Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Další záhada WikiLeaks: Co skrývá insurance.aes256

  21:18

Stejně, jako Napster naučil uživatele nelegálně sdílet MP3, WikiLeaks jim ukáže, jak zveřejňovat tajné dokumenty. Internet se navždy změní.

WikiLeaks reprezentuje klíčový okamžik v dějinách internetu. foto: © archivČeská pozice

Julian Assange je za mřížemi, a tak bychom se všichni měli začít třást před tím, co skrývá tajuplný soubor nazvaný insurance.aes256. Tento bezpečnostní „file“ se on-line poprvé objevil v červenci - pro případ, že WikiLeaks bude v ohrožení - a je tak mistrovsky zašifrovaný, že se do něj za posledních pět měsíců nepodařilo dostat ani americkému ministerstvu obrany. Lze přitom předpokládat, že ministerstvo zaúkolovalo své nejtalentovanější hackery a nejvýkonnější počítače. Média teď začínají spekulovat, co všechno 1,5 gigabytu velký soubor, který se internetem šíří jak mor středověkem, asi obsahuje.

Napovědět by mohl výrok Assangeho právníka Marka Stephense. Krátce před Australanovým zatknutím Stephens varoval, že pokud bude zakladatel WikiLeaks souzen, či dokonce zabit, jeho spojenci zveřejní dokumenty, které přirovnal k termonukleární zbrani v digitální době. Tajné spisy prý obsahují jména špionů, tajných agentů, zdrojů a informátorů.  

Kompletní sbírka dokumentů?

Britský list The Sunday Times odhaduje, že u insurance.aes256 jde o kompletní sbírku všech dokumentů, které server WikiLeaks doposud nastřádal, včetně ještě nezveřejněných informací z věznice Gauntánamo, protokolů koncernu British Petroleum a dat Bank of America. Jedná se prý navíc o informace, které zatím neprošly úpravou redakcí WikiLeaks. Tudíž nejsou začerněna jména osob, jejichž životy by po zveřejnění mohly být v ohrožení.

Dle Guardianu obsahuje soubor insurance.aes256 pokračování tajných diplomatických depeší. Server ČESKÁ POZICE doufá, že by Assangeho digitální „pojistka“ mohla obsahovat informace o mimozemském životě. Že takové zprávy vlastní, Assange přiznal koncem minulého týdnu v on-line rozhovoru se čtenáři britského deníku.

Jakmile lidem řeknete, že něco jde, už jen stěží jim vysvětlíte, aby to nedělali

Šéfovi „práskačského“ webu jde opravdu o život. Svými výroky to potvrdil například Tom Flanagan, blízký spolupracovník kanadského premiéra Stephena Harpera. V televizním přenosu řekl, že Assange by měl být zlikvidován, ideálně prý útokem bezpilotních prostředků (UAV).

Populární blog Techcrunch však ve svém článku zdůrazňuje, že jsou mnohem důležitější věci než fakt, jestli WikiLeaks ještě něco zveřejní a co to bude. Jen pomyšlení, že by ještě někdo mohl WikiLeaks zastavit, je podle autorů blogu nepředstavitelně naivní. Je to podobné, jako když Shawn Fanning koncem minulého století zpustil platformu na výměnu muziky Napster.

Jakmile lidem řeknete, že něco jde, už jen stěží jim vysvětlíte, aby to nedělali. Je dost možné, že organizace WikiLeaks jako taková nepřežije, už dnes je ale zcela jasné, že vzniknou další, jí podobné. Jestli se budou jmenovat WikiLeaks 2.0, TwitterLeaks nebo PirateLeaks je úplně jedno. WikiLeaks reprezentuje klíčový okamžik v dějinách internetu.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!