Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Ďábel alkohol má nového „neškodného“ sourozence

Evropa

  13:15

Řádně se opít bez ohledu na chuť? Britský expert pracuje na „zdravé“ alternativě lihových nápojů. Rauš bez kocoviny a rizika závislosti je v dohlednu.  

foto: © montáž ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Říká se, že nad alkoholem ještě nikdo nezvítězil, jenom Moraváci remizovali. Statečnému lidu z východu České republiky ale v posledních měsících přibyla konkurence. Do boje s alkoholem totiž vyrazili také Britové – konkrétně bývalý protidrogový expert tamní vlády David Nutt. Jeden z nejuznávanějších a zároveň i nejkontroverznějších expertů na neuropsychofarmakologii se však rozhodl uchopit problém z opačného konce, z laboratoře. S elektronickými cigaretami zdravě kouříme, maso ze zkumavky šetří životní prostředí a Nutt teď slibuje, že bychom se díky jeho „kořalce 2.0“, kterou sebevědomě nazývá revolucí ve zdravotnictví, mohli co nevidět opíjet bez rizika závislosti a jaterní cirhózy a současně se vyhnout i tolik oblíbené kocovině.

„Když už nemůžeme zabránit tomu, aby alkohol zabíjel lidi, proč se s pomocí neurovědy nepokusit najít plnohodnotnou náhražku? Jsem přesvědčen o tom, že na základě dnešních vědomostí dokážeme vytvořit bezpečnou alternativu, která nebude návyková, a navíc by se k ní mohla prodávat rovnou protilátka, po které uživatel okamžitě vystřízliví,“ vysvětluje Nutt s tím, že bychom si již brzy mohli dát v baru pár chutných koktejlů, pobavit se s přáteli a díky protiléku ještě tentýž večer bezstarostně vyrazit autem domů.

„Věda přetvořila každý aspekt našich životů s výjimkou způsobu, jakým se intoxikujeme. Je na čase to změnit,“ míní David NuttProfesor David Nutt, kterého zahraniční média popisují jako vědce, který má předpoklady zatočit s alkoholem podobně jako e-cigarety revolucionalizovaly konzumaci tabáku, je pevně přesvědčen, že ze své laboratoře na londýnské Imperial College změní pijanské návyky nás všech: „Vidím v tom naprosto přirozený vývoj. Věda přetvořila každý aspekt našich životů, tedy s výjimkou způsobu, jakým se intoxikujeme. Je na čase to změnit,“ míní Nutt. Přidává několik tvrdých faktů:

Alkohol je jednou z nejstarších a nejnebezpečnějších drog vůbec. Ročně má na svědomí přibližně 2,5 milionu úmrtí, což je víc než kupříkladu malárie či AIDS. Důvody jsou známé. Alkohol působí velmi toxicky na celý orgánový systém. V ohrožení jsou zejména játra, srdce a mozek. Lidé po něm ztrácejí zábrany, což vede k násilí. Je vysoce návykový.

David Nutt o alkoholu:

„Kdyby byl alkohol objeven v dnešní době, v životě by se nedostal na trh. Na základě dnešních regulací by byl označen za příliš toxický. Je paradoxní, že se v dnešní době, kdy si zdraví vážíme víc než kdykoliv jindy před tím, o tomto problému téměř nemluví,“ podivuje se Nutt.

Dle něj vede jediná možná cesta, jak omezit konzumaci alkoholu, přes cenu. Té se ale většina vlád obává. Tedy až na Skotsko, kde minulý rok prošel zákon, který zavádí minimální cenu za jednotku alkoholu. Jedná se o vůbec první podobný krok v celé evropské sedmadvacítce. Tamní vláda si od něj slibuje především snížení závislosti na alkoholu mezi skotskou populací.

Skotská cesta

Podle studie, kterou zpracovala univerzita v Sheffieldu, by mohl nový skotský zákon zachránit v prvním roce 60 lidských životů a dalších 300 v celé příští dekádě. Zavádí totiž minimální cenu ve výši 50 pencí (zhruba 15 korun) za jednotku alkoholu, tedy 10 mililitrů čistého alkoholu. Skotové si budou moci koupit například láhev vodky (70 cl) s obsahem alkoholu 37,5 procenta minimálně za 13,13 libry, sedmička vína vyjde nejméně na 4,69 libry. Jak uvedla skotská ministryně zdravotnictví Nicola Sturgeonová, dostupnost alkoholu v posledních letech v zemi vzrostla a kvůli jeho nadměrnému pití končí až příliš mnoho osob v nemocnicích. „Až polovina našich vězňů spáchala zločin v opilosti,“ doplnila.

„Doufám, že další vlády v EU tento krok povzbudí a přijmou něco podobného. Pokud budou takové zákony platit v celé Evropě, zachrání to každoročně spousty životů. Opatření skotské vlády je účinná demonstrace rozhodných kroků, jak se vypořádat s nejpalčivějšími výzvami v oblasti zdraví,“ uvedla Monika Kosiňska z The European Public Health Aliance, evropské  organizace, která sdružuje přes sto nevládních neziskových organizací zabývajících se vztahem mezi životním prostředím a lidským zdravím.

I přesto, že si skotská vláda přijetí zákona pochvaluje, ozývají se i kritické hlasy. Kritici nové legislativy se logicky objevují především v řadách průmyslu. Tvrdí, že zavedení minimální ceny alkoholu je z pohledu evropského práva nelegální, a navíc se výrazně promítne i do vývozu cenného skotského artiklu – whisky.

Bloody Mary ze zkumavky

Pestrobarevná škála koktejlů by měla uživatelům zprostředkovat obdobné euforické stavy jako nápoje s obsahem etanoluAlternativním řešením by se mohla stát právě náhražka z dílny britského profesora, který trvá na tom, že by víno, pivo a spol. rozhodně nikdo nemusel nahrazovat nějakou pilulkou. Britský vizionář nechce, aby lidé ve svém volném čase vyměnili sklenku lahodného chardonnay za hořkou tabletu. Koneckonců sám dobře ví, že pití alkoholu má hluboké společenské a kulturní aspekty, které nelze zapít sklenkou vody.

Ve své laboratoři neúnavně pracuje na pestrobarevné škále nejrůznějších koktejlů, které by měly uživatelům zprostředkovat obdobné euforické stavy jako nápoje s obsahem etanolu. A kdy si na první zaručeně neškodné a stoprocentně opojné Bloody Mary pochutnáme?

„Alkohol lze imitovat již dnes běžně dostupnými látkami. Například benzodiazepinem,“ vysvětluje David Nutt. Benzodiazepiny zesilují působení neurotransmiteru GABA, a vyvolávají tím sedativní, hypnotický, uvolňující a amnestický účinek. Pro tyto vlastnosti jsou benzodiazepiny užitečné při léčbě úzkosti, nespavosti, agitace, křečí, abstinenčních příznaků a jako premedikace před lékařskými zákroky. Obecně jsou benzodiazepiny bezpečné a účinné při krátkodobém používání, dlouhodobé užívání je však kontroverzní vzhledem k obavám ohledně psychologických i tělesných účinků a také proto, že jsou náchylné na vyvolání tolerance, fyzické závislosti a při vysazení se dostaví abstinenční syndrom.

To Nutt samozřejmě ví: „I tak jsou méně nebezpečné než alkohol, cirhózu jater z nich nedostanete. Přesto jsem si vědom jejich vedlejších účinků, a proto bych benzodiazepiny nikdy nepoužil. S jejich pomocí lze ale velmi dobře vysvětlit princip, o který mi jde.“

Klíčem je GABA

Stejně jako benzodiazepiny totiž i alkohol působí na hlavní inhibiční neurotransmiter v centrálním nervovém systému – GABA, neboli kyselinu gama-aminomáselnou. Například panák vodky uklidňuje nervy a vytváří pocit uvolnění, protože má GABA tlumivý účinek na nervové buňky, a tak zpomaluje aktivitu určitých částí mozku. Řada GABA receptorů je navíc uložena v malém mozku, tedy části ovládající jemnou motoriku – jaké to má následky, netřeba vysvětlovat.

Výsledek pokusu: Intoxikace se dostavila i s charakteristickou rozjařenou náladou„Existuje řada GABA receptorů, které lze pomocí vybraných látek stimulovat zcela cíleně. Lze tedy sestavit náhražku, po které se konzument cítí být společenský a uvolněný, která ale nejde ruku v ruce s nechtěnými vedlejšími účinky, jakými jsou například agrese a závislost,“ vysvětluje Nutt.  

Ostatně první experimenty má již za sebou. Ve jménu objektivity své „koktejly“ – tentokrát ještě v pilulkové formě – neotestoval pouze na sobě, ale i na několika svých kolezích. A výsledek? Intoxikace se dostavila i s charakteristickou rozjařenou náladou, a to navzdory tomu, že se v případě pokusu, který ve své reportáži detailně popsala televize BBC, ještě zdaleka nejednalo o finální produkt, nýbrž spíš o jakési první krůčky.

„Nálada se mi téměř okamžitě zvednula. Pocit bych popsal jako velmi příjemný. Kdybych se měl rozhodnout mezi stavem po konzumaci alkoholu a touto alternativou, zvolil bych pilulky doktora Nutta,“ nešetřila chválou nejmenovaná testovací osoba krátce po užití preparátu, s tím, že tabletka přináší větší potěšení a přitom je pocit, jejž navozuje, mnohem příjemnější, anebo jak říkají Angláni: Smooth, tedy Louis Armstrong spíš než Guns N‘ Roses.

A co je nejdůležitější, je okamžitě odvolatelný. V případě prezentované studie zatím pouze injekční stříkačkou a ne na dostatečně dlouho. Protijed totiž přestal působit dříve než samotná „alkopilulka“. Pokusná osoba následně sice nepociťovala klasickou kocovinu, jisté dávce nepohody se však dle vlastních slov neubránila.

Otázka financí

Pokud se objeví investor, je Nutt přesvědčen, že bychom si na drincích z jeho laboratoře mohli pochutnávat během dvou letVýzkum je bezpochyby zatím v začátcích, pokrok však dle profesora Nutta zastavit nelze, i když profesorova práce v současné době začíná stagnovat. Důvodem jsou omezené finanční prostředky ambiciózního inovátora. Proč do výzkumu neinvestuje například průmysl? „Oslovil jsem je. Řekli, že jakmile přijdu s finálním produktem, rádi koupí patent. Investovat do výzkumu se jim ale nechce, koneckonců by jakákoliv funkční alternativa mohla ohrozit jejich byznys.“ S Nuttovým vynálezem se to tedy bude mít podobně, jako s elektronickými cigaretami, které u tabákových firem zprvu také nebudily zájem, zatímco dnes už Philip Morris a spol. dávno testují své vlastní verze e-dýmítek.

„Farmaceutický průmysl na druhou stranu nechce investovat miliony do produktu, který by, protože se bude jednat o drogu, státy mohly klasifikovat jako ilegální,“ vysvětluje Nutt. Odradit se však nenechá. Prý stačí jediný pohled na seznam škod, které alkohol působí zejména mladým lidem, a veškeré pochybnosti jsou tytam.

Může to sice vyznít mírně strašidelně, nicméně David Nutt je přesvědčen: „Bylo by fantastické, kdyby se mi mou alternativu podařilo prosadit mezi mladými, a zabránit jim tak, aby si už v raném věku podkopávali své zdraví.“ Za předpokladu, že se objeví investor, je Nutt přesvědčen, že bychom si na drincích z jeho laboratoře mohli pochutnávat během dvou let.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!