Lidovky.cz

ČSSD se pře o místa na kandidátkách. A několik členů odchází

  10:06
Pře v ČSSD kolem kandidátních listin a odchody jejích politiků z aktivní politiky, například poslankyně za ČSSD a někdejší ministryně spravedlnosti Marie Benešové, přicházejí v nevhodnou chvíli. Hlavní konkurent hnutí ANO totiž spouští kampaň, v níž se soustředí zejména na sebe a vlastní agendu.

Jeroným Tejc a Marie Benešová bývali tvářemi ČSSD, teď už v politice svoji budoucnost nevidí. foto: ČTK

Před dvanácti lety „práskla“ dveřmi na Nejvyšším státním zastupitelství a proslavila se výrokem o justiční mafii. Tehdejší premiér Jiří Paroubek vycítil, že by díky Marii Benešové mohl získat politické body, a přivábil ji do ČSSD. Blízká spojenkyně prezidenta Miloše Zemana se postupně stala výraznou tváří sociální demokracie. Teď však z politiky odchází – na podzim už se nebude ucházet o sněmovní křeslo a hodlá se věnovat pouze své advokátní kanceláři. Benešové vadí současné vedení strany v čele s předsedou Bohuslavem Sobotkou.

„Končím s nimi. Už nechci znovu kandidovat za ČSSD. Práci jsem dělala ráda, ale k tomu, abych ji i nadále vykonávala s oblibou, potřebovala bych politiku dělat se slušnými lidmi. Ti se ze strany vytrácejí a s neslušnými spolupracovat nechci,“ uvedla v rozhovoru pro LN Benešová, která se před deseti lety dostala do dlouhodobého a vyhroceného konfliktu s exministrem spravedlnosti Pavlem Němcem a svou nástupkyní v čele Nejvyššího státního zastupitelství Renatou Veseckou.

Nevhodné „praní prádla“

Benešová získala v lounské organizaci nominaci pro kandidátní listinu, podle jejích slov ji však „zařízli hlavouni“ ústecké ČSSD. Strana podle ní může získat méně než dvanáct procent hlasů, které jí přisoudil aktuální průzkum agentury Kantar TNS. „Propojení politiky, justice a byznysu je snad ještě horší, než jsem myslela,“ dodala bývalá místopředsedkyně ČSSD.

ČSSD mohla své problémy vyřešit na nedávném sjezdu a nyní se již naplno věnovat kampani. Namísto toho teď pere své prádlo v přímém přenosu.

Oznámení Benešové přichází jen několik dnů poté, co konec v politice ohlásil i další z předních kritiků premiéra Sobotky Jeroným Tejc. „Do politiky jsem šel proto, abych věci měnil. Současná situace v ČSSD mi však tuto možnost nedává,“ řekl Tejc. Nahnutou stranickou kariéru má i další Sobotkův protivník. Jihočeský hejtman Jiří Zimola musí vysvětlovat okolnosti stavby své chaty v Lipně nad Vltavou.

Vedle toho se „oranžoví“ v Praze a středních Čechách přou o kandidátní listiny. V hlavním městě delegáti neschválili Miloslavu Ludvíkovi jeho představy, v důsledku čehož ministr zdravotnictví do voleb nepůjde. ČSSD přitom mohla tyto problémy vyřešit na nedávném sjezdu a nyní se již naplno věnovat kampani. Namísto toho teď pere své prádlo v přímém přenosu.

Pře v ČSSD kolem kandidátních listin a odchody některých jejích politiků přicházejí v nevhodnou dobu. Hlavní konkurent hnutí ANO totiž pozvolna spouští kampaň, ve které se soustředí zejména na sebe a vlastní agendu. Sociální demokracie v posledních týdnech věnovala značné úsilí ostřelování předsedy ANO Andreje Babiše kvůli nejasnostem v případech Čapího hnízda a korunových dluhopisů.

Příčina pádu

Jenže jak ukazují průzkumy, voliči na tuto kritiku příliš neslyší. Podle agentury Kantar TNS, která se dlouhodobě nejpřesněji trefuje do volebních výsledků, je rozdíl mezi ANO a ČSSD půl roku před volbami propastný: 19,5 procenta hlasů (ANO 32 procent, ČSSD 12,5 procenta). Právě uvadající preference a prohrané krajské volby loni na podzim sloužily Sobotkovým kritikům jako hlavní argument, proč by měl předseda strany obměnit vedení sociální demokracie.

Marie Benešová vidí příčinu svého pádu v sociální demokracii mimo jiné v tom, že se znelíbila právníkovi a kamarádovi premiéra Radkovi Pokornému

Na březnovém sjezdu se však nic takového nestalo. Na shromáždění nadvakrát propadl Jeroným Tejc, který neúspěšně kandidoval na statutárního místopředsedu proti Milanu Chovancovi a dostatek hlasů nedostal ani ve volbě řadového místopředsedy. Pár týdnů po sjezdu se rozhodl, že v politice skončí.

„Kritika slouží k tomu, aby se pojmenovaly chyby a našlo řešení. To jsem delegátům sjezdu nabídl. Rozhodli se, že žádné změny provádět nebudou, a potvrdili staronové vedení. Rozhodl jsem se, že správné bude opustit sněmovnu,“ vysvětlil LN své rozhodnutí Tejc, který se chce věnovat právničině. Stejné profesní plány má i Marie Benešová, která vidí příčinu svého pádu v sociální demokracii mimo jiné v tom, že se znelíbila právníkovi a kamarádovi premiéra Radkovi Pokornému.

Vlivný advokát to však v reakci pro LN označil za lživý názor. Nezajímá ho prý ani Benešovou zmiňovaná kauza Beretta, ani Benešová sama. „Vzhledem k tomu, že paní Benešová je advokátka, a tudíž musí dodržovat nějaký etický kodex, předám celou věc advokátní komoře,“ sdělil LN Pokorný.

Končím. ČSSD jde jen o „mazlíky“

Poslankyně za ČSSD a někdejší ministryně spravedlnosti Marie Benešová v rozhovoru pro LN oznámila konec kariéry v politice. Ostře kritizuje poměry v sociální demokracii, která podle ní vymýtila opozici a směřuje k drtivé volební prohře.

LIDOVÉ NOVINY: Proč padly vaše šance prosadit se na ústeckou kandidátní listinu ČSSD pro sněmovní volby?

BENEŠOVÁ: Ústeckou sociální demokracii ovládají Kamil Havelka a Jan Růžek. Ovšem drží se v pozadí a veřejně se neukazují. Jejich obličeje jsou kontaminované. Tito pánové si do čela kraje dosadili svou loutku Miroslava Andrta, kterého řídí. Havelka, Růžek a spol. poslouchají, co jim nadiktují z Lidového domu.

LIDOVÉ NOVINY: Proč jste se stala nepohodlnou?

BENEŠOVÁ: Znám minulost místních politiků, některé z nich dokonce z telefonních odposlechů. To je pikantní, že? Samozřejmě se bojí. Minule jsem přeskákala z pátého místa, protože jsem měla přes 8000 hlasů. Dokonce o tisícovku víc než tehdejší lídr Jaroslav Foldyna. V kraji navíc ani nebydlím... Takže teďka vymýšleli, jak se mě zbavit. Preference padají a je jasné, že poslaneckých míst bude málo. Takže potřebují uhrát místa pro své mazlíky, jako je náměstek ministra průmyslu Karel Novotný, kterého proslavuje odborná nezpůsobilost.

LIDOVÉ NOVINY: Říkáte, že pokyny přicházejí z Lidového domu. To znamená, že proti vám zasáhlo přímo ústředí?

BENEŠOVÁ: Samozřejmě. Jsem pro předsedu Bohuslava Sobotku naprosté nechtěňátko. Nehlasuji totiž tak, jak on by si přál. Kritizovala jsem policejní reorganizaci a kritizuji ji dodnes. Nesouhlasila jsem ani s trapnou zprávou vyšetřovací komise, raději jsem se vypnula a při hlasování odešla.

Je skandál, jakým způsobem vyšetřovací komise otočila celou věc do protisměru – proti státním zástupcům. Vedení ČSSD bylo trnem v oku, že jsem už na začátku prokoukla, že policejní reorganizace je lumpárna. Policejní reformu jsem tvrdě a pravdivě zkritizovala v analýze pro prezidenta.

LIDOVÉ NOVINY: Vzhledem k tomu, jak historicky vyhrocený vztah panuje mezi vedením ČSSD a prezidentem Milošem Zemanem, se nelze divit, že se straně váš kontakt na Hrad nelíbí...

BENEŠOVÁ: Právě že ne, jsou další věci. Nepodpořila jsem ani lex Babiš. Přišlo mi úplně scestné, abychom s ním jako s partnerem uzavřeli vládní koalici a na druhé straně mu dělali skrčky. Navíc si myslím, že celý lex Babiš je protiústavní a jde proti evropskému právu, o čemž jsem pro prezidenta opět vypracovala analýzu. Takže je jasné, že vedení ČSSD vadím v těchto věcech.

Do konfliktu jsem se dostala i tím, že zastupuji poškozeného právníka Karla Muzikáře v kauze Beretta (v ní byli obviněni bývalí detektivové a žalobkyně kvůli vynášení informací – pozn. red.). V případu, kde se řeší arbitráž mezi Českými drahami a Škodou Transportation, jsem se znelíbila zástupci Škodovky a kamarádovi premiéra Radkovi Pokornému.

LIDOVÉ NOVINY: To jsou spíše konflikty osobního rázu. Sociální demokracie jako strana vám za to nestojí?

BENEŠOVÁ: Končím s nimi. Už nechci znovu kandidovat za ČSSD. Navzdory tomu, že jsem měla pět nominací z místních organizací v okrese Louny, nevzal to nikdo oficiálně v potaz. Práci jsem dělala ráda, ale k tomu, abych ji i nadále dělala s oblibou, bych potřebovala politiku dělat se slušnými lidmi. Ti slušní se ze strany vytrácejí a s neslušnými spolupracovat nechci.

LIDOVÉ NOVINY: Znamená to, že nadobro odcházíte z politiky?

BENEŠOVÁ: Ano, po konci volebního období odcházím. Nemusím se ani nijak speciálně zařizovat, mám advokátní kancelář, kde budu naplno pracovat. Jsem činná advokátka, akorát jsem v době poslanecké funkce omezila klientelu.

LIDOVÉ NOVINY: Z ostatních stran a hnutí vás nikdo neoslovil, zda byste za ně nechtěla kandidovat? Slyšel jsem, že zájem by mohlo mít hnutí ANO...

BENEŠOVÁ: V sociální demokracii mě nikdo neoslovil, tam jsou rádi, že se mě zbaví. Co se týká ANO, bavím se normálně s Andrejem Babišem, známe se léta a bavíme se velmi slušně. Žádnou nabídku jsem ale nedostala a ani žádnou nečekám. Prostě si odfrknu, na advokacii se těším. Budu radši sedět u soudu než tady. Alespoň nebudu muset poslouchat kreativity pana Kalouska, jež jsou mnohdy mimo realitu a pravdu.

LIDOVÉ NOVINY: Není pro stranu škodlivé, že se zbavuje svých kritiků?

Je to zničující. Sobotkovi zbudou kývači a držeči vlečky, kteří by se mimo sněmovnu neuživili.

LIDOVÉ NOVINY: Podle agentury TNS má ČSSD v předvolebních preferencích 12 procent hlasů. Zvedne se toto číslo po uplynulém sjezdu strany?

BENEŠOVÁ: Myslím, že to bude ještě horší. Na sjezd jsem byla pozvána, nakonec jsem tam ale nejela. Ti, se kterými jsem mluvila a kteří na sjezdu v Brně byli, mi tvrdili, že už nikdy na sjezd nepojedou. Prý to bylo předem zinscenované a nalajnované divadlo. Delegáti odkývali Sobotkovy lidi a jelo se domů.

LIDOVÉ NOVINY: Očekáváte tvrdou kampaň? V pražských kuloárech se spekuluje, že v dohledné době by mohlo padnout obvinění v kauze Čapího hnízda...

BENEŠOVÁ: Řekla bych, že jsou lidé, kteří by o to hodně stáli. Myslím si však, že by to bylo pro sociální demokracii velice kontraproduktivní. Tím by Andrej Babiš jen posílil. Nevím, jaké má vedení ČSSD poradce, ale stačí selský rozum, abyste pochopili, že kampaň sociální demokracie je zatím vedena velmi špatně.

LIDOVÉ NOVINY: V dřívějších dobách byla ČSSD názorově pestřejší, koexistovaly vedle sebe názorové proudy. Je to spíše na škodu, nebo naopak ku prospěchu strany?

BENEŠOVÁ: Pestřejší strana je pro zisk hlasů efektivnější. Bylo tomu tak za Miloše Zemana a do jisté míry i za Jiřího Paroubka. Ten se vždycky držel hesla, že nepřátele je lepší mít nablízku. Současná situace a styl vedení ČSSD je spíše příznakem strachu a nevelkorysosti. Předseda Sobotka už teď prohlašuje, že má mandát na dva roky. Přitom nevíme, co volby přinesou.

Může přijít tlak zdola, který ho smete. Sobotka hraje primárně o sebe, jde mu o to, dostat pro sebe dobré místo ve sněmovně – nejlépe post místopředsedy komory nebo vedení výboru. Domnívám se, že Sobotkovo vedení svírá i strach z toho, že se vyvalí ven nějaký průšvih – třeba právě ten zmiňovaný příběh kauzy Beretta.

LIDOVÉ NOVINY: Kdy se podle vás radikalizoval vztah mezi ANO a ČSSD?

BENEŠOVÁ: Zhruba loni na jaře, kdy se Šlachtův protimafiánský útvar pustil do vyšetřování kauzy Beretta. Pak následovala i ta policejní reorganizace, která nepřinesla vůbec nic. Policajti dostali akorát desetiprocentní držhubné.

Když se bavím s některými vyšetřovateli nové Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), říkají, že se mají jako nikdy. Dělá se jen na některých případech, aby se neřeklo. „Ve tři hodiny jsme doma. Kašleme na to, máme prachy,“ říkají mi. Flákačům, kteří se jen vezli, současný systém vyhovuje. Ti detektivové, kteří byli zvyklí rozmotávat složité kauzy, jsou naopak otrávení.

LIDOVÉ NOVINY: Takže podle vás byla reorganizace policie účelová?

BENEŠOVÁ: Určitě. Důvodem byl strach, aby se nesáhlo do kauz, které by se mohly týkat i ČSSD. Jak říká David Rath, každá strana má svá tajemství.

LIDOVÉ NOVINY: Než jste se pustila do politiky, proslula jste coby nejvyšší státní zástupkyně bojem proti takzvané justiční mafii. Nyní z politiky odcházíte. S jakým pocitem?

BENEŠOVÁ: Nemám pocit, že by se v politice něco zlepšilo. Propojení politiky, justice a byznysu je snad ještě horší, než jsem myslela. Současný problém spatřuji v oblasti soudů. Dříve kauzy nedošly ani na policii nebo státní zastupitelství, jak to bylo zabarikádované. Pak se to prolomilo, jenže teď je problém u soudů, kam případy docházejí.

Ne každý soudce je statečný, kdekoho dokáže zákulisní intrika rozházet. Podívejte se na případ Nagyová – jednou se soudkyně vyloučí, pak zase ne. To je komedie. Ne každý soudce tento tlak vydrží. Jistý exministr a expolitik si odnesl osobní archiv soudců a státních zástupců. Z něho se dle potřeby mohou používat jisté stíny minulosti na nechápající soudce, nyní rozhodující v mediálně sledovaných kauzách. Tímto instrumentem je lze dostávat i pod tlak.

V Praze zuří boj o místa

V pražské ČSSD by pomalu mohli spustit paralelu oblíbenému televiznímu pořadu Naše tvář má neznámý hlas. V komunálních volbách v roce 2010 vytáhl Jiří Dienstbier pražskou ČSSD ve volbách na radnici hlavního města k jednomu z jejích nejlepších volebních výsledků. S funkcionáři pražské organizace se však rozhádal a místní buňka ho v dalších letech zašlapala.

V současnosti se opakuje podobný scénář. Šéf pražské sociální demokracie Miloslav Ludvík se na konci minulého roku stal ministrem zdravotnictví, kam přešel z šéfovské židle největší nemocnice v Motole. Ludvík je vidět, zdůrazňuje témata jako zdravý životní styl. Logicky se o něm začalo spekulovat jako o volebním lídrovi pražské ČSSD pro volby do sněmovny.

Případ Ludvík

Jenže nastaly problémy. Ludvík se příchodem do vlády mocensky emancipoval, což se znelíbilo některým vlivným straníkům ČSSD v Praze v čele s europoslancem Miroslavem Pochem. Ludvíkovi kritici na ministra začali tlačit už před březnovým sjezdem. Nelíbilo se jim, že Ludvíkova náměstkyně a stranická spojenkyně Lenka Teska Arnoštová chce obhajovat funkci místopředsedkyně strany. Pražané si totiž vybrali nového „koně“ – náměstka primátorky Petra Dolínka.

Ludvík, Arnoštová a vedení pražské ČSSD se tedy domluvili, že Arnoštová stáhne kandidaturu na místopředsedkyni strany. Výměnou za to měl být Ludvík jedničkou kandidátky a Arnoštová její dvojkou. Jenže doba je těžká. Předvolební průzkumy ČSSD přisuzují kolem 15 procent hlasů. Takový výsledek by v Praze znamenal zisk kolem čtyř mandátů. Propukla tedy mocenská tlačenice o přední místa kandidátní listiny a nebere se ohled na to, jak je který lídr známý.

Výsledkem je, že pražští straníci kandidátní listinu ministra zdravotnictví neschválili. Arnoštová se propadla na 5. místo a Ludvík následně odmítl na takové listině figurovat. „Šlo o dohodu ze sjezdu. Jako právnička jsem zvyklá, že se dohody plní,“ řekla včera LN Arnoštová. Namísto Ludvíka a Arnoštové by v čele kandidátní listiny měli stanout místopředseda strany Dolínek a náměstek ministra zahraničí Lukáš Kaucký. Ludvíkův pád je v kuloárech vnímaný jako prohra vlivného straníka Petra Hulinského, který patřil k podporovatelům ministra zdravotnictví.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.