Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Dejme důvěru energetické efektivitě

  10:15

Energetickými úsporami lze za 15 let snížit spotřebu ropy o těžbu Ruska a Norska dohromady, předkládá alternativní scénář agentura IEA.

Od Mezinárodní agentury pro energii (IEA) se každoročně očekává věštba rozvoje energetických zdrojů. Ani letos agentura své tradiční klienty nezklamala předpovědí vítěze v soutěži o největšího producenta ropy, jímž do patnácti let nemá být ani Rusko ani Saudská Arábie, ale USA. Už v roce 2015 pak mají Spojené státy díky těžbě z břidlicových hornin předstihnout i největší producenty plynu.

Toho jsou plné noviny, servery i televize. Letos však IEA ve své zprávě World Energy Outlook 2012 vytyčila i jiný zásadní trend, jenž není závislý na exploataci nových a nových fosilních zdrojů. A který se netěší tak velké mediální pozornosti. Tím jsou energetické úspory.

Úspory coby klíč k rozvoji

Energetickými úsporami lze podle agentury snížit spotřebu ropy o produkci Ruska a Norska dohromady. IEA upozorňuje, že jsou dosud nevyužity čtyři pětiny potenciálu úspor v budovách. Z poloviny svých možností zaostává i průmysl. Průmyslové země tím pádem masivně plýtvají energií, přestože se nabízejí chytré inovace, jak tyto zbytečné ztráty snížit.

IEA vytyčila trend, jenž není závislý na exploataci nových a nových fosilních zdrojů. Tím jsou energetické úspory.

Pokud průmyslové země do roku 2035 investují 12 bilionů dolarů do inovací, ušetří 19 bilionů dolarů na účtech za ropu, plyn a uhlí. Navíc umožní snížit investice do nových zdrojů energie o 5,9 bilionu dolarů.

Evropa neoplývá energetickými zdroji, nabízející se energetické úspory však zdejší podniky ani vlády neberou příliš vážně. V Evropě přitom podle IEA lze zvyšováním energetické efektivity zvýšit růst HDP o 1,1 procenta. Jde tedy jednoznačně o ekonomicky přínosnou strategii.

Ve srovnání s tím by úspory v USA vyvolaly ještě větší růst HDP (1,7 procenta) a například v Indii o celá 3 procenta. Ten, kdo by na úsporách výrazně tratil, by bylo Rusko, kterému pro jeho zaměření na export fosilních paliv by tento vývoj ubral 4,5 procenta HDP.

Energetická efektivita má vedle ekonomických přínosů i pozitivní dopady na energetickou bezpečnost a podstatně přispívá ke kvalitě životního prostředí.

Konec pohádky o dotacích

Globální pohled IEA bourá českou představu o dotacích. Agentura uvádí, že fosilní paliva – uhlí, ropa a zemní plyn – dostávají nyní šestkrát větší dotace než obnovitelné zdroje energie. Od roku 2010 dokonce dotace fosilních paliv vzrostly o 30 procent.

IEA však nastavila zrcadlo i českému zpochybňování obnovitelných zdrojů. Předpovídá totiž, že se obnovitelné zdroje do tří let stanou druhým největším zdrojem energie, hned po uhlí.

Agentura letos dokonce zveřejnila Plán pro přechod k energeticky úspornému světu, který je alternativní verzí k základnímu scénáři. Při jeho realizaci by ovšem musely vlády překonat několik bariér a do roku 2035 investovat 2,2 bilionu dolarů. V téže době by ovšem na energii ušetřily více než dvojnásobek – 4,9 bilionu dolarů.

Agentura IEA uvádí, že fosilní paliva dostávají nyní šestkrát větší dotace než obnovitelné zdroje energie

Bez realizace strategie uvedené v Plánu pro přechod k energeticky úspornému světu se neuskuteční zhruba 80 procent ekonomicky návratných úsporných opatření v budovách. Petr Holub z iniciativy Šance pro budovy k tomu poznamenal: „Energetické úspory mohou mít velké ekonomické přínosy, je však potřeba jim dát strategickou prioritu nad stavbou dalších a dalších zdrojů zásobujících energetický cedník. Mezinárodní agentura pro energii dává české vládě návod, jak na to.“

Miroslava Pecha z Hnutí Duha zaujal očividný rozpor Plánu s čerstvou českou energetickou koncepcí: „Je vidět, jak se plány ministra Kuby úplně rozcházejí se současným uvažováním světových odborníků. Ministerstvo průmyslu skoro výhradně plánuje, jak dolovat, spalovat a vyrábět více a více energie, zatímco experti dnes především přemýšlejí, čím nastartovat sofistikované inovace a chytrou ekonomiku s menší spotřebou.“