Lidovky.cz

Další figura v případu Oleo Chemical: Radovan Krejčíř

  14:13
V miliardové kauze petrochemické firmy Oleo Chemical se to hemží známými společnostmi a jmény – namátkou kontroverzní podnikatel Petr Sisák, firma Key Investments, politický podnikatel Ivo Rittig, koupelnářská společnost Ravak či protikorupční filantrop Karel Janeček. Nyní ČESKÁ POZICE narazila na další povědomé jméno, v podsvětí možná vůbec „nejslavnější“.

Radovan Krejčíř u soudu v Johannesburgu foto: ČTK

S případem Oleo Chemical, který vyšetřují detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), pojí uprchlého odsouzence Radovana Krejčíře několik linek. Ta první nese pomyslný název Krijcos.

V Krejčířově nepřítomnosti (sedí ve vazbě v Jihoafrické republice) se v pondělí v Praze rozběhlo další pokračování soudního líčení v případu známém pod názvem Bena, ve kterém je obžalován spolu s dalšími deseti lidmi kvůli podezření ze snahy vytunelovat státní podnik Čepro či z přípravy vraždy.

Hazardní linka

Jedním z obžalovaných je i Aleš Zagora, který Krejčířově organizované skupině zajišťoval zařízení pro tajnou komunikaci. Pro příběh Oleo Chemical je důležitá jiná jeho role v kauze uprchlého podnikatele. Zagora totiž po Krejčířově útěku na Seychely organizoval vystěhování části věcí z Krejčířovy vily v Černošicích a z apartmánů na Vystrkově do domu v areálu firmy Krijcos CS podnikající v hazardu. Odtud putovaly až do přístavu Victoria, hlavního města Seychel. Vyplývá to z textu obžaloby, který má ČESKÁ POZICE k dispozici.

Zagora po Krejčířově útěku na Seychely organizoval vystěhování části věcí z Krejčířovy vily v Černošicích a z apartmánů na Vystrkově do domu v areálu firmy Krijcos CS

Zakladatelem a majitelem firmy Krijcos, která se specializuje na prodej, pronájem a výrobu automatů, je Krejčířův přítel Richard Chlad. Tento milovník luxusních vozů promluvil do kauzy Olea Chemical tak, že jejímu spolumajiteli Kamilu Jirounkovi v minulosti půjčoval peníze. Stalo se tak v období, kdy Oleo Chemical měla stamilionové dluhy u několika věřitelů (například koupelnářské společnosti Ravak).

Chladův Krijcos CS sídlí na adrese, kterou využívá i právní kancelář pražského advokáta Iva Kroužka. Ten právně zastupuje či zastupoval jak Krijcos, tak firmu Oleo Chemical. Kroužek zasahoval i do vnitřního chodu společnosti, v minulosti byl například zmocněn k jednání o změně vlastnické struktury Olea Chemical. Mimochodem: advokát Kroužek je spojnicí i na další miliardový případ jménem Key Investments.

Kroužek v srpnu ČESKÉ POZICI napsal, že se k uváděným subjektům nemůže vyjádřit z důvodu povinnosti mlčenlivosti. Jirounek na dotaz, zda se znal s Krejčířem a spolupracoval s ním, tradičně neodpověděl.

Vražda v limuzíně

Dalším pojítkem mezi firmou Oleo Chemical a Radovanem Krejčířem je zavražděný podnikatel s pohonnými hmotami Roman Pjajka.

Pjajka měl být Krejčířovým obchodním partnerem, oba bydleli v Černošicích nedaleko Prahy

V knize Jaroslava Kmenty Svědek na zabití Michael Kliment (svědek v kauze únosu Krejčířova otce Lamberta) tvrdí, že Pjajku nechal zabít kvůli majetku právě Radovan Krejčíř. Pjajka se spolumajitelem Olea Kamilem Jirounkem v roce 1994 zakládal firmu Platón, již dnes Jirounek vlastní. Jirounek s Pjajkou v 90. letech působili i ve firmě Rojo, která se zabývala mimo jiné detektivními službami.

Podle dřívějších zpráv Hospodářských novin byl Pjajka Krejčířovým obchodním partnerem, oba bydleli v Černošicích nedaleko Prahy. V roce 2000 nájemný vrah Pjajku zastřelil přímo před vjezdem do garáže v jeho Audi A8. Pjajka byl v té době i jedním z obžalovaných kvůli úvěrovým podvodům ve výši 180 milionů v padlé Kreditní bance. Po jeho smrti získal jeho černošický dům Krejčíř.

Jirounek z Oleo Chemical na dotaz, jakým způsobem se s Pjajkou znal a na čem všem spolupracovali, nereagoval.

Stále stejná sešlost

Zajímavé je, že kolem spolumajitelů Olea Chemical – Kamila Jirounka a Michala Urbánka – se pohybují figury, které v minulosti stály za krachem několika bank a stejně jako oni se zajímaly a zajímají o tukový průmysl.

Z případu Olea Chemical zatím vyplouvají jen jména kontroverzních podnikatelů...

Jde například o již zmiňovaného podnikatele Petra Sisáka, který je spojovaný s koncernem Via Chem Group (nástupce někdejší Setuzy), nebo podnikatele Františka Kocha, který kdysi působil v čele padlé Ekoagrobanky.

Jirounka, Urbánka ani Sisáka podnikatelský apetit z 90. let a začátku tisíciletí nijak neopustil. V současnosti za jejich společnostmi míří podezřelé obchody, a to jak se státními podniky typu Čepro nebo pražský dopravní podnik (Oleo Chemical), tak úřady – zejména radnicemi některých pražských městských částí (Key Investments).

Z případu Olea Chemical zatím vyplouvají jen jména kontroverzních podnikatelů. Citované kauzy však spočívaly v propojení byznysového a politického světa.

Kdo je kdo

  • Kamil Jirounek a Michal Urbánek jsou spolumajitelé petrochemické firmy Oleo Chemical. Dle Jiřího Kreysy, spolumajitele koupelnářské společnosti Ravak, z jeho firmy vylákali na základě falešných dokumentů 750 milionů korun.
  • Jirounek je navíc obžalovaný v případu padělané směnky. Soukromě si měl totiž půjčit necelých 100 milionů korun od dalšího spolumajitele Ravaku Jindřicha Vařeky. Jirounek údajně peníze nevrátil a na základě zfalšované směnky požadoval po Vařekovi vrátit přes 127 milionů.
  • Petr Sisák je považován za člověka v pozadí Key Investments. Pracuje jako právník v kanceláři HS legal (dříve Hala & Partners). V roce 2007 byl pravomocně odsouzen za vytunelování První slezské banky, jejíž akcionáři přišli o miliardu korun. V minulosti figuroval i v dalších kauzách.
  • Příběh Key Investments budí pozornost již sedm let. Vyšetřovatelé zatím nepřinesli žádný důkaz, který by ukázal na lidi, kteří ve skutečnosti za firmou stáli. Přes tuto společnost investovaly majetek městské části Praha 6, Praha 10, Praha 13 (spravované ODS a ČSSD) nebo město Sokolov. Za své peníze získaly nelikvidní dluhopisy. Řada klientů dodnes nedostala peníze zpět. Jedním ze šťastnějších investorů, který na obchodech přes Key Investments netratil, byl think tank CEP Václava Klause.

Radovan Krejčíř

Z Česka uprchl v roce 2005. Nejdříve zamířil na Seychely, o dva roky později přesídlil do Jihoafrické republiky, kde je momentálně ve vazbě.

  • V JAR Krejčíř čelí obvinění z únosu, mučení a pokusu o vraždu Bhekiho Lukheleho – Jihoafričana, jehož bratr byl podle johannesburské prokuratury drogovým kurýrem s přezdívkou Doktor Nkosi. Ten pro Krejčíře údajně převážel 25 kilogramů pervitinu v hodnotě 24 milionů randů (asi 44 milionů korun). Dealer, jenž pracoval na mezinárodním letišti OR Tambo v Johannesburgu, však s penězi prchl a Krejčíř ho podle obžaloby chtěl vypátrat přes jeho bratra.
  • V táhlé kauze je kromě 45letého Krejčíře obviněno dalších pět lidí. Všichni popírají vinu. Rodákovi z Dolního Žukova a jednomu jeho společníkovi navíc hrozí trest kvůli obvinění z obchodu s drogami. Krejčíř je ve vazbě od loňského listopadu, ale už dříve byl v JAR několikrát zatčen. Jihoafrické úřady Krejčíře vyšetřovaly i kvůli daňovým nedoplatkům, podezření z účasti na ozbrojené loupeži či pojistném podvodu.
  • V Česku byl Krejčíř odsouzen před dvěma lety k jedenácti letům vězení za více než půlmiliardový daňový únik. Tuzemská justice ale zatím marně čeká na jeho vydání do vlasti. Nyní je v nepřítomnosti v Praze souzen kvůli podezření ze spáchání několika trestných činů – například přípravy vraždy celníka, podvodu v Čepru nebo padělání peněz.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.