Lidovky.cz

ČSSD má problém: Ošklivě se jí rozhádala pražská dcera

  21:29

Opozice v pražské „socdem“ hodlá torpédovat starou partu kolem Petra Hulinského. Klidně i před volbami. A to bude průšvih pro celou ČSSD.

Senátor Jiří Dienstbier rozvířil dění v pražské ČSSD, ale sám o funkci jejího šéfa usilovat nehodlá. Stane se jím někdo z okruhu poslance Petra Hulinského, jenž vedl pražskou sociální demokracii do konce loňského roku? foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Jednotka intenzivní péče Lidového domu by se měla připravit na krizový příjem. Na ten je po sobotní volební konferenci zralá pražská ČSSD. Stranické organizaci v hlavním městě se totiž o víkendu podařilo rozštěpit se takovým způsobem, že by nastalé situaci mělo věnovat zvýšenou pozornost vedení strany včetně předsedy Bohuslava Sobotky.

Pražskou buňku totiž ovládla takzvaná stará parta – jde o politiky pražské ČSSD zatížené různými aférami, například Karla Březinu, Miroslava Pocheho či Petra Dolínka, v čele s Petrem Hulinským, přízrakem éry Pavla Béma. Na protest proti tomu se v Praze zformovala silná opozice, která se chystá Hulinského a spol. tvrdě ostřelovat. Klidně i před volbami. Pro celou stranu z toho kouká nemalý problém – vnitrostranické hádky na otevřené scéně.

Zrekapitulujme výsledky sobotní konference: Novým předsedou byl zvolen Karel Klíma z Prahy 7 (porazil dosavadního předsedu Jiřího Bodenlose). Petr Hulinský se stal za Prahu členem předsednictva ČSSD (ve druhém kole porazil nestora pražské ČSSD Karla Šplíchala). Místopředsedy byli zvoleni: někdejší náměstek primátora Karel Březina, místostarosta Prahy 1 Daniel Hodek, místostarosta Prahy 6 Štěpán Stupčuk, pražský zastupitel Petr Dolínek, předseda ČSSD na Praze 11 Drahoslav Matonoha, místostarostka Prahy 3 Miroslava Oubrechtová a poslanec Miroslav Svoboda.

Klíčové momenty sobotní konference

Byť byla přítomnost na volební konferenci v žižkovském hotelu Olšanka novinářům zapovězena, ČESKÉ POZICI se na část jednání podařilo do sálu „proniknout“. Bylo to pozoruhodné představení a počný pohled pod pokličku hlavní opoziční strany, která míří v příštích sněmovních volbách za vítězstvím a převzetím vlády nad zemí.

Atmosféru od počátku „vyšperkovaly“ zejména střety mezi delegáty staré party a představiteli vnitrostranické guerillyAtmosféru od počátku „vyšperkovaly“ zejména střety mezi delegáty staré party a představiteli vnitrostranické guerilly Živá socdem reprezentovanými Jiřím Dienstbierem. „Pražskou ČSSD nesmí reprezentovat lidé jako Petr Hulinský, Karel Březina, Miroslav Poche či Petr Dolínek. Svými aférami a klientelismem ji zdiskreditovali,“ vypálil Dienstbier. Hulinský na oplátku zkritizoval Dienstbierovu prezidentskou kampaň.

Poměr sil jednotlivých skupin byl před konferencí vcelku vyrovnaný. Jiřího Bodenlose, jednoho ze dvou favoritů na předsednický post, podporoval středový proud včetně dienstbierovců. Jeho soupeř Karel Klíma byl „koněm“ Hulinského a jemu spřízněných pražských obvodů (nominaci na funkci získal i místostarosta Prahy 6 Štěpán Stupčuk, ten však těsně před hlasováním z boje odstoupil). O převážení poměru sil na Klímovu, respektive Hulinského stranu, s velkou pravděpodobností rozhodly dva faktory:

  • Prvním byl volební řád delegátů a z něho vyplývající nařízení, že na krajské konferenci musí být zastoupeno alespoň deset procent mladých členů ČSSD do 30 let a 25 procent žen. Dovolbou těchto delegátů získal podle několika oslovených sociálních demokratů účastnících se konference převahu Hulinský a spol.
  • Druhým bylo odstoupení místopředsedy ČSSD na Praze 6 Štěpána Stupčuka z boje o post předsedy. Podle dobře informovaného delegáta konference mu byl výměnou za podporu Prahy 6 pro Klímu slíben post místopředsedy pražské ČSSD (což se stalo) a dobře „situované“ místo na kandidátní listině pro sněmovní volby (to se teprve uvidí).

Hulinský potom své soupeře zdecimoval i vlastním volebním úspěchem, když ve druhém kole porazil bývalého poslance Karla Šplíchala a pronikl do důležitého celostátního orgánu strany – předsednictva ČSSD.

Sjednocená opozice

Úspěch Klímy a Hulinského nakonec vedl ke sjednocení opozičních hradeb. Politici, kteří původně zamýšleli kandidovat na sedm místopředsednických postů, kandidaturu vzdali a konferenci opustili. Šlo o zástupce obvodních organizací Praha 2, 4, 5, část 7, 8 a část 13.   

Jiří Dienstbier: „Síly jsou nyní zhruba vyrovnané. Budeme upozorňovat na problematickou minulost staré party a budeme zesilovat naši opoziční minulost.“Jedním z kritiků a z těch, kteří z konference předčasně odešli, byl Jakub Landovský, který chtěl původně kandidovat na místopředsedu. „Je konec se zatuchlou jednotou pražské ČSSD. Teď konečně vznikla skutečná vnitrostranická opozice. Živá sociální demokracie byla předehrou. Rozkol v pražské ČSSD je vážný a Karla Klímu nevolila na předsedu ani jeho domovská Praha 7. Rituální obnova důvěry se nepovedla a podstatná část členů nově zvolené vedení nepodporuje a nevěří mu,“ uvedl Landovský v reakci pro ČESKOU POZICI.

„Nikdy v historii nebyla pražská ČSSD rozdělena tak, jako nyní,“ prohlásil pro ČESKOU POZICI Roman Petrus, další z kritiků Hulinského a člen ČSSD na Praze 8. „Vedení převzalo jedno křídlo. Rozhodli jsme se, že nechceme ‚zlegálnit‘ výsledek volby, a neúčastnili jsme se volby místopředsedů pražské organizace strany. Je to velký rozkol.“

Jiří Dienstbier ČESKÉ POZICI potvrdil, že poměr sil jednotlivých křídel byl vyrovnaný do okamžiku dovolby delegátů z řad mladých členů a žen: „Tímto Hulinský získal zhruba dvanáct spřízněných delegátů. Úspěch Hulinského však diskredituje celou ČSSD. Na druhou stranu díky tomu se poprvé v rámci pražské ČSSD vytvořila silná opozice.“ Dienstbier poté vzkázal: „Síly jsou nyní zhruba vyrovnané. Budeme upozorňovat na problematickou minulost staré party a budeme zesilovat naši opoziční minulost.“

Fantom Hulinský

Ještě před rokem se přitom pro Hulinského situace nevyvíjela nijak růžově, natož oranžově – po pádu koalice ODS a ČSSD rezignoval na funkci předsedy pražské sociální demokracie. Nyní se do jejího čela probojoval jemu loajální politik, on sám se navíc dostal do celostátního předsednictva strany. Takže bude mít vliv na vytváření kandidátní listiny pro příští volby do Poslanecké sněmovny.

Hulinského cena nutně stoupne i v očích předsedy Sobotky. Pro něj bude důležitým z hlediska zajištění pražské podpory pro jarní volební sjezd ČSSD v Ostravě. Zajímavé také bude, komu se podaří za pražskou ČSSD dostat do nejužšího stranického vedení. Současnému místopředsedovi strany Jiřímu Dienstbierovi se to za aktuálně rozdaných karet povede jen stěží.

Připomeňme si stručně, co má poslanec a stínový ministr pro místní rozvoj ČSSD Hulinský mimo jiné za sebou:

Tentýž Hulinský ve svém kandidátském projevu v hotelu Olšanka v sobotu mimo jiné prohlásil: „Jsem osobně přesvědčen, že musíme usilovat o to, aby se v naší zemi a naší straně ustavila skutečná politická kultura.“ Uvěří voliči Hulinskému a novému vedení pražské ČSSD tato slova i za rok a půl ve volbách?

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.