Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Další bitva Zemana a Schwarzenberga: nyní o lukrativní diplomatické posty

Evropa

  10:25

V posledních týdnech se soupeří o lukrativní posty velvyslanců například v Londýně či Vídni.

foto: © Isifa, Mafra, Dan MaternaČeská pozice

Poslední týdny se v české diplomacii kumuluje pára. Panuje nejistota ohledně obsazování důležitých velvyslaneckých postů. Řeší se například, kdo bude příštím velvyslancem v Moskvě, Londýně či Vídni.

Zájemců o tradičně prestižní posty je více, což je ale obvyklý problém. Novinku představuje čtvrtý článek rozhodovacího kolečka. Do trojlístku ministr zahraničí (navrhuje diplomaty), vláda (schvaluje) a prezident (jmenuje) přibyl vliv dosud neúřadujícího prezidenta Miloše Zemana.

Ale ještě cosi: O práci v diplomacii jeví zájem i neúspěšný prezidentský kandidát Jan Fischer. Ani tím však výčet skupin a jednotlivců, kteří se snaží výběr českých velvyslanců ovlivnit, nekončí. O ambasadorské posty se totiž hlásí nejbližší spolupracovníci ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. A kromě nich i Zemanovi podporovatelé.

Ministr u Zemana narazil

Kvůli budoucnosti české diplomacie v únoru ministr Schwarzenberg dvakrát navštívil svého prezidentského soupeře Zemana. Hovořili o personálním obsazení české ambasády v Moskvě, kam by chtěl Zeman prosadit bývalého československého kosmonauta a europoslance Vladimíra Remka (KSČM), jenž ho v cestě na Hrad podporoval. Ministr Schwarzenberg naznačil, že s Remkovým jmenováním by neměly být potíže. Disponuje zkušenostmi z diplomacie – v letech 2002 až 2004 pracoval jako obchodní rada na české ambasádě v Rusku.

Zatímco Schwarzenberg vyšel přání budoucí hlavy státu vstříc, z druhé strany bylo přijetí vlažnější

 Zatímco Schwarzenberg tedy vyšel přání budoucí hlavy státu vstříc, z druhé strany bylo přijetí vlažnější. Z diplomatických a politických kuloárů se ČESKÁ POZICE dozvěděla, že ministr Schwarzenberg se snažil najít podporu pro vlastní nominace, jenže u Zemana narazil.

Pro znalce poměrů to nebylo překvapení, neboť Miloš Zeman se o zahraničně-politických záležitostech například bavil například s českým velvyslancem v Austrálii a bývalým náměstkem mistra zahraničí Hynkem Kmoníčkem. A ten má v dobré paměti, jak po Schwarzenbergově nástupu do Černínského paláce v roce 2010 skončili sociálnědemokratičtí exponenti v diplomatických řadách. Neslavně.

Kdo do Londýna a Vídně?

Atraktivní destinací, pro niž se hledá vhodné obsazení, je Rakousko. Jen pár hodin cesty od Prahy patří Vídeň mezi veliká lákadla.

Už v minulosti média spekulovala o tom, že o Londýn by měli údajně zájem Schwarzenbergův náměstek Vladimír Galuška a šéfka ministrova kabinetu Kateřina Weissová. Další atraktivní destinací, pro niž se hledá vhodné obsazení, je Rakousko. Jen pár hodin cesty od Prahy patří Vídeň mezi veliká lákadla. V lednu tam skončil ve funkci českého velvyslance Jan Koukal. Nyní se hledá jeho nástupce.

Z diplomatických a politických kuloárů se ČESKÁ POZICE dozvěděla, že o „dream job“ mají zájem Milena Vicenová, bývalá šéfka stálé mise České republiky při EU, a nově právě Jan Fischer, o němž dříve média referovala jako o adeptu na křeslo velvyslance v Izraeli.

Zatímco pro Vicenovou hovoří zkušenost z diplomacie, pro Fischera zase fakt, že před druhým kolem prezidentské volby podpořil Zemana. Nyní teoreticky nastal čas pro vděk. Schwarzenberg však s Fischerovým vstupem do diplomacie nesouhlasí. „Má své zásluhy, ale preferoval bych, kdyby byl činný ve funkci bližší jeho původnímu povolání,“ řekl ministr zahraničí Lidovým novinám.

Přetahovaná o velvyslance může mít dopady i na bilaterální vztahy s dotčenými zeměmi, pokud by spory mezi ministerstvem zahraničí a Hradem trvaly delší dobu. Z mocenského hlediska je ve výhodě budoucí prezident Zeman. Jeho mandát končí za pět let, zatímco funkční období kabinetu Petra Nečase se naplní nejpozději příští rok. Zeman si tedy s prosazením vlastních kandidátů může počkat až na příští vládu. Dalším jeho trumfem může být i licitování okolo jmenování ministrů.

Autor: