Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Defraudace na Vojenském zpravodajství? Spíše jen klasické manko.

  13:50

Dle TV Nova měl jeden z týlových pracovníků zpronevěřit 300 tisíc korun. Mohlo však jít o jeho zkratovitou reakci na náhlou finanční krizi.

TV Nova v neděli večer referovala o „skandálu, který otřásá Vojenským zpravodajstvím“. Jeden z jeho týlových pracovníků zpronevěřil 300 tisíc korun. Zaměstnanci tajné služby přitom procházejí přísnými bezpečnostními prověrkami a psychotesty, jak potvrdil generál Andor Šándor. Muže podle TV Nova odhalili a zatkli při interní kontrole jeho kolegové z „policejního útvaru“ Vojenského zpravodajství, kteří budou jeho trestnou činnost prošetřovat.

Jak potvrdil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek, šlo o pracovníka, který měl v rámci svého zařazení přístup k finančním prostředkům. Podle spekulace TV Nova měl muž vážné problémy doma a snad i s gamblerstvím. Prý měl v úmyslu spáchat mnohem větší defraudaci. Žádné předchozí prověrky však neodhalily jeho sklon k selhání. Tolik televizní reportáž.

Nevyvolané problémy

K tomu je třeba dodat několik poznámek. Takový finanční krizový scénář (třeba závazky přešlé na pozůstalé z úmrtí v rodině) se může přihodit každému a těžko dopředu odhadnout, jak obstojí. Pravdě se totiž podobá, že na onoho muže spíše problémy spadly, než že by si je sám vyvolal.

V obecném měřítku systém na ochranu proti defraudacím funguje jak pavučina: malé mouchy se chytnou, velké proletí

To může pomoci pochopit, nikoli však omluvit jeho zkratovité jednání. Jako týlový pracovník s hmotnou odpovědností totiž musel vědět o systému interních kontrol. Na jednu z nich také „dojel“. Osobnostní sklon k takovému jednání by důkladné psychotesty měly odhalit, ale sníženou odolnost proti takovému zkratovému jednání už – průkazně – asi těžko.

Pokud by však byla pravdivá spekulace TV Nova o gamblerství, bylo by něco nedostatečného v bezpečnostních prověrkách, které si provádí sama zpravodajská služba. Buď jejich nízká kvalita, nebo dlouhá doba mezi opakováním psychotestů, která by dovolila nějaké závislosti (například gamblerské) se plně rozvinout a projevit. A to nemluvíme o namátkových kontrolách majetkových poměrů a vzorců chování osob prověřených pro nejvyšší stupně utajení.

Včasná reakce

V televizní reportáži bylo uvedeno, že muž defraudoval po delší dobu, což však neodpovídá skromné výši zdefraudované částky – 300 tisíc korun. Podle všeho mohlo jít o zkratovitou reakci na náhlou finanční krizi, kterou řešil „výpůjčkou“ z erární kasy. Klasické manko pokladní v samoobsluze. Přijde k inventuře a „maňas“ je na světě. Jednorázovému kiksu zabránit nelze. Průkazné vyšetření ovšem nějakou dobu trvá, proto od spáchání skutku do televizní reportáže uplynulo několik týdnů.

Podle všeho tedy Vojenským zpravodajstvím neotřásá skandál. Je to nepříjemná věc, která se však může stát, jak se říká, v každé lepší rodině. Dobré a poučné je, že systém zareagoval sám a včas. Smutné je, že – v obecném měřítku – systém na ochranu proti defraudacím (a korupci obzvlášť) funguje jak pavučina: malé mouchy se chytnou, velké proletí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!