Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Čtyři roky od řecké krize: Ztráty a nálezy

Evropská dluhová krize končí. Globální ekonomika a finanční sféra se z ní musejí poučit, zatímco česká ekonomika by měla růst svých obchodních partnerů využít k postavení se na vlastní nohy. Způsobů, jak toho dosáhnout, je mnoho, píše Jan Novotný.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
RJ

R. Jackl

19. 6. 2014 8:40
?marketing?

Krize se neustále prohlubuje a to ještě nezačal pořádně tanec s Ukrajinou!! Váte co má společnéhon autor s Klausem, Ševšíkem nebo Kalouskem?? Ani jeden nerozumí národohospodářské ekonomice"" Ale o to víc o tom žvaní!

0 0
možnosti
KP
Re: ?marketing?

Kdysi tady přispíval jistý Atila, který neustále jako bába kořenářka vychvaloval to P3M, jak nás to zachrání. Nejste to Vy? Pokud nikoliv, třeba to P3M dokážete vysvětlit lépe. Nejvíce mě zajímá ten "obláček" a jak si privát nakoupí od státu důchodce. Ani jedno nevysvětlují autoři Dymáčkovi, natož někdo zde z diskutujících. Díky za případnou odpověď.

0 0
možnosti
K

Karolinast.

18. 6. 2014 11:15
Při vší úctě k autorovi

je třeba konstatovat, že pokud někdo napíše hned v první větě textu: "Zdá se, že evropská dluhová krize končí.", pak takový člověk nemá o současné ekonomické realitě v Evropě ani potuchu a nemá příliš cenu číst text dále.... Dluhová krize nekončí - to jen před volbami do Evropského parlamentu se o tomto tématu raději z opatrnosti nemluvilo. Ve skutečnosti dluhová krizi trvá a začíná její další dějství - stačí se jen podívat na výši dluhů problémových členů eurozóny vůči HDP...

0 0
možnosti
VV

18. 6. 2014 11:48
Re: Při vší úctě k autorovi

Ad Karolinast. (18.6.2014 11:15)

Souhlasím s Vaším komentářem a poznamenávám, že autor článku nezmiňuje důležitý dopad třetí, kterým je Ukrajina.

Ekonomické následky tohoto konfliktu asi jenom velmi obtížně dokáže odhadnout nějaký národohospodář! Pro nás i tak zůstane hlavním aktérem v ukrajinsko-rusko-americké kauze Německo.

Sice je naděje, že Německo situaci zvládne bez velkých ztrát, ale je také druhá a to o hodně horší možnost, že Německo bude vmanipulováno do ekonomické války s Ruskem. Potom jsou naše hospodářské vyhlídky hodně bledé.

0 0
možnosti
SC

18. 6. 2014 10:12
Na jaderného fyzika je tento článek velmi slabí

Co nám pan Novotný říká : cituji " Banky, které měly na svých knihách velké objemy státních dluhopisů ohrožených zemí, se dostaly do svízelné situace a mnoho z nich tento tlak výrazně poznamenalo. " Jak je to poznamenalo to už říci zapomněl. A to hlavní co krize ukázala to se říci neodváží. Opět budu napaden za rudé myšlení. V systému kde banky přikazují politikům se s krizí dá dělat pouze "nic". Banky si určí koho odstřelí jako nepohodlnou konkurenci a koho podrží a kolik peněz natisknou. Zaplatit to musí občané. Proto také žádné poučení Novotný nepřináší přináší jen řadu známých otázek jako např " Jak naložit s „too big to fail“, dále " Měly by centrální banky cílit jen inflaci – stabilitu měnové hladiny –, nebo se zaměřit mnohem šíře na ekonomickou stabilitu s fiskálním přesahem?" Banky přeci ale krizi řeší tak aby ji nezaplatily ony ale občané. Kdo poručí bankám aby odepsaly 40% virtuálních zisků???? Politici asi těžko? Tedy pouze v Číne!!!!

0 0
možnosti
KP
Re: Na jaderného fyzika je tento článek velmi slabí

Banky žijí především ze dvou zdrojů: za prvé z poplatků z běžných operací a za druhé z úroků z půjček. Na redukci prvního zdroje stačí běžná konkurence, na redukci druhého stačí snižovat naše dluhy. Ty pohádky o banksterech jsou hledání nepřítele, na kterého svádíme vlastní neschopnost hospodařit. Např. voliči by měli chtít vysvětlení, proč vlády mají permanentně záporné schodky.

0 0
možnosti