Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Další chyba TOP 09 v kauze Opencard: Posudek od spolustraníka

  22:20

Kancelář Abbot Legal, která poskytla pražské radě prohlášení o správném zadání zakázky, patří politikovi z koaliční strany.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, foto ISIFA,Česká pozice

V dubnu 2012 poskytla právní kancelář Abbot Legal Radě hlavního města Prahy odborné prohlášení k zakázce mezi městem a firmou Haguess na úpravu a údržbu softwaru k Opencard. ČESKÁ POZICE zjistila, že jejím spolumajitelem je advokát Jan Krofta. Což není bezvýznamné.

Krofta je současně politikem za TOP 09 – stranickým zastupitelem v městské části Praha 7 –, přičemž zakázka spadá do gesce radní pro informatiku Evy Vorlíčkové z téže strany. Nabízí se podezření ze stranické provázanosti a střetu zájmů.

Pražští radní dostali 3. dubna 2012 na svém jednání materiál k zakázce pro firmu Haguess, o němž měli rozhodnout. A jeho součástí bylo i prohlášení Abbot Legal, že zakázka je zadávána v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek. Z obvinění Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) členů pražské rady (kromě Aleksandry Udženiji, jež se jednání nezúčastnila), které má ČESKÁ POZICE k dispozici, vyplývá, že Kroftova advokátní kancelář vedle posudku pomáhala městu ve vyjednávání se společností Haguess.

Rámcová smlouva s právní kanceláří Abbot Legal byla uzavřena 14. července 2011. V době, kdy TOP 09 ještě nebyla v radě města. (Je v ní až od 24. listopadu 2011.) To však nic nemění na velké strategické nešikovnosti radních, protože se při schvalování zakázky pro firmu Haguess opřeli jen o posudek této kanceláře.

Krofta ČESKÉ POZICI sdělil, že střet zájmů nevidí. Z reakce náměstka primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) pak vyplynulo, že si politici tuto stranickou provázanost zřejmě vůbec neuvědomovali: „Netuším, jestli zastupitelé za topku o spojení s Prahou 7 v tu chvíli věděli.“ Nejde ani tolik o střet zájmů jako o politickou chybu a zbraň soupeřům, kteří ji můžou proti „topce“ náležitě použít.

ČESKÁ POZICE obvinění detailně analyzovala v článku:

Kriminalisté obvinili členy rady města kvůli vysoké ceně zakázky, formě zadání veřejné zakázky jednacím řízením bez uveřejnění a absenci oponentních posudků. Stěží omluvitelné je, že pražští radní opomenuli vlastní usnesení z 6. prosince 2011. Tehdy schválili, že u zakázek nad dva miliony korun bude odbor informatiky přikládat oponentní posudek. Bylo politickou chybou radní pro informatiku Vorlíčkové, že oponentní posudek k zakázce pro firmu Haguess nezajistila.

Dalekosáhlejší závěry v aktuální kauze Opencard může učinit jen policie, státní zastupitelství či soudy. S jistotou však lze konstatovat, že pražští radní udělali dvě velké politické chyby, které souvisí s odbornými posudky k zakázce pro firmu Haguess.

ČESKÁ POZICE komentovala počínání pražských rádních v aktuální kauze Opencard v článku: