Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

ČSSD se po katastrofálním volebním výsledku topí v dluzích

  10:00
Sociální demokraty čekají velice tvrdé škrty. S 35 poslanci totiž ztratili významný zdroj příjmů. Vedení strany nicméně i po katastrofálním volebním výsledku ujišťuje, že finanční situaci se mu podaří zvládnout.

Lubomír Zaorálek a Milan Chovanec foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek stavěl v kampani na tom, že utahování opasků není cestou k prosperitě. Kvůli tomu, jak volby dopadly, je to ale přesně to, co kdysi nejsilnější levicovou stranu čeká. Přišla o 648 tisíc voličů a 35 poslanců, což v řeči peněz způsobí za čtyřleté sněmovní období výpadek ve výši zhruba 183 milionů korun.

Strana má navíc nad hlavou gilotinu v podobě 337 milionů, které dluží svému bývalému právníkovi Zdeňku Altnerovi za to, že jí před lety pomohl vysoudit Lidový dům – jednu z lukrativních nemovitostí, jimiž strana ručí za úvěry a půjčky. Ty loni dosáhly necelých 258 milionů. Dohromady to dělá více než půlmiliardový závazek.

Už loni zahájila ČSSD první vlnu úspor, aby se připravila na možné dopady dluhu za Altnerem, zredukovala peníze na mzdy i kampaně. Teď ji to čeká znovu a ve větším. Na rozdíl od ODS, která podobným pádem prošla v roce 2013, strana nikdy nemohla spoléhat na sponzorování od firem. V drtivé míře její hospodaření leží na penězích od státu a darech členů. Víc posílají ti, kdo získají funkci, už proto, že si to mohou snáze dovolit. A takových lidí po sněmovním debaklu ubude.

Krach jedné ze stálic české politické scény by neměl být na programu, banky jsou ochotné stranu úvěrovat – i díky tomu, že může ručit hodnotnými budovami.

Krach jedné ze stálic české politické scény by neměl být na programu, banky jsou ochotné stranu úvěrovat – i díky tomu, že může ručit hodnotnými budovami. Ale lehký život partaj nečeká. „Finanční dopady výsledku voleb analyzujeme. Už teď ale lze říct, že možná úsporná opatření fungování strany neohrozí,“ sdělil LN Martin Starec, ekonomický ředitel ČSSD. Podobně to vidí místopředseda Jan Birke: „Jsem si jist, že ČSSD situaci zvládne.“

Klíčové pro tento optimismus budou výsledky regionálních a krajských voleb. Kdyby měl odliv voličů od ČSSD pokračovat i tam, rozdrolí se sebevědomí straníků i přísun peněz za mandáty.

Když loni pražský městský soud rozhodl, že sociální demokraté mají Altnerovi dluh vyrovnat, sestavil oranžový hospodář dvacetibodový scénář úspor, které měly generovat 55 milionů ročně. Starec škrtal ve všem – v nákladech na reprezentaci, provozu, odměnách zaměstnancům. Protože ale strana nechtěla masově propouštět a zavírat regionální kanceláře, šetřilo se spíše po drobných. Například v roce 2015 dala ČSSD na mzdy 65,7 milionu, za loňský rok 58 milionů korun.

Vedle rušení okresních sekretariátů sociální demokraté nechtěli ani rozprodávat své budovy a pozemky, které měly podle loňské výroční zprávy hodnotu 603 milionů korun. Bohuslav Sobotka, loni na jaře ještě z pozice předsedy partaje, odmítl drasticky škudlit také na kampani. Podle logiky, že kampaň přináší hlasy, hlasy mandáty a mandáty peníze. „Musíme mít alespoň elementární prostor, abychom mohli konkurovat ostatním politickým stranám,“ řekl tehdy.

Logická posloupnost se naplnila jen částečně. Strana vydala za agitaci skoro celý devadesátimilionový limit, ale hlasy, mandáty ani peníze to nepřineslo. Proto je otázka, jestli tentokrát Starcova analýza neukáže, že se bude muset propouštět, prodávat nebo zavírat oblastní kanceláře.

Jak to bude s Altnerem?

Nejistota, zda a kolik bude třeba uhradit v kauze Altner, ještě nějakou dobu potrvá. ČSSD, která nejdřív říkala, že dluh hned srovná, si to vzápětí rozmyslela a podala odvolání k Nejvyššímu soudu, který určil, že dokud nerozhodne, ČSSD nic neplatí.

Pozůstalí zjistili, že nevědí, kde má sám Altner jaké dluhy, a někteří začali dědictví odmítat. Jmenovitě Altnerův nejstarší syn, který už má sám děti a o jejich nárocích jedná opatrovnický soud.

Už tak spletitá a vleklá pře se ještě zkomplikovala, když Zdeněk Altner loni v listopadu zemřel. Pozůstalí zjistili, že nevědí, kde má sám Altner jaké dluhy, a někteří začali dědictví odmítat. Jmenovitě Altnerův nejstarší syn, který už má sám děti a o jejich nárocích jedná opatrovnický soud.

Až pak bude jasný okruh těch, mezi něž se má dělit odkaz. Až pak půjde dokončit dědické řízení. A až pak může svoje zkoumání zahájit Nejvyšší soud (NS). „Stále čekáme na závěry z dědického řízení,“ potvrdil LN mluvčí soudu Petr Tomíšek. NS totiž potřebuje přesně stanovený okruh dědiců.

Sociální demokraté se pokoušeli ze sebe tohle nepředvídatelné břemeno setřást mimosoudním vyrovnáním, ale advokát Altnerových Václav Veselý opakovaně uváděl, že nabízené částky nebyly dostatečné.

ODS příkladem

Kdyby oranžoví chtěli radu od někoho, kdo trudnou zkušenost politického propadáku už zažil, mohou se obrátit ke kolegům z ODS a KDU-ČSL. Občanští demokraté v roce 2013 přišli najednou o vyšší počet poslanců než nyní ČSSD, konkrétně o sedmatřicet, ale netížily je tak velké finanční závazky. Také se v ODS tolik nerozpakovali při rušení pozic krajských manažerů a propouštění a strana se urychleně přestěhovala z honosné novostavby Polygon House do skromného útočiště v Truhlářské ulici.

Lidovci vypadli ze sněmovny v roce 2010. Pavel Bělobrádek tehdy přebíral stranu, z níž prchali členové i voliči, zato se jí pevně držel více než čtyřicetimilionový dluh. Podařilo se ho splatit díky redukci zaměstnanců, výloh, vyššímu pronájmu paláce Caritas a penězům z návratu do sněmovny.

Onderka by mohl být Ficem ČSSD

Bývalý senátor Zdeněk Škromach tvrdí, že sociální demokracie potřebuje nového charismatického lídra. Navrhuje exprimátora Brna.

LIDOVÉ NOVINY: ČSSD ve volbách propadla. Jak se na její výsledek díváte?

ŠKROMACH: Jsem z něj samozřejmě smutný. Jenže dlouhodobým problémem ČSSD je, že se zabývá více sama sebou než problémy, které trápí voliče. Nakonec se jí to vrátilo ve volebním výsledku. Je ale otázkou, jestli je strana ještě vůbec schopna nějaké sebereflexe.

LIDOVÉ NOVINY: Co mohla sociální demokracie v kampani udělat lépe, aby uspěla?

ŠKROMACH: Spíše co neměla dělat. Hřebíkem do rakve bylo otevření tématu lithia, protože to byl naprostý politický diletantismus. Pokud jde o kampaň, tak témata, která byla jedno dvě volební období zpět, lidi neoslovila. Základní problém byl v tom, že ČSSD nedokázala prodat úspěšnou vládu, ve které byla účastníkem. Naopak to zvládlo ANO v čele s Andrejem Babišem. Mimochodem si myslím, že z hlediska volebního výsledku byly kontraproduktivní osobní útoky na Babiše. To je přece spíše téma Miroslava Kalouska (TOP 09) než partnera z úspěšné vlády, který s předsedou ANO čtyři roky spolupracoval. Čili důvodů neúspěchu bude hodně. Co s tím? Je potřeba, aby ČSSD co nejdříve svolala sjezd. Osobně jsem přesvědčený o tom, že je potřeba najít charismatického lídra, podobně jako je Fico, Macron, Kurz. To je dnes běžný trend i v Evropě. Možná prvním takovým krokem by proto mohla být přímá volba předsedy všemi členy, tak jak to umožňují stanovy. To je možnost, která nebyla využita v několika minulých obdobích.

LIDOVÉ NOVINY: Vidíte ve straně takovou osobnost, která by splňovala vaši vizi charismatického lídra, jenž by stranu mohl převzít?

ŠKROMACH: Už nějakou dobu mluvím o tom, že uspořádáme konkurz. ČSSD toho člověka v rámci strany určitě má. Ve svém období to byl Jeroným Tejc. Dneska třeba úspěšný kandidát do Poslanecké sněmovny Roman Onderka. Měla by to být generace dnešních třicátníků a čtyřicátníků, která bude schopna stranu za dvě tři volební období opět přivést do Strakovky. Protože představa, že se současný stav změní mávnutím proutku, je nereálná. Bude záležet na tom, jestli se skutečně podaří postavit silné osobnosti, které stranu dokážou zvednout ze dna, kam padla.

LIDOVÉ NOVINY: Pánové Onderka nebo Tejc patří ke křídlu ČSSD, které se zformovalo kolem bývalého jihomoravského hejtmana Michala Haška. Myslíte tedy, že by stranu měla převzít tato frakce?

ŠKROMACH: Tady nejde o nějaká křídla v ČSSD. Jde o to, oslovit všechny, kdo budou ochotni participovat na pomoci sociální demokracii. Na jedné straně je tady poměrně malý a možná soudržný poslanecký klub reprezentující současné vedení, na druhé straně může po sjezdu vzniknout vedení nové. Jde o to, jaká mezi nimi bude komunikace. A je potřeba najít opět toho přátelského ducha společného hledání odpovědí na otázky, které občany zajímají. To není jen problém ČR. Když se podíváme do Německa, Francie, Rakouska, všude je sociální demokracie v určité ideové krizi. Proto jsou úspěšné strany, které se dnes nazývají populistické, extremistické a podobně. Proto musí do vedení přijít noví lidé, jako Robert Fico se svým týmem, který dokázal z hnutí Smer vytvořit během pár let velice silný subjekt. Můžeme totiž mít sebelepší myšlenky a ideály, ale pokud je nedokážeme prodat ve volbách, nemůžeme je pak ani prosadit.

LIDOVÉ NOVINY: Hovořil jste s Tejcem nebo Onderkou o tom, jestli opravdu budou kandidovat na předsedu, případně do vedení strany?

ŠKROMACH: Ne. Spíše mám výhodu, že mnoho věcí mohu komentovat z pozice seniorního poradce nebo pamětníka. Je na těchto lidech a současném vedení strany, jak se vypořádají s volebním výsledkem. Přijde mi, že ze strany pořád vyzařuje takový klídek a pohodička. Nějak jim ještě nedošlo, co se ve volbách ve skutečnosti stalo.

LIDOVÉ NOVINY: Netajil jste se svými hradními ambicemi. Postaví vás ČSSD jako kandidáta na prezidenta republiky?

ŠKROMACH: Když se dívám na věkovou strukturu současných kandidátů na prezidenta, mám ještě jedno až tři volební období před sebou. (směje se)

LIDOVÉ NOVINY: Takže letos se do boje o Hrad nezapojíte? Strana má stále čas postavit vlastního favorita.

ŠKROMACH: Z hlediska toho, jak je celá kampaň rozjetá, a vzhledem k tomu, že kandiduje Miloš Zeman, to letos nemá smysl. Není potřeba stavět kandidáta, který má, řekněme, stejné směřování jako současná hlava státu. Navíc volby musí být zajištěny i finančně.

LIDOVÉ NOVINY: ČSSD je navíc ve finančních potížích. Jednak kvůli špatnému volebnímu výsledku, kvůli kterému nedostane tolik peněz za poslance, jednak nad ní visí hrozba v podobě soudu o stamiliony s rodinou zesnulého advokáta Zdeňka Altnera. Bude se strana muset hodně uskrovnit?

ŠKROMACH: Myslím, že tuhle otázku by mělo zodpovědět ještě současné vedení strany. Protože sjezd, který by vyprodukoval nové vedení, se odehraje během několika měsíců. Tyto věci přitom bude potřeba řešit teď. Nejsem u toho poměrně dlouho, takže neumím odpovědět na otázku, v jakém stavu stranické hospodaření v současnosti je. Myslím, že Martin Starec (ekonomický ředitel ČSSD – pozn. red.) hovořil o tom, že je potřeba ve volbách získat minimálně 50 poslanců – a máme jich 15. K tomuto výpadku se přidávají některé dluhy z minulosti, takže ta situace vůbec není jednoduchá a nemá lehké řešení. To všechno může samozřejmě mít vliv i na budoucí existenci ČSSD jako takové.

Tomáš Tománek

Prodej bytu 1+kk, 28 m2, Třeboň, ul. Jiřího Havlise
Prodej bytu 1+kk, 28 m2, Třeboň, ul. Jiřího Havlise

Jiřího Havlise, Třeboň - Třeboň II, okres Jindřichův Hradec
3 120 000 Kč