Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

ČSSD: Konec schizmatu „brněnských papežů“. Jak odpovědí zklamaní?

  11:43

Bohuslav Sobotka nesmí upadnout do „růženkovského spánku“. Haškovo křídlo padlo, ale pro budoucnost sobotkovců bude klíčový druhý poločas.

foto: © ČTK/Krumphanzl MichalČeská pozice

„Konečně skončí schizma dvou papežů. My jsme to měli o to komplikovanější, že oba byli z Brna,“ komentoval pardubický hejtman Martin Netolický výsledky důležitého jednání Ústředního výkonného výboru ČSSD, které na úrovni vedení strany oficiálně ukončilo více než tříletý spor sobotkovců a haškovců.

Před takzvaným minisjezdem ČSSD v pražském hotelu Olšanka se spekulovalo, která aféra z minulosti by mohla ještě Bohuslava Sobotku potopit – objevovaly se kauzy OKD či Mostecké uhelné společnosti. Žádná pumelenice ale nepřišla. Předseda ČSSD po divokém povolebním dění stranu se svými spojenci ovládl. Rebelové Michal Hašek, Jeroným Tejc a Zdeněk Škromach rezignovali z vedení strany.

Sobotka se stal šéfem vládního vyjednávacího výboru o případné nové vládě, který tvoří jeho spojenci Milan Štěch, Milan Chovanec, Alena Gajdůšková a Lubomír Zaorálek. Straníci nakonec odmítli svolat mimořádný sjezd, což Sobotkovu týmu usnadní situaci při vyjednávání.

Sobotka však nesmí upadnout do „růženkovského spánku“. Haškovo křídlo sice padlo, ale pro budoucnost sobotkovců bude klíčový druhý poločas, ve kterém se bude hrát o sestavení vlády. Aby sobotkovci uspěli, ze všeho nejvíce potřebují udržet jednotu názorově a vlivově rozděleného poslaneckého klubu.

Klíčový post: šéf poslanců

Padesátičlenný poslanecký klub ČSSD nemá po rezignaci Jeronýma Tejce předsedu. Prvním úkolem proto bude výběr „soudrženého“ a kompromisního šéfa klubu, kterého však nečeká snadná mise: bude muset zkrotit zájmy Sobotkova a Haškova křídla, jejichž spor v době sestavování vlády by mohl být pro potenciální vládu ČSSD, ANO a KDU-ČSL smrtící. Pokud by se Sobotka stal premiérem, šéf poslanců ČSSD by byl pro předsedu vlády naprosto klíčovou spojkou pro komunikaci se svými zákonodárci.

Důvěryhodný zdroj blízký vedení strany nám sdělil, že by si Sobotka mohl vybrat za šéfa poslaneckého klubu chrudimského poslance Jana ChvojkuByť se informace ještě mohou měnit, mezi účastníky ústředního výkonného výboru ČESKÁ POZICE v neděli v zákulisí narazila na několik potenciálních kandidátů. V prvním skupině se objevili politici, kteří donedávna byli či stále jsou považovaní za „mírné“ haškovce – například Milan Urban, Jan Birke či Jaroslav Zavadil. Prvně jmenovaného však poškozuje kauza Monte Argentario, Birke a Zavadil jsou zase ve sněmovně nováčky. Urban a Birke navíc na povolebním jednání předsednictva strany hlasovali proti Sobotkovi, Birke pak v neoficiálních rozhovorech své angažmá v čele poslaneckého klubu odmítá.

Výběr z prosobotkovského „osudí“ by mohl být pravděpodobnější. Důvěryhodný zdroj blízký vedení strany nám sdělil, že by si Sobotka mohl vybrat za šéfa poslaneckého klubu chrudimského poslance Jana Chvojku, který byl už v minulém volebním období Sobotkovým spojencem. (Chvojka to zatím označuje za spekulaci.)

Nebýt lánské kauzy, kompromisním kandidátem mohl být i Milan Chovanec, z toho však několika osloveným haškovcům na výkonném výboru běhal kvůli jeho prozrazení prezidentského dýchánku mráz po zádech. Chovanec by měl navíc zamířit do vlády – je stínovým ministrem dopravy a narazili jsme i na spekulaci o jeho možném angažmá na ministerstvu vnitra.

Kdyby nevyšel plán s Chvojkou coby šéfem klubu, narazili jsme i na jména poslanců Václava Votavy (Plzeň) či Jiřího Petrů (jižní Morava), kteří na předsednictvu po volbách Sobotku podpořili a mají zkušenosti s působením v Poslanecké sněmovně.

Odložení sjezdu a nové „hvězdy“

Důležitým rozhodnutím výkonného výboru, se kterým se ještě den před jeho konáním nepočítalo, bylo odložení mimořádného sjezdu na dobu poté, co by ČSSD pod vedením Sobotky nevyjednala vládu. S návrhem na zrušení únorového sjezdu přišel místopředseda strany Lubomír Zaorálek, jehož projev řada účastníků výboru považovala za klíčový. Zrušení sjezdu představitelé regionů přivítali.

Odložení mimořádného sjezdu ČSSD mohlo být i strategickým tahem Bohuslava SobotkyMohl to však být i Sobotkův strategický tah: na první pohled svým kritikům ukázat, že je ochotný svůj post na sjezdu obhájit, ale ve skutečnosti nechal svými spojenci stranu přesvědčit, aby se mimořádný sjezd nekonal. Odložení sjezdu totiž odblokuje jednání o vládě, neboť u potenciálních koaličních partnerů se sníží obava z rizika, že sjezd by poškodil personální obsazení nové vlády. Vidina sjezdu by navíc dále „rozvrtávala“ vztahy uvnitř strany – nadále by se „piklilo“ s posty a byly by uzavírané různé mocenské pakty, které by o straně navenek vysílaly negativní zprávy.

Z politického grémia ČSSD v uplynulých dnech vypadli místopředsedové Michal Hašek a Zdeněk Škromach, jejichž posty by mohly být obsazeny buď na sjezdu, nebo na příštím jednání ústředního výkonného výboru. Už nyní je však zřejmé, že díky lánské schůzce se na sociálně demokratické scéně objevilo několik (staro)nových „hvězd“ – zejména šéf senátu Milan Štěch či ve straně padlý Jiří Dienstbier. Hovoří se i o příchodu nového hejtmana do nejužšího vedení, kterým by mohl být Sobotkův důležitý spojenec v Moravskoslezském kraji Miroslav Novák (právě jeho Sobotka během uplynulého týdne navštívil na úkor účasti na jednání jeho domovské jihomoravské organizace).

Nebezpečný stín

„Hašek a Tejc odcházejí do stínu, z něhož lépe odstřelí Sobotku,“ napsali jsme před několika dny v článku, který se věnoval rezignaci Haška, Tejce a Škromacha. Varování platí i po jednání výkonného výboru, který upevnil Sobotkovu pozici. Pokud se Hašek a jemu loajální poslanci (kterých může být až 22 z celkových 50) rozhodnou Sobotkovu případnou vládu osdtřelit, mají na to sílu. Otázkou je, co by jim to přineslo.

Doporučení pro Michala Haška: Lhář musí mít dobrou paměťHašek byl ještě v září v analýze agentury STEM druhým nejpopulárnějším politikem v zemi. Lánská eskapáda však jeho preference zruinovala a těžko si představit, co by se muselo stát, aby získal svou popularitu nazpět. Pokud by se rozhodl vznik vlády jakkoli komplikovat, pouze by se mstil, pro příští volby by se však stal pro levicové voliče „mrtvým mužem“.

Pokud by snad někdy v budoucnu přece jen Hašek plánoval lest podobnou té lánské, doporučili bychom mu mít na paměti: Mendacem memorem esse oportet – lhář musí mít dobrou paměť.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!