Lidovky.cz

ČSSD kvituje usmiřování svého předsedy s prezidentem

  10:16
Premiér Sobotka v novoročním projevu učinil vstřícné gesto vůči Miloši Zemanovi a oznámil uspořádání vnitrostranického referenda. Ten zareagoval zdrženlivě. Navíc aby musel žádat o podporu pro blížící se prezidentské volby, jsou to naopak čelní politici, již mu nadbíhají.

Slavnostní setkání obou státníků. foto: ČTK

Sociálnědemokratický předseda Bohuslav Sobotka se před březnovým sjezdem své strany činí. Přestože ještě loni v listopadu odmítal interní referendum k výběru kandidáta pro prezidentské volby, nyní názor změnil. „Počkáme si, jestli Miloš Zeman ohlásí svoji kandidaturu. Pokud ano, zařadíme ho mezi lidi, ke kterým se budou moci naši členové vyjádřit,“ pronesl ministerský předseda na Nový rok v České televizi.

Sobotka tak pokračuje v usmiřovacím trendu vůči současné hlavě státu. V listopadu nečekaně Zemana navštívil na zámku v Lánech, aby s ním konzultoval plánované změny ve vládě. Od Zemanovy nepovedené kandidatury na prezidenta v roce 2003 a tehdejší „zradě“ několika sociálních demokratů včetně Sobotky byl jejich vztah až nepřátelský. Jenže to poslední, co nyní ČSSD potřebuje, jsou hádky s poměrně populárním prezidentem.

Také Andrej Babiš

Uvědomuje si to i Sobotka, který musí zvednout předvolební preference, aktuálně padající zhruba k 15 procentům. Klíč k tomu leží v levicových voličských vodách, kde úspěšně pluje Zeman a kam k nelibosti ČSSD zamířilo i hnutí ANO Andreje Babiše. Ve straně Sobotkův postup kvitují.

O přátelský vztah s Hradem usiluje i Anderej Babiš. Ve hře není málo: bude to právě Zeman, kdo jmenuje příštího premiéra.

„Sblížení s Milošem Zemanem by pro ČSSD bylo výhodné. Hádat se s prezidentem v kampani by pro naši stranu bylo špatné. Možná právě proto se takto předseda rozhodl. Nedokážu si představit, že bychom byli ve sporu s prezidentem a ještě měli soupeřit s Andrejem Babišem,“ míní poslanec a kandidát na místopředsedu sociálních demokratů Jan Birke.

„Je správné, bude-li Miloš Zeman kandidovat, aby o něm členové mohli hlasovat. S Bohuslavem Sobotkou souhlasím, neboť jiné rozhodnutí by bylo proti smyslu referenda,“ dodává premiérův přední kritik a kandidát na muže číslo dvě ve straně Jeroným Tejc.

Zeman, který na nynější Sobotkův krok reagoval zdrženlivě, se ocitl v unikátní situaci. Místo aby sám musel žádat o podporu pro blížící se prezidentské volby, jsou to naopak čelní politici, kteří mu nadbíhají. O přátelský vztah s Hradem usiluje i Anderej Babiš. Ve hře není málo: bude to právě Zeman, kdo jmenuje příštího premiéra.

Součást levicové strategie

Premiér Bohuslav Sobotka do nového roku vstoupil rázně. Vstřícné gesto vůči Miloši Zemanovi a oznámení o uspořádání referenda si mohl předseda ČSSD schovat až na druhý den roku 2017, kdy s manželkou slavnostně poobědval se Zemanovými. Sobotka ale vytušil, že Nový rok bude na politické události střídmý, a tak využil možnosti a už v novoročním projevu podal Zemanovi přátelskou ruku. Informace o vnitrostranickém referendu se tak stala dominantní zprávou začátku roku 2017.

Premiérovo volání po referendu zapadá do výrazně levicové strategie, kterou si strana naordinovala loni v prosinci na jednání širšího vedení ČSSD

Sobotkův krok ve straně rezonuje, vítá ho i jeho hlavní kritik – jihočeský hejtman Jiří Zimola. „Sdělení pana premiéra je odrazem myšlení významné části ČSSD. Možná i části většinové. Je chvályhodné, když předseda strany reflektuje tento názor,“ napsal LN Zimola. Premiérovo volání po referendu zapadá do výrazně levicové strategie, kterou si strana naordinovala loni v prosinci na jednání širšího vedení ČSSD.

„Sociální demokracie odmítá oslabování státu a jeho demokratických institucí a prosazuje účinnou regulaci globálního finančního kapitálu a moci velkých nadnárodních korporací na úrovni mezinárodních organizací, Evropské unie i na úrovni národní,“ píše se v dlouhodobém programu, který Sobotka v prosinci představil na schůzi ústředního výkonného výboru.

Otázka důvěryhodnosti

Otázkou je, nakolik budou sociální demokraté v podání předsedy Sobotky pro voliče důvěryhodní. Za uplynulé tři měsíce totiž foukal vítr z Lidového domu pokaždé odjinud. Dva příklady: hned po volbách Sobotka prohlásil, že chce stranu modernizovat a přilákat městské, liberální voliče. Po pár týdnech obrátil a stranu stočil výrazně doleva. Ani v případě vnitrostranického referenda o prezidentském kandidátovi nepůsobil Sobotka čitelně a předvídatelně.

Otázkou je, nakolik budou sociální demokraté v podání předsedy Sobotky pro voliče důvěryhodní. Za uplynulé tři měsíce totiž foukal vítr z Lidového domu pokaždé odjinud.

Loni v září v rozhovoru pro iDNES.cz uvedl, že o výběru kandidáta by mohlo hlasovat všech 20 tisíc členů ČSSD. V listopadu v interview pro Týdeník Echo už si to ale nemyslel: „Volby do Poslanecké sněmovny jsou mnohem důležitější než prezidentská volba. A lidé nevolí rozhádané strany. Takže já nechci dělat nějaká vnitrostranická referenda k prezidentskému kandidátovi. ANO taky žádné referendum o prezidentském kandidátovi dělat nebude.“

Do Zemana navíc kriticky „zajel“: „On jak stárne, stává se spíš takovým národně, konzervativně orientovaným politikem. Miloš Zeman se za ty roky hodně proměnil, asi i osobnostně. A myslím, že řadu svých dnešních názorů by v době, kdy byl předsedou vlády, neříkal. Není to cesta, jak by sociální demokracie mohla do budoucna získat nějaké mladší voliče.“ Teď je zase všechno jinak a Lidový dům nabídl Zemanovi přátelskou ruku.

Zkušený politik

Prezident na Sobotkovo gesto reagoval bez emocí. Ústy svého mluvčího Jiřího Ovčáčka vzkázal: „V každém případě si myslím, že každá politická strana má svaté právo, ať už formou referenda, nebo jinak, navrhnout vlastního kandidáta.“ Šéf hnutí ANO Andrej Babiš považuje referendum za nedůstojné. „Nejsem si jistý, jestli je dostatečně důstojné, aby pan prezident soutěžil s dalšími kandidáty ČSSD. Tedy ze strany, kterou v minulosti vytáhl ze dna a dostal do Strakovy akademie,“ uvedl.

Zeman je zkušený politik a je známo, že veškeré kroky vůči ostatním politikům nepodniká z přehnaného altruismu, ale především kvůli sobě a vlastnímu úspěchu

Pokud se Zeman rozhodne znovu kandidovat na Hrad, potřeboval by nejen podporu sociální demokracie, ale i to, aby hnutí ANO nenasadilo vlastního a silného kandidáta. Zeman je zkušený politik a je známo, že veškeré kroky vůči ostatním politikům nepodniká z přehnaného altruismu, ale především kvůli sobě a vlastnímu úspěchu. Navzdory tomu jsou to Sobotka i Babiš, kdo hlavě státu nadbíhají.

Přitom oba se v nedávné době přesvědčili, že když si prezident usmyslí, podnikne kroky proti nim. Babiše vyškolil v době policejní reorganizace, kdy se nepostavil na stranu hnutí ANO a nechal v zájmu špiček ČSSD a možná i svého okolí na Hradě projít kontroverzní reformu. Na premiéra zase nedbal v případě, kdy se postavil za ministra financí a vetoval lex Babiš.

Pakt Sobotky a Zemana je logický

Politolog Tomáš Lebeda, vedoucí Katedry politologie a evropských studií na Univerzitě Palackého, míní, že spolupráce mezi Hradem a Lidovým domem je logická. Není však podle něho jisté, zda prezident Miloš Zeman vstřícný krok premiéra Bohuslava Sobotky dokáže patřičně ocenit.

LIDOVÉ NOVINY: Jak hodnotíte Sobotkovo oznámení vnitrostranického referenda, v němž by členové ČSSD měli hlasovat o prezidentském kandidátovi včetně Miloše Zemana?

LEBEDA: Bez jakýchkoliv emocí a v obecné rovině je třeba říci, že jde o správné rozhodnutí. Prezident Miloš Zeman je bývalým předsedou nejsilnější levicové strany. Premiér Bohuslav Sobotka je současným předsedou nejsilnější levicové strany. Ideově by si měli být blízcí, bylo by tedy absolutně nelogické, kdyby ČSSD v referendu nemohla o svém bývalém předsedovi hlasovat. Zasadíme-li však celou věc do českých reálií, dostává nové kontury. Pohledem politologa je ale aktuální rozhodnutí sociální demokracie v pořádku.

LIDOVÉ NOVINY: Pomůže Sobotkův krok sblížit Lidovým dům s Pražským hradem?

LEBEDA: Určitě jde o významnou rovinu, vztahy mezi současným premiérem a prezidentem se mohou zklidnit. Hodnotím to jako pragmatický krok.

LIDOVÉ NOVINY: Že by prezident Zeman nakonec zapomněl na pomstu za Sobotkovu „zradu“ v prezidentské volbě v roce 2003?

LEBEDA: Kdybychom se na věc dívali optikou msty, na Sobotkův krok lze pohlížet i tak, že chce onen krok z roku 2003 napravit. Tedy dát šanci určitému reparátu a vstřícnému gestu.

LIDOVÉ NOVINY: Podporu ale potřebuje i Zeman pro svou prezidentskou kandidaturu...

LEBEDA: Miloši Zemanovi by určitě pomohlo, kdyby ČSSD nenominovala svého kandidáta. Ideově je mu sociální demokracie nejbližší.

LIDOVÉ NOVINY: Může hrát v nadbíhání ČSSD Zemanovi roli i fakt, že hlava státu udržuje korektní vztahy s hnutím ANO a ministrem financí Andrejem Babišem? Není to tak, že sociální demokracie chce nyní pakt Babiš–Zeman rozbít?

LEBEDA: Nepochybně tomu tak být může. Začíná to vypadat, jako by si obě hlavní strany začínaly Miloše Zemana předcházet – místo toho, aby si prezident předcházel je. Bylo by zajímavé, kdyby dva hlavní soupeři sněmovních voleb nepostavili vlastní kandidáty a tiše podpořili Miloše Zemana. Jsem politolog, a nikoliv psycholog. U Miloše Zemana ale víme, že některé věci neodpouští. Otázkou je, jak to funguje opačně – tedy zda dokáže ocenit vstřícné kroky. Nechme se překvapit.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.