Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Další vysloužilý politik míří do ÚOOÚ: trafiku získala senátorská kandidátka SPOZ

  22:08

Exsenátorka Jiřina Rippelová popírá, že by funkci inspektorky úřadu pro ochranu soukromí získala díky kandidatuře za stranu Miloše Zemana.

Jiřina Rippelová na snímku z října 2012. foto: repro Facebook Jiřina RippelováČeská pozice

Být jedním ze sedmi inspektorů Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) je jistě příjemné zaměstnání. Měsíční mzda zhruba 79 tisíc korun, k tomu přes 15 tisíc paušální náhrady, služební byt. Kandidáty na lukrativní post navrhuje Senát a schvaluje prezident. Nejnovější posilou inspektorského týmu, který při pohledu na aktuální složení působí jako odkladiště vysloužilých politiků a úředníků – jak ČESKÁ POZICE před časem obsáhle informovala – se stala bývalá senátorka ČSSD, advokátka Jiřina Rippelová.

Pikantní je, že v loňských volbách neúspěšně kandidovala jako nestraník za Zemanovu SPOZ do Senátu. Situace kolem ní byla tehdy vyhrocená. Nejdříve na ni nezbylo místo v domažlickém senátorském obvodu za ČSSD. Straně dala vale a ještě coby senátorka se přihlásila k zemanovcům. Těsně před začátkem voleb však byla vyškrtnuta z krajské kandidátky SPOZ. Jak dnes sama uvádí, spory se zemanovci byly spíše lokálního rázu, jinak by neprošla přes čestného předsedu zemanovců Zemana, který její inspektorské angažmá ve čtvrtek posvětil.

Rippelová ČESKÉ POZICI sdělila, že v Senátu ji nominovala nestranická senátorka Alena Dernerová. „Prošla jsem až ve druhém kole hlasování,“ dodala. Exsenátorka popřela, že by funkci získala díky tomu, že kandidovala za SPOZ. „Tak to opravdu jenom vypadá. Přiznám se, že jsem měla určité obavy, zda mě pan prezident vůbec jmenuje. S Milošem Zemanem jsem se potkala naposledy vloni ve volební kampani. Nekomunikuji s ním jinak.“

Rippelová vystudovala práva, pracovala jako podnikový právník a v Senátu působila jako předsedkyně Stálé komise Senátu pro Ústavu České republiky a parlamentní procedury. Tématice ochrany osobních dat a údajů se tedy Rippelová nevěnovala. Původně měl do ÚOOÚ zamířit padlý politik a exšéf sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD), nelíbil se však Zemanovi, podle něhož neměl pro funkci dostatečnou kvalifikaci.

Ač paní Rippelová působí jako sympatická a vzdělaná dáma, bohužel i ona splňuje pravidlo, že inspektorskou židli v ÚOOÚ obsazují vysloužilí politici, z nichž řada nemá praxi v oblasti ochrany osobních dat.

Co post inspektora v ÚOOÚ obnáší?

  • Inspektor úřadu má nárok na stejnou mzdu a benefity jako člen kolegia Nejvyššího kontrolního úřadu, což je bez nadsázky jedna z nejvýznamnějších funkcí ve státě. Mzda činí bezmála 79 tisíc korun, plus něco přes 15 tisíc jako paušální náhrada na reprezentaci, stravu a dopravu. A jako bonus služební byt (pravda, bez nároku na úhradu nákladů spojených s jeho užíváním).
  • Mandát inspektora trvá deset let, do funkce jej navrhuje Senát a jmenuje prezident.
  • Činnost inspektorů spočívá ve vedení různých kontrol buď na základě každoročně sestavovaného kontrolního plánu, nebo podnětu zvenčí. Inspektoři kontrolu vedou a po jejím skončení vypracují kontrolní protokol. K tomu všemu si od kontrolovaných osob mohou vyžádat prakticky jakékoli relevantní materiály a mohou se seznamovat i s utajovanými skutečnostmi.
  • Ročně úřad zvládne kolem dvou set kontrol, přičemž z údajů, které si ČESKÁ POZICE vyžádala už dříve, plyne, že inspektoři provedou každý zhruba podobný počet kontrol a žádný z nich nevybočuje výrazně z řady, co se týká složitosti kontrol z hlediska velikosti kontrolovaného subjektu (pohybujeme se na rozmezí od společenství vlastníků bytových jednotek, které má v domě kamery, přes společnost prodávající nerezové nádobí až po velké banky, pojišťovny nebo politické strany).