Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Čtvrtý mobilní operátor by mohl přiletět z Číny. Na křídlech Petra Kellnera.

Evropa

  18:39

Skupina PPF agresivně tlačí na změnu podmínek aukce volných kmitočtů. Operátoři varují před nepřiměřenou podporou čtvrtého hráče.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Česká republika by se mohla stát evropským unikátem. V žádné jiné členské zemi Evropské unie totiž nepůsobí čínský mobilní operátor. Investici z Říše středu by mohla prošlapávat finanční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Oficiálně dosud žádná z čínských firem zájem o vstup na český mobilní trh neprojevila, dle informací ČESKÉ POZICE se však už v kuloárech tyto zvěsti šíří celkem nepokrytě.

Ale pěkně popořádku: v pátek 11. května skončila lhůta pro zasílání připomínek k podmínkám aukce volných kmitočtů, kterou na podzim chystá Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Cílem aukce je rozšířit pokrytí území rychlým internetem, přilákat čtvrtého mobilního operátora a díky tomu rozhýbat konkurenci na českém trhu, který je opakovaně kritizován za jedno z nejdražších volání v Evropě. A rovněž nasypat miliardy do státního rozpočtu. (Součet vyvolávacích cen za jednotlivé bloky pásem, které půjdou do dražby, činí více než devět miliard korun.)

Co lze v aukci získat?

ČTÚ nabídne zájemcům tři frekvenční pásma: 800, 1800 a 2600 MHz. Klíčové pro budování sítě pro vysokorychlostní mobilní internet (LTE) i v řídce obydlených oblastech je pásmo 800 MHz. Vyvolávací cena za jeden z celkem šesti nabízených bloků je 1,1 miliardy korun. V dosavadních podmínkách aukce je mimo jiné rovněž stanovena povinnost takzvaného národního roamingu – současní operátoři by po určitou dobu museli případnému čtvrtému hráči dát velkoobchodní nabídku na služby poskytované na již vybudovaných sítích – jde zejména o hlasové služby v klasickém pásmu GSM.

Připomínky k podmínkám aukce zaslalo 29 subjektů, kromě všech tří mobilních operátorů (Telefónica O2, T-Mobile a Vodafone) i další telekomunikační firmy, internetoví poskytovatelé, provozovatelé televizního vysílání, občané i občanská sdružení. U tria mobilkářů lze očekávat, že nezůstanou jen u připomínek a aukce se zúčastní. Z ostatních připomínkujících subjektů má jako jediná potenciál vybudovat čtvrtého mobilního operátora pouze Kellnerova PPF.

Jak už bývá Kellnerovým zvykem, jde agresivně za svým. Kromě zaslání připomínek, které by v případě jejich akceptace ze strany ČTÚ výrazně změnily podmínky aukce, oslovila PPF přímo dopisem i ministra průmyslu a obchodu Martina Kubu, do jehož kompetence ČTÚ spadá. (Ministr průmyslu například vládě navrhuje členy i předsedu Rady ČTÚ.) Dle úterní MF Dnes v dopise, jehož autory mají být investiční ředitel PPF Martin Štefunko a někdejší ministr informatiky a Kellnerův komunikační manažer Vladimír Mlynář, skupina PPF potvrzuje svůj „vážný zájem“ o vstup na mobilní trh a tlačí na větší otevření podmínek pro vstup čtvrtého operátora.

Když už, tak maximum

Stručně řečeno, požaduje vyčlenění dvou z celkem šesti bloků v pásmu 800 MHz pouze pro nové operátory. A navíc pro ně snížit vyvolávací cenu za tyto bloky na 0,6 miliardy. (Vyvolávací cena za zbylé bloky v pásmu 800 MHz by pro současné operátory zůstala na 1,1 miliardy korun.) PPF rovněž požaduje výhodnější podmínky takzvaného národního roamingu – zpřístupnění současných sítí operátorů čtvrtému hráči, a zároveň tlačí na změkčení požadavků na investiční aktivitu ze strany nového operátora.

Současní operátoři považují požadavky PPF za diskriminační a nedovolenou státní podporuSoučasní operátoři považují požadavky PPF, zejména na vyhrazení bloků klíčového pásma 800 MHz a jejich nižší cenu pro nové hráče, za diskriminační a nedovolenou státní podporu. Tedy pokud by je ČTÚ vzal v potaz a upravil dle nich podmínky aukce. ČTÚ se sice ke snížení vyvolávací ceny zatím staví negativně, ale ministr průmyslu Martin Kuba očekává, „že ČTÚ vypořádá připomínky tak, aby byl vstup nového hráče maximálně usnadněn“.

Tlak PPF by však nemusel vyjít na prázdno, vezmeme-li v potaz všeobecnou vlnu nespokojenosti zákazníků s vysokými cenami za mobilní volání a dlouhodobou kritikou oligopolu současných operátorů, která se dlouhodobě snáší na ČTÚ coby regulátora telekomunikačního trhu. Kellnerovi stratégové své požadavky v připomínkách jistě maximalizovali, aby i případný kompromis byl stále přijatelný. Otázka je, pro koho přesně.

Něco za něco?

Dle informací ČESKÉ POZICE se totiž čím dál otevřeněji hovoří o potenciálním příchodu čínského operátora. A právě PPF by mu mohla na český trh pomoci. To ale mluvčí skupiny Radek Stavěl ČESKÉ POZICI nepotvrdil. Na dotaz, zda by PPF v případě své účasti šla do aukce v konsorciu s některým z čínských operátorů, odpověděl: „Otázky na účast jsou předčasné, protože ještě nejsou známé ani podmínky. Nicméně PPF je dostatečně silná, aby se jakéhokoli tendru v ČR mohla účastnit samostatně, bude-li to dávat ekonomický smysl.“

Za pomoc čínskému operátorovi se vstupem na evropský trh by mohla PPF získat protislužbu v ČíněJenže dle dosavadních podmínek pro účast v aukci musí být v konsorciu telekomunikační operátor, a takového PPF momentálně nemá a sama jím není. Tato kvalifikační podmínka je dle oslovených odborníků na tuto problematiku standardním požadavkem ve všech podobných aukcích a bude určitě vyžadována.

Proč by mohl na křídlech PPF přiletět do Česka zrovna čínský operátor? Snaha finanční skupiny vydobýt co nejlepší podmínky pro vstup čtvrtého operátora by mohla být jednou z alternativ, jak si pomoci v Číně. PPF je tam aktivní s Home Creditem, za pomoc čínskému operátorovi se vstupem na evropský mobilní trh by mohla získat protislužbu v Číně. Paralela se nabízí již z minulosti:

Vroce 2005 PPF uzavřela historickou dohodu o strategické spolupráci s čínskou společností Changhong Electric. Zatímco PPF měla pomoci Číňanům založit výrobní závod v Česku a vstoupit tak na evropský trh, v Číně měla vzniknout společnost nabízející spotřebitelské úvěry majoritně vlastněná PPF.

Jen aby se vůbec někdo přihlásil

Že se mezi zájemci v aukci kmitočtů objeví i Číňané, se navíc spekuluje již více než rok (hovořilo se také o Francouzech, Rusech, Vietnamcích i Arabech). Nejčastěji byl zmiňován největší světový mobilní operátor China Mobile. Další čínské společnosti ZTE či Huawei (obě již na českém trhu působí) by se mohly zapojit jako dodavatelé technologií pro výstavbu sítí.

Na vysokou účast v aukci to nicméně zatím nevypadá. Dle informací ČESKÉ POZICE zájem nemá například Karel Komárek a jeho KKCG ani další velké finanční skupiny v zemi, které oslovil ČTÚ. Neuspěl prý ani ministr Kuba u francouzského Orange. A současní operátoři údajně varují, že půjde-li se v podmínkách aukce cestou maximálního otevření trhu pro čtvrtého operátora, mohou omezit investice do České republiky.

Dodejme, že aukce kmitočtů, jež zůstaly volné po přechodech z analogového na digitální televizní vysílání, probíhají aktuálně v řadě dalších, nejen evropských zemí. Na malém českém trhu to na nějakou velkou přebíjenou mezi zájemci o čtvrtého operátora nevypadá.

Autor: