Lidovky.cz

Další britská škola má průšvih – peníze od syrského autoritáře Asada

  10:47

Po London School of Economics, jež spolupracovala s Kaddáfího režimem, je kritice vystavena i univerzita, kde studoval princ William.

Může si elitní škola zadat s penězi od diktátorů? To řeší nejen studenti v St. Andrews. foto: © University of St. AndrewsČeská pozice

Elitní skotská univerzita v St. Andrews, která patří mezi dvacítku nejlepších škol světa v humanitních oborech, má problém. Podle britského deníku Guardian nyní prošetřuje přijetí sponzorského daru od kontroverzního syrského režimu Bašára Asada, o němž ČESKÁ POZICE ve středu obsáhle informovala.

Středisko syrských studií obdrželo od autoritářského režimu nejméně 2,7 milionu korun. Jedno z výzkumných center univerzity, jež byla založena v roce 1413, obdrželo nejméně 100 tisíc liber (asi 2,7 milionu korun) na provoz střediska syrských studií. Napjatá situace v Sýrii, která si k dnešnímu datu vyžádala asi 450 životů, přivedla novináře k zájmu o financování tohoto centra. Podle mluvčího nyní vedení školy prošetří okolnosti fungování centra, aby „zajistilo nejvyšší akademické standardy,“ uvedl list Guardian.

Alma mater prince Williama i Kate

Prestižní univerzitě, na které studoval princ William i jeho nastávající žena Kate Middletonová, hradil zmíněnou částku syrský velvyslanec v Británii Sámí Chijámí, jenž je pozván i na zítřejší svatbu.

V „sýriologickém“ centru St. Andrews se prý angažovaly i některé postavy blízké režimu z Damašku včetně Fawáze Achrase, jenž je Asadovým tchánem a zakladatelem britsko-syrské společnosti, která organizovala styky arabských a britských byznysmenů. Již dříve se ukázalo, že další elitní škola – London School of Economics – spolupracovala s Kaddáfího režimem v Libyi.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.