Lidovky.cz

Debakl v senátních volbách bude vládu bolet

  10:25
Kandidáti vládních stran se do horní komory probili jen ve dvou případech, zatímco Občanská demokratická strana prosadila deset svých kandidátů. Takové fiasko bude vládu Andreje Babiše, která se může nově opřít jen o 20 z 81 senátorů, bolet. Může mít například problém prosadit zákon o dalších vlnách elektronické evidence tržeb (EET).

Andrej Babiš a Jan Hamáček. foto: MAFRA

Hladkou cestu Andreje Babiše v přijímání nesmyslných zákonů zkomplikujeme. To je důležitý vzkaz voličů, řekl předseda ODS Petr Fiala po druhém kole senátních voleb. Shrnul tím hlavní důsledek volebního finále. Ačkoli pro své favority přišlo hlasovat jen 16,5 procenta lidí, výsledky významně ovlivní dění v Česku.

Z vládních stran ANO a ČSSD se totiž do horní komory „probilo“ jen po jednom politikovi. KSČM, o jejíž hlasy se kabinet opřel, dokonce od nynějšku nebude mít ani jednoho senátora.

Naopak uspělo deset kandidátů ODS a dva další, kteří kandidovali s podporou více stran. Senátní většina bude mít sílu bránit případným zbrklým změnám ústavních zákonů, ale nejen to. Vláda premiéra Andreje Babiše se bude moci v horní komoře opřít jen o 20 z 81 křesel. Může mít problém prosadit například zákon o dalších vlnách EET, jak přímo ohlásil Fiala.

„Koalice bude muset velice pečlivě připravovat návrhy zákonů tak, aby prošly jak v Poslanecké sněmovně, tak v Senátu. Bude to tanec mezi vejci.“

„Koalice bude muset velice pečlivě připravovat návrhy zákonů tak, aby prošly jak v Poslanecké sněmovně, tak v Senátu. Bude to tanec mezi vejci,“ řekl sociolog Jan Herzmann.

Potíže připustil i šéf ČSSD: „Očekávám problémy s některými našimi prioritami, ať je to karenční doba nebo zálohované výživné,“ řekl Jan Hamáček. Pokud totiž Senát zákon vrátí, poslanci ho mohou přehlasovat jen většinou 101 hlasů. Vláda bude muset mnohem intenzivněji vyjednávat s opozicí. „Ale k tomu je třeba ochota obou stran,“ upozornil Hamáček.

Volební fiasko má i další dopady. Po osmi letech skončí jako předseda senátu sociální demokrat Milan Štěch. A kvůli hubeným výsledkům se otřásají židle pod předsedy ČSSD a KSČM.

V brzké době lze čekat řadu proměn politické scény. Ještě před senátním finále oznámil konec ve funkci lídr KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Lidovecký předseda vzápětí prohrál duel v Náchodě s bývalým policejním prezidentem a náměstkem královéhradeckého hejtmana Martinem Červíčkem (ODS).

Lidovci si budou nového lídra vybírat v březnu, pod vedením dosluhujícího předsedy by si v Senátu měli počínat konstruktivně. Bělobrádek nesdílí náladu, že posílení opozičních senátorů by mělo znamenat automatickou stopku vládním návrhům. „My nebudeme opozice s nulovou tolerancí. Je důležité chovat se racionálně a to, co je v souladu s naším programem, podpořit. Není to tak, že všecko, co je vládní návrh, musí být úplně špatně,“ prohlásil. Podobnou strategii deklaroval i předseda vítězné ODS Petr Fiala: „Nikdy neděláme politiku za každou cenu proti někomu.“

Brabec: Poradíme si

Jak se se silně opozičním senátem vypořádá ANO? Nic nového pod sluncem, míní vicepremiér a ministr životního prostředí Richard Brabec, který o víkendu zaskakoval za nepřítomného premiéra Andreje Babiše. Brabec upozorňuje, že ani v minulé vládní koalici ČSSD, ANO a KDU-ČSL, která měla 118 hlasů, neplatilo, že co schválila Poslanecká sněmovna, hladce prošlo Senátem. „Senát je specifický. Mám zkušenost, že senátní kluby příslušné strany měly názory zcela odlišné od pohledu jejich kolegů z poslaneckých klubů ve sněmovně,“ řekl Brabec. Očekává ovšem potíže se schvalováním sociálních zákonů a pravidel pro přiznávání dávek.

„Senát je specifický. Mám zkušenost, že senátní kluby příslušné strany měly názory zcela odlišné od pohledu jejich kolegů z poslaneckých klubů ve sněmovně.“

„Nebral bych to ale automaticky. Některé moje věci se prosadily i díky hlasům opozičních senátorů,“ dodal Brabec. Jen bude nutné ještě více vyjednávat a vysvětlovat a pro ministry to znamená ještě pečlivější přípravu zákonů nebo častější pořádání osvětových seminářů.

Místopředseda ANO neočekává, že kvůli změně poměrů by snad vláda rezignovala na rozšíření EET. „Je to otázka na ministryni financí. Jsem ale skoro přesvědčen, že to žádnou změnu postoje znamenat nebude. Kdyby ano, vytvořilo by to nespravedlnost mezi skupinami, na které EET dopadne a na které ne,“ upozornil Brabec. Podle něj vláda změnu prosadí, i kdyby ji Senát shodil. Ve sněmovně pro EET podle něj stále najde dostatek hlasů.

Fakt, že premiér Andrej Babiš nevolil, ač právě v jeho okrsku senátní volby probíhaly, vzbudil kritiku. Richard Brabec oponoval tvrzení, že premiér schválně odcestoval do zahraničí, protože horní komorou parlamentu pohrdá. Podle Brabce tkví hlavní důvod premiérovy nepřítomnosti v tom, že si potřeboval odpočinout.

Bouře na levici

Z prohry v komunálním i senátním klání se bude dlouho oklepávat ČSSD, v níž se už aktivují různé nespokojené frakce. Nové vedení strany se bude volit až v březnu příštího roku, ale výzvy, aby byl současný předseda Jan Hamáček nahrazen, zaznívají už teď. Podle zasvěcených zdrojů LN z Lidového domu údajně na funkci předsedy myslí první místopředseda Jiří Zimola.

Z prohry v komunálním i senátním klání se bude dlouho oklepávat ČSSD, v níž se už aktivují různé nespokojené frakce. Nové vedení strany se bude volit až v březnu příštího roku, ale výzvy, aby byl současný předseda Jan Hamáček nahrazen, zaznívají už teď.

Část straníků se navíc nikdy nesmířila s tím, že sociální demokraté vytvořili vládní koalici s Babišem, byť rozhodnutí posvětilo vnitrostranické referendum. Případný odchod sociálních demokratů z vládní koalice ale Jan Hamáček kategoricky odmítl. „Pokud se ČSSD rozhodne z vlády odejít, tak se do jejího čela musí postavit někdo jiný,“ řekl. Chystá se udeřit i na neposlušné spolustraníky. „Pokud chceme zachraňovat sociální demokracii, tak ji zachraňujme standardními způsoby a nevytvářejme nějaké alternativní uskupení,“ uvedl Hamáček.

Revoltě zevnitř čelí také lídr komunistů Vojtěch Filip. Jako první zaútočil bývalý místopředseda strany Josef Skála: „Čestní muži a ženy by nepochybně odpovědnost vyvodili velmi rychle. Neprodleně,“ vyzval Skála už po debaklu v komunálních volbách.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.