Lidovky.cz

ČSSD povolala „Tonyho“ Weinerta

  17:35
Před třemi lety přišel sociální demokrat Antonín Weinert o svou poslední politickou funkci. Jako místostarosta Prahy 10 skončil poté, co městská část za jeho vedení přišla o stamiliony korun svěřené s jeho požehnáním společnosti Key Investments. Pražská ČSSD na něj přesto nezapomněla.

Antonín Weinert patří ke klíčovým postavám v kauze Key Investments. foto: Richard Cortés, Česká pozice

Od dubna pražská ČSSD dosadila Antonína Weinerta do představenstva Pražské plynárenské Holding, mateřské společnosti Pražské plynárenské, která je ve stoprocentním vlastnictví města. Weinert je ve firmě místopředsedou představenstva a má mimo jiné vliv na její obchodní strategii, předkládá koncepci dlouhodobých podnikatelských záměrů nebo navrhuje vydávání dluhopisů.

Byl to přitom právě Weinert, kdo připravoval smlouvy, na jejichž základě Praha 10 investovala do zřejmě bezcenných dluhopisů. V insolvenčním řízení proti Key Investments se nyní radnice dožaduje 216 milionů korun.

Nic sporného...

Petr Dolínek: „Pan Weinert zasedá v představenstvu holdingové společnosti, která jako taková přímo nenakládá s financemi ani s majetkem“

Členové sociální demokracie však Weinertovo angažmá v Pražská plynárenská Holdingu jako sporné nevidí. „On se tou problematikou strašně dlouho zabývá a řeší ji nejméně od roku 2002, kdy jsem nastoupil do zastupitelstva. Je z nás v tomhle směru nejzkušenější,“ říká k jeho nominaci lídr kandidátky sociálních demokratů a předseda krajského výkonného výboru Miloslav Ludvík s tím, že v kauze okolo Key Investments nebyl Weinert nijak stíhán.

Podobně reagoval i náměstek primátorky Petr Dolínek: „Pan Weinert zasedá v představenstvu holdingové společnosti, která jako taková přímo nenakládá s financemi ani s majetkem.“ Sám Weinert na dotazy LN nereagoval. Primátorka Adriana Krnáčová se zříká odpovědnosti: „Pan Weinert je nominantem za ČSSD, hnutí ANO nemůže zasahovat do personální politiky svého koaličního partnera. Za nominace do akciových společností je odpovědná každá politická strana či hnutí zvlášť.“

V kauze Key Investments patří ovšem Antonín Weinert ke klíčovým postavám.

Ztracené miliony

Na konci loňského roku navrhla policie obžalovat tři bývalé členy představenstva této společnosti. Ta měla bezpečně investovat peníze, které jí svěřily firmy nebo některé pražské městské části a další obce. V roce 2009 to byla i Praha 10. Smlouvy za ni připravoval její tehdejší místostarosta Antonín Weinert.

Jak dříve upozornil server ČESKÁ POZICE, o tom, zda firmě s nejasnými vlastníky svěří svých více než 200 milionů korun, se městská část radila s právníky a znalci, které využívala i Key Investments

Jak dříve upozornil server ČESKÁ POZICE, o tom, zda firmě s nejasnými vlastníky svěří svých více než 200 milionů korun, se městská část radila s právníky a znalci, které využívala i Key Investments. A využívaly je i firmy, do jejichž dluhopisů nakonec peníze Prahy 10 odtekly. Konkrétně je Key Investments vložila do neobchodovatelných vysoce riskantních dluhopisů firem E Side Property a ViaChem Group, tedy společností s Key Investments provázaných.

Své peníze městská část zpátky nezískala dodnes. Praha 10 dokonce chtěla společnosti Key Investments svěřit ještě dalších 300 milionů korun. V roce 2010 o tom rozhodla rada, návrh předkládal právě Weinert. Peníze ale nakonec do společnosti neodešly. Kromě Prahy 10 svěřily Key Investments svoje peníze také Praha 6 a 13 nebo města Sokolov a Votice. Podle policie měla firma způsobit více než 40 subjektům škodu okolo 840 milionů korun.

Kauzu Key Investments sleduje ČESKÁ POZICE detailně od jejího počátku.

V roce 2010, kdy na pražském magistrátu vládla koalice ODS a ČSSD, se Weinert stal náměstkem primátora Bohuslava Svobody. O necelý rok později ale o tento post přišel, když se koalice rozpadla a ODS se dohodla na nové vládě s TOP 09. Jen pár dní poté ztratil post v dozorčí radě dopravního podniku hlavního města, kde seděl od roku 2007.

Dočasný pád

V roce 2012 pak Weinert rezignoval i na svoji funkci radního v Praze 10. Důvodem byla právě kauza okolo Key Investments. Spolu s ním se funkce místostarosty vzdal i Vladislav Lipovský (ODS), jenž byl v době rozhodování o investicích starostou městské části. Oba tehdy uvedli, že se nedopustili žádné chyby.

„Přestože jsem se v celém případu nedopustil z profesního hlediska žádného pochybení, navzdory českým zvyklostem jsem se rozhodl nezastávat do konce tohoto volebního období funkci v městské radě Prahy 10,“ napsal Lipovský v rezignačním dopise.

V roce 2012 Weinert rezignoval i na svoji funkci radního v Praze 10. Důvodem byla právě kauza okolo Key Investments. Spolu s ním se funkce místostarosty vzdal i Vladislav Lipovský (ODS).

Podle Weinerta v té době nic nenasvědčovalo tomu, že by radnici měla vzniknout nějaká škoda. Něco jiného si ale už v roce 2011, kdy byl Weinert stále náměstek primátora, myslel tehdy ještě opoziční zastupitel Tomáš Hudeček. Shrnul selhání politiků v kauze Key Investments do několika bodů.

„Svěřili a udržovali veřejný majetek ve správě pochybné, Českou národní bankou opakovaně pokutované firmy s neprůhledným vlastnictvím, ačkoli jim muselo být zřejmé, že prohřešky, za něž byla Key Investments pokutována, se týkají i správy prostředků jejich městských částí. Špatně a zcela nedostatečně stanovili investiční strategii a nekontrolovali její dodržování. Povolili nakupovat do vlastnictví svých městských částí cenné papíry, které nebyly a nejsou obchodovatelné na veřejných regulovaných trzích, a proto ani nebylo možné dostatečně ověřit jejich skutečnou tržní cenu a likviditu. Ověření ceny a likvidity nějakou nezávislou institucí se ani nepokusili,“ uvedl tehdy Hudeček. A vyzval všechny dotčené politiky, aby odstoupili.

Zčásti tak učinil i Antonín Weinert. O tři roky později se ovšem do pražského byznysu vrátil.

Nesmrtelný straník

Antonín Weinert patří k sociálním demokratům z kategorie „nesmrtelní“. Dlouholetý člen pražské ČSSD byl donedávna označován za padlého politika. Letos v dubnu ale obsadil funkci místopředsedy představenstva Pražské plynárenské Holding. Ta je mateřskou společnosti Pražské plynárenské, která je ve stoprocentním vlastnictví města.

Weinertovo současné angažmá tedy musela posvětit současná politická reprezentace. Jak se politikovi, který uvízl v dodnes nedořešené kauze Key Investments, tento comeback podařil?

Časy se změnily

Kandidát věd a inženýr se vzděláním z ČVUT zažil politický nástup již na začátku milénia. Mocenské hnízdo si politik, přezdívaný Tony, vybudoval na Praze 10, v letech 2001 až 2009 zastával pozici místostarosty. Jeho důležitým spojencem byl současný náměstek ministra školství a jeden z nejvlivnějších sociálních demokratů Petr Hulinský. V roce 2010 se Weinert stal náměstkem pražského primátora Bohuslava Svobody.

Útlum přišel s přemalováním mocenské mapy na konci roku 2011, kdy padla koalice ODS a ČSSD a na radnici se k občanským demokratům přidala TOP 09. Jedním z prvních kroků nového týmu bylo „vymetení“ politiků z orgánů městských společností. Obětí se stal nejen Weinert, který přišel o místo v dozorčí radě pražského dopravního podniku, ale i jeho důležitý spojenec Hulinský.

Weinertův pád pak umocnila aféra Key Investments. V roce 2009, kdy byl místostarostou Prahy 10, Weinertova radnice svěřila do správy neprůhledné společnosti s nejasnými vlastníky více než 200 milionů. Své peníze městská část zpátky nezískala dodnes. Časy se ale změnily.

Prvním předpokladem pro budoucí návrat byla změna koalice v létě 2013, kdy se Weinertova mateřská strana dostala v Praze zpět k moci v tiché koalici s TOP 09. To ale nestačilo. V mezidobí se totiž z „desítky“ vytratil Hulinský, který odešel na ministerstvo školství dělat náměstka ministra. Desátou městskou část ovládla rodina Novákových (Vladimír Novák je dnes předsedou ČSSD v Praze 10, manželka Hana je pražskou radní), která s Weinertem příliš dobře nevycházela. Projevilo se to při skládání kandidátní listiny pro loňské komunální volby na pražskou radnici. Weinert byl až volbou číslo dvě za Novákovou.

Tykadlo na desítce

Elita pražské ČSSD kolem vlivných politiků Petra Dolínka, Karla Březiny či Miroslava Pocheho však s Novákovými nemá zcela idylické vztahy. Tím, kdo by měl být jejich „tykadlem“ v Praze 10, se stal právě Weinert. Pomáhat by mu v tom měl podnikatel a místopředseda tamní stranické organizace Lukáš Rázl, který opustil Novákovi (zastával funkci asistenta radní Novákové) a přidal se na stranu Pocheho a spol.

„Tonda Weinert je velmi schopný a inteligentní člověk. Přestože je už ve vyšším věku, ve vedoucích orgánech společností je člověkem na správném místě. Vzhledem ke svým životním zkušenostem a schopnostem je užitečným manažerem,“ sdělil LN Rázl. Na zkušené a protřelé politiky sociální demokracie nezapomíná. Díky tomu „Tony“ opět získal vliv.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.