvěsilo kritické letáky na nástěnku VŠE. Jejich stržení a vykázání studentek z budovy se široce zmedializovalo. Část studentů se následně vzbouřila proti chování děkana Ševčíka, proběhlo několik demonstrací, v médiích se objevily silné výroky o domnělých „estébáckých praktikách děkana“, o sexuálním obtěžování nebo o „poštvání ochranky“ na studentky vylepující protestní letáky. Ševčík prostřednictvím advokátní kanceláře Brož&Sokol&Novák rozeslal několika studentům a pedagogovi Petru Koblovskému předžalobní výzvu k omluvě. Objevily se také informace o interním auditu VŠE, který prý obsahuje závažné informace o falšování cestovních dokladů, což nyní prověřuje policie.

Do vnitřních záležitostí fakulty se zasahovat zvnějšku nikomu nechce nebo k tomu nevidí dostatečný důvodČásti členů akademického senátu VŠE se přesto nepozdávají všechny Ševčíkovy kroky: „Medializace dění kolem Národohospodářské fakulty VŠE, zejména komentování výsledků interního auditu i se jmény domnělých provinilců (narážka na nedávné vyjádření vedení fakulty – pozn. red.), se mi zdá dost nešťastná. Mám také za to, že najímat si renomovaného právníka proti studentům moc nepatří na akademickou půdu,“ uvedla pro ČESKOU POZICI místopředsedkyně senátu Alena Češková. Ani Češková ale nijak zásadně nekritizovala zdrženlivý postoj celého senátu – dokáže jej pochopit.

Hana Marie Smrčková, jedna z nejradikálnějších studentek, vyjadřuje zklamání, ale žádné „nové zbraně“ už nemá: „Na 200 studentů, kteří svůj nesouhlas se silovými metodami děkana Ševčíka vyjádřili podpisem pod prosbu senátu VŠE, pohlíželo na zasedání jako na možnost definitivního ukončení déle než rok trvajícího sporu. (...) Celkem už na neutěšenou atmosféru způsobenou děkanem upozornilo 23 pedagogů a doktorandů. Proto pro nás bylo nepříjemným a nepochopitelným překvapením zdrženlivé chování senátu a především rektora profesora Hindlse. (...) Absence jasného stanoviska ke stupňujícím se problémům Národohospodářské fakulty vrhá stín pochybnosti na schopnost a ochotu vedení VŠE krizi na fakultě interně vyřešit, a bohužel ji tím pouze prohlubuje.“

Fakultní senát je pro Ševčíka

Nespokojenci nemají v zádech žádnou podstatnou platformu, která by se za ně postavila. Bude-li Miroslav Ševčík zdrženlivý a vystříhá-li se nějakého nonsensu, spor skončí bezpochyby jeho úspěchem. Navíc akademický senát Národohospodářské fakulty („malý“ senát) proti němu nepůjde.

Podpora „malého“ senátu Ševčíkovi je zcela zřejmá například z analýzy, kterou jeho vedení zpracovalo o situaci na Národohospodářské fakultě. V analýze jsou nespokojenci označeni jako zájmová skupinka složená z pěti segmentů, jejichž cílem bylo a je Ševčíka odvolat. Segmenty jsou podle analýzy následující:

  1. Pracovníci, kteří jsou důvodně podezřelí z páchání trestné činnosti.
  2. Pracovníci, kteří byli neadekvátně finančně zvýhodňováni (a nyní prý již nejsou).
  3. Pracovníci, kteří očekávali, že po odchodu Ševčíka zaujmou vyšší manažerské posty.
  4. Studenti, kteří měli nadstandardní podmínky (a nyní je prý ztrácejí).
  5. Studenti, kteří se nezorientovali správně v situaci.

A je to právě tento „malý“ senát, jenž bude volit příštího děkana Národohospodářské fakulty. Děkan Miroslav Ševčík proto nemá jen dobré šance na výhru v nynějším sporu, ale také na znovuzvolení, o které jistě bude usilovat. Část nespokojených studentů se nyní může dopouštět vlastně už jen křečovitých výroků. K ničemu v „jejich při“ nepovedou, sami si tím navíc uškodí jako ti, kdo se nedokážou smířit s převažujícím stanoviskem. Děkan Miroslav Ševčík nemá jen dobré šance na výhru v nynějším sporu, ale také na znovuzvolení, o které jistě bude usilovat

Od rektora radikální řešení nečekejme

V situaci na Národohospodářské fakultě VŠE je podstatná jedna věc, která zatím byla málo zdůrazňovaná. Řeší se stále, co udělal Miroslav Ševčík, co udělali jeho protivníci, existují-li nějaká pochybení vedení fakulty, či nikoli – a už se těžko rozliší, kde je „pravda“. Obě strany se v minulých týdnech a měsících trochu vyčerpaly v mediálních eskapádách, což škodí samotné fakultě (přinejmenším).

Co se ale neříká, je odpověď na otázku, kdo může navrhnout děkanovo odvolání, což je věc, o kterou nespokojencům jde, přičemž ale tuto pravomoc nemají. Ševčíkovi důvěřuje jeho „malý“ (fakultní) akademický senát, jenž jeho odvolání v gesci má. Děkanovi oponenti by proto museli získat na svou stranu rektora Richarda Hindlse – ten může odvolání děkana navrhnout a akademický senát celouniverzitní VŠE pak schválit.

Neberou se přitom v úvahu přinejmenším dva důležité faktory:

  1. Rektorovi končí funkční období (v září je termín pro přihlašování se uchazečů o rektorství), tudíž už proto nemusí planout zrovna velkou touhou na konci svého mandátu navrhovat radikální kroky.
  2. Proti Miroslavu Ševčíkovi vystupuje nyní Jiří Schwarz, s nímž Hindls v minulosti soupeřil o post rektora VŠE. Hindls proto může spor Ševčíka se studenty vidět i z této osobnější perspektivy.
Prognóza: spor rychle vymizí

Důležitou roli bude ve sporu hrát i čas: za pár týdnů skončí zkouškové období a začnou prázdniny. Skončí také smlouvy některým pedagogům, kteří vyjadřují nespokojenost s vedením fakulty. Celá událost „vyšumí“, nikoho už nebude zajímat. Nespokojení studenti (aktivně se projevovala zhruba desetina studentů NF, budeme-li brát ze bernou minci zhruba 200 podpisů pod „protiševčíkovskou“ peticí) v drtivé většině rozhodně na fakultě setrvají. Jejich odchod by byl dost radikálním krokem, který nelze předpokládat.

V září spor překryje závažnější téma – nadcházející volba rektora Vysoké školy ekonomické. A na spor na Národohospodářské fakultě si už nikdo nevzpomene. Ani naprostá většina médií.

ČESKÁ POZICE o dění na Národohospodářské fakultě VŠE podrobně informovala mimo jiné v těchto textech:

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.