Lidovky.cz

Další hrozba Řebíčkově Slavii

  9:12
Fotbalová Slavia má víc ekonomických problémů, než je zdrávo. Čerstvě musí řešit insolvenční návrh, jenž má původ ve sporech Aleše Řebíčka s bývalým generálním ředitelem klubu Zbyňkem Kusým. Tiskový mluvčí případ přirovnává k praktikám insolvenční mafie, ale i kdyby stál návrh na hliněných nohou, může spustit lavinu, která Slavii zavaří.

Majitel Slavie Aleš Řebíček. foto: © ČTKČeská pozice

Bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček musí ve fotbalové Slavii hasit další požár. Protentokrát nejde „jen“ o mizerné sportovní výsledky, ale o reálnou ekonomickou hrozbu.

Na Městském soudu v Praze přistál na Slavii insolvenční návrh. Jeho původ leží ve sporech Řebíčka s bývalým generálním ředitelem klubu Zbyňkem Kusým.

Odvrácení krachu

„Jde o šikanu,“ tvrdí vedení klubu ústy svého mluvčího Jiřího Vrby. „Podání insolvenčního návrhu na Slavii vnímáme jako zoufalý akt jednotlivce.“

Sám Řebíček nedávno přiznal, že na jaře čelila Slavia finančnímu krachu.

Přesto jde o krajně nepříjemnou situaci, navíc pár týdnů před začátkem další sezony. K insolvenčnímu soudu se totiž mohou přihlásit i další věřitelé, a těch Slavia určitě několik má. O ekonomických potížích klubu sešívaných se mluví už dlouho. Sám Řebíček dokonce nedávno přiznal, že na jaře čelila Slavia finančnímu krachu. Byť jsou podle něj už dluhy „téměř“ zaplacené. Otázkou tedy je, co by případná insolvence udělala s licencí Slavie.

„Situaci budeme dál monitorovat,“ říká licenční manažer fotbalové asociace Stanislav Rýznar. Podle něj samotný insolvenční návrh licenci neovlivní. Potíže by ale mohly přijít, pokud by klub spadl do konkurzu. „V takovém případě se každý případ posuzuje zvlášť a záleží na postupu insolvenčního správce,“ dodal Rýznar.

Odkud se insolvenční návrh na klub se slavnou historií vzal? Jeho původ leží v roce 2012. Poté, co Řebíček Slavii ovládl, si do křesla generálního ředitele dosadil známou personu českého hokeje, Zbyňka Kusého. Podepsal s ním smlouvu, podle níž měl Kusý získat provize z příspěvků partnerů a sponzorů. Podle klubu je smlouva neplatná a sloužila jako pracovní verze. Jenže Kusého nárok v únoru podpořil rozhodčí soud.

Hrozba z Tichomoří

Přesto insolvenční návrh nepodal sám Kusý, ale – jak bývá kolem Slavie zvykem – firma s neznámými majiteli a se sídlem na pacifickém ostrově Samoa. Právě jí Kusý část své údajné pohledávky odprodal. On sám však včera nechtěl situaci kolem Slavie žádným způsobem komentovat.

Je otázkou, kdo za neznámou tichomořskou společností jménem Online Services Ltd. doopravdy stojí.

Insolvenční návrh nepodal sám Kusý, ale – jak bývá kolem Slavie zvykem – firma s neznámými majiteli a se sídlem na pacifickém ostrově Samoa.

U soudu ji zastupuje advokát Jiří Holas, který je dvorním právníkem podnikatele Pavla Petroviče. Ten se objevil v kauze kampeličky WPB Capital a zabývá se mimo jiné zakládáním a spravováním offshorových společností. Zajímavé je, že podobně jako Kusý má podnikatelskou základnu na Pardubicku. Sám nechtěl případ komentovat.

V samotném insolvenčním návrhu se hovoří také o dalších dluzích, které Slavie údajně nezaplatila. Kromě tichomořské společnosti má dlužit i samotnému Kusému, který ji dokonce měl poslat do exekuce.

Podivné načasování

„Slavia v exekuci? Cože?“ diví se mluvčí klubu Jiří Vrba. Po chvíli se ale rozvzpomíná. „Ano, tam byl nějaký pokus pana Kusého, ale soud tu exekuci ihned zrušil,“ vysvětluje. Dalším věřitelem Slavie má být kapverdský fotbalista Fernando Neves, který vede s klubem obchodní spor.

Dalším věřitelem Slavie má být kapverdský fotbalista Fernando Neves, který vede s klubem obchodní spor.

„Spor okolo hráče Nevese, na nějž se insolvenční návrh rovněž odvolává, se v současné době vede na FIFA a dosud není pravomocně ukončen,“ vysvětluje Vrba a nebojí se okolnosti podaného insolvenčního návrhu přirovnat k praktikám insolvenční mafie.

Faktem je, že přinejmenším jisté časové souslednosti působí velmi podivně. Tak například: Kusý údajně převedl pohledávku na tichomořskou společnost už na konci roku 2013. Rozhodčí nález, který potvrdil oprávnění jeho nároku, ale vydal soud až letos v únoru. Podle insolvenčního návrhu má navíc Slavia dlužit peníze za platby Kusému dokonce z letošního května.

Ovšem i kdyby byl insolvenční návrh postavený na hliněných nohách, může mezi věřiteli docela klidně spustit lavinu. Ta by v krajním případě mohla fotbalový klub pěkně potrápit, ne-li ho úplně potopit.

Další hrozba

Pro Řebíčka by to nebyl zdaleka první útok, který musí odrážet. Známý je například dva roky starý případ firmy Falkonida, prázdné českobudějovické společnosti, do jejíž konkurzní podstaty zahrnul správce Řebíčkovy akcie. Zcela reálně hrozilo, že o ně kvůli zdánlivě nesouvisející firmě přijde.

Za kauzou Falkonida řada lidí viděla rukopis finančníka Petra Sisáka, který se okolo Slavie pohyboval ještě před Řebíčkem. Tomu se ale podařilo situaci ustát.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.