Lidovky.cz

Další výstavní spolupráce se Švýcary. Tentokrát v kauze gripen.

  6:13

Odmítla česká justice informace ke kauze gripen? Nikoli, Švýcaři je prý poslali na špatnou adresu. A diplomatický incident byl na světě.

foto: © ČESKÁ POZICE, Gripen InternationalČeská pozice

K dobrému jménu Česka coby bojovníka proti korupci nepřispěly nedávné zprávy o tom, jak česká justice váhavě spolupracovala se Švýcarskem při šetření kauzy privatizace Mostecké uhelné společnosti. ČESKÁ POZICE získala informace, že tuzemská justice postupovala nestandardně i během vyšetřování podezřelého kontraktu na nákup stíhaček gripen za 62 miliard korun (kontrakt dojednala vláda Miloše Zemana v roce 2002) a jejich následného pronájmu za 20 miliard, o němž rozhodl v roce 2004 kabinet Vladimíra Špidly.

Švýcarská prokuratura při vyšetřování obvinění firmy BAE Systems (která pronajala České republice stíhačky Jas-39 Gripen) z podplácení zjistila nové skutečnosti a odeslala je do Česka. Adresát zásilky však vrátil podklady Švýcarům zpět s odkazem, že materiály došly na špatnou adresu. Následně se švýcarský zástupce v Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Čechů dotazoval, jak vážně to česká vláda v boji s korupcí myslí, když odmítla spolupráci se švýcarskou justicí. Stalo se tak loni v březnu v rámci plenárního zasedání pracovní skupiny OECD o podplácení zahraničních veřejných činitelů v mezinárodních podnikatelských transakcích. Proč se musí švýcarský zástupce v OECD Čechů dotazoval, jak vážně to česká vláda v boji s korupcí myslí?

Státní zástupci hájeni mluvčím diplomatů

Podle dobře informovaného zdroje ČESKÉ POZICE z justice případ svědčí o vážných chybách jednotlivých státních zástupců a nedobrém stavu fungování státních zastupitelství, což vyvolalo oprávněnou mezinárodní kritiku. Na to již museli reagovat čeští diplomaté. „Vyznělo to tak, že Česko o informace z vyšetřování ve Švýcarsku a spolupráci nemá zájem. Později se však ukázalo, že došlo k nedorozumění v poštovní komunikaci, neboť se podle informace českého ministerstva spravedlnosti nejednalo o odmítnutí, ale o vrácení švýcarského dopisu s žádostí o doplnění a zaslání na správnou adresu,“ vysvětlil ČESKÉ POZICI Vít Kolář, mluvčí ministerstva zahraničních věcí. A hájil postup české justice tím, že poskytování mezinárodní právní pomoci musí probíhat v souladu s českým trestním řádem, aby získané dokumenty a informace obstály před soudem a nebyly zpochybnitelné na základě formálních nedostatků.   

Kvůli mezinárodnímu incidentu, jenž ohrozil reputaci země a mohl zbrzdit postup vyšetřování korupce při kontraktu na nákup letadel gripen, se ozval také český velvyslanec při OECD Karel Dyba. Obrátil se na Renátu Veseckou, tehdejší nejvyšší státní zástupkyni, aby na plenárních zasedáních zmíněné pracovní skupiny ke korupci, kde jsou probírány jednotlivé kauzy zahraničního podplácení, byl vysílán také zástupce Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ). „Paní Vesecká promptně vyhověla, takže od června 2010 se nominovaný státní zástupce vždy těchto jednání účastnil. Tato praxe pokračuje i po jmenování jejího nástupce Pavla Zemana,“ sdělil ČESKÉ POZICI mluvčí české diplomacie Kolář.

Jak to bylo doopravdy?

Informace, které do Česka přišly, byly zřejmě důležité, neboť Švýcaři využili takzvané spontánní pomoci. Tuto formu mezinárodní spolupráce upravuje Evropská úmluva o vzájemné pomoci ve věcech trestních. Podle té mohou justiční orgány jedné země, aniž by byla dotčena jejich vlastní šetření a řízení – a bez předchozí žádosti – zaslat příslušným orgánům druhé strany informace získané při vyšetřování, jestliže mají za to, že sdělení těchto informací může napomoci přijímající straně v zahájení nebo provádění vyšetřování nebo řízení. Zmíněný způsob mezinárodní spolupráce ČESKÉ POZICI popsala Tereza Palečková, mluvčí ministerstva spravedlnosti. Nechtěla se však vyjádřit k důvodům „odmítnutí“ švýcarských informací.

Proč a kým byly informace ze Švýcarska odeslány zpět do Švýcarska, a zda se vůbec do Česka vrátily a kam, nebylo možné ověřit

Podle důvěryhodného zdroje ČESKÉ POZICE dopis s informacemi ke kauze gripen došel na stůl Marie Toťové, náměstkyně obvodního státního zastupitelství v Praze 1. Proč a kým byly informace odeslány zpět, a zda se vůbec do Česka vrátily a kam, však nebylo možné ověřit. „Paní Toťová je dlouhodobě nemocná. Nemohu se vám k tomu vyjádřit, protože veškerý spisový materiál (ke kauze gripen) jsme předali Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze,“ sdělila ČESKÉ POZICI Šárka Pokorná, šéfka státních zástupců na Praze 1.

K osudu korespondence se Švýcarskem ani ke kauze gripen se ČESKÉ POZICI dosud nevyjádřilo ani Vrchní státní zastupitelství (VSZ) v Praze. Stanislav Mečl, který úřad od října vede, nicméně při kontrolách starých případů narazil na řadu procesních chyb bývalého vedení VSZ v čele s Vlastimilem Rampulou. Mečl odvolal z funkcí několik důležitých státních zástupců a hrozí i kárnými žalobami. Zda se pochybení státních zástupců týkala i „Švýcarska a gripenů“, však nebylo možné zjistit, neboť Mečl na zaslané otázky neodpověděl.

Vyhýbavé odpovědi poskytlo také Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ), které se nechtělo k stále probíhajícímu vyšetřování trestné činnosti spojené s nákupem a pronájmem letounů gripen detailně vyjádřit. „Trestní řízení se nadále nachází ve fázi prověřování podezření z možného spáchání trestného činu. V rámci trestního řízení  probíhá spolupráce s několika státy formou vyžádané právní pomoci  zahraničních justičních orgánů.  Ve věci nebylo zahájeno trestní stíhání konkrétní osoby,“ napsala ČESKÉ POZICI mluvčí NSZ Helena Markusová.

A Švýcaři? Ti se raději k případu nevyjadřují vůbec. „Co se týká vzájemné právní pomoci, je naší politikou neposkytovat bližší informace,“ napsala ČSKÉ POZICI Jeannette Balmerová z generální prokuratury v Bernu, kam jsme byli odkázáni švýcarským velvyslanectvím v Praze.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.