Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Čtyři otázky českému ministerstvu zahraničí o Palestině

Blízký východ

  12:57

Schwarzenbergův resort nesouhlasí s žádnými jednostrannými kroky, jež mohou poškodit či ohrozit mírový proces vedoucí k dvoustátnímu řešení.

Výsledek hlasování zemí o povýšení Palestiny na pozorovatelský stát Organizace spojených národů ve čtvrtek 29. listopadu na Valném shromáždění OSN. foto: © Česká Pozice, Alessandro CanuČeská pozice

„Česká republika je přesvědčena, že společného cíle – kterým je Stát Izrael a nezávislý, demokratický, souvislý a životaschopný Stát Palestina, žijící vedle sebe v míru a bezpečí – může být dosaženo pouze přímými jednáními. Nesouhlasíme s žádnými jednostrannými kroky, které mohou poškodit či ohrozit mírový proces vedoucí k dvoustátnímu řešení.“

Tolik tiskové prohlášení Ministerstva zahraničních věcí České republiky z 29. listopadu k hlasování Valného shromáždění OSN o povýšení Palestiny na pozorovatelský stát OSN. Proč ne, chtělo by se dodat.

K tomu jen čtyři otázky:

  • Není jednostranným krokem, že izraelské vlády bez ohledu na svou politickou orientaci v letech 1992 až 2011 vydaly na budování osadnické infrastruktury na území Západního břehu Jordánu alias Judeje a Samaří téměř sedm miliard dolarů? Přitom největší část z nich byla již v roce 1993 investována do „základní infrastruktury“. A tento rok mainstreamová média mimo jiné popisují jako nakloněný „usmíření“. Navíc izraelský ministr financí Juval Steinitz před 19 dny v jednom z celostátních rádií prohlásil, že během uplynulého roku byly finanční transfery na toto území bez veřejného dohledu zdvojnásobeny.
  • Není jednostranným krokem, že ministr financí Steinitz při jakékoli snaze palestinského vedení přenést svou kauzu do mezinárodních institucí okamžitě vyhrožuje zadržením legitimních daňových příjmů palestinské samosprávy, které v souladu s ekonomickým protokolem Smlouvy Gaza-Jericho z roku 1994 částečně vybírají izraelské úřady? A to bez ohledu na dopad tohoto kroku na každodenní život na Západním břehu Jordánu, a především na schopnost palestinských úřadů na něm efektivně vládnout.
    Steinitz tento nelegální krok provedl v listopadu 2011 poté, co byla palestinská samospráva přijata za člena UNESCO. A svou hrozbu zopakoval letos 10. listopadu se zjevným úmyslem odradit jejího prezidenta Mahmúda Abbáse od návrhu povýšit palestinský statut na mezinárodní úrovni. Možná by bylo o trochu méně jednostranné, kdyby se Izrael s Palestinskou samosprávou co nejrychleji dohodl na přesunu všech náležitostí spojených s daňovou správou palestinským úřadům. Kdyby nic jiného, umožnil by tím Palestincům alespoň „demokratickými státy“ tolik oceňovanou příležitost dívat se pod ruce vlastním politikům a dotírat na ně otázkou, jak s veřejnými prostředky nakládají.
  • Nepatří mezi jednostranné kroky způsob distribuce vody izraelskými úřady z vápencového rezervoáru Jarkon-Taninim, který se podle Ministerstva životního prostředí Izraele během uplynulých deseti let stal nejdůležitějším zdrojem v zemi poskytujícím ročně zhruba 410 milionů metrů krychlových telavivské aglomeraci Guš Dan? Bezpochyby není jen čirou shodou náhod, že tento rozsáhlý podzemní zdroj lemující od severu na jih západní pás Západního břehu Jordánu je na povrchu zrcadlově protkán nejhustší sítí osad. Stejně jako není v žádném případě výsledkem jednostranné politiky, že tyto osady z hlediska spotřeby vody na hlavu značně převyšují spotřebu sousedních palestinských vesnic. Politika, nikoli Bůh, to tak chtěla.
  • Není jednostranným krokem prohlášení izraelského premiéra Benjamina Netanjahu ze začátku roku 2012, že jeho vláda podepíše trvalou dohodu s Palestinci, až bude zaručena izraelská vojenská přítomnost v údolí řeky Jordánu – okolo strategické silnice č. 90 spojující severní a jižní Izrael a obepínající arabská města a vesnice na výšinách Západního břehu Jordánu?

Říká se, že přátele z lidí dělá schopnost říkat si i nepopulární věci. Pokud je Česká republika opravdu natolik ryzím a idealistickým spojencem současného Izraele, komu jinému by jeho vláda měla být ochotná v těchto dnech naslouchat? Stačí zvednout telefon a nechat se spojit s Úřadem izraelského ministerského předsedy. Na jeho jedné straně by byla jediná demokracie na Blízkém východě a na druhé ten, kdo v Evropě, pokolikáté už, prozřel dřív než všichni ostatní.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!