Lidovky.cz

Covid-19 není důvodem k odkládání jakéhokoli očkování

Roman Chlíbek, děkan Fakulty vojenského zdravotnictví v Hradci Králové foto: Archiv

„Předpokládám, že se konečně zvýší proočkovanost české populace proti chřipce. Patříme totiž mezi nejhorší v Evropě,“ vyzývá v rozhovoru rizikové skupiny Roman Chlíbek, děkan Fakulty vojenského zdravotnictví v Hradci Králové.
  11:33

Roman Chlíbek, děkan Fakulty vojenského zdravotnictví v Hradci Králové, v rozhovoru mimo jiné říká: „Někteří lékaři situaci podcenili a žádné předobjednávky si neudělali, a proto nyní v době, kdy celá Evropa poptává více dávek, mohou mít problémy se zajištěním dostatečného množství. Lékaři, kteří jsou zvyklí každý rok si dělat takzvané předobjednávky, by měli mít vakcín dostatek.“

LIDOVÉ NOVINY: Letos hlásí praktičtí lékaři, že pravděpodobně nebudou mít dostatek vakcín. Zaregistroval jste to?
CHLÍBEK: Již na jaře Česká vakcinologická společnost upozorňovala na možný zvýšený zájem o očkování proti chřipce a vyzývala lékaře k objednání dostatečného množství vakcín. Podařilo se také domluvit s dovozci vakcín 20procentní navýšení počtu dávek, které se do České republiky dovezou.

Již na jaře Česká vakcinologická společnost upozorňovala na možný zvýšený zájem o očkování proti chřipce a vyzývala lékaře k objednání dostatečného množství vakcín. Podařilo se také domluvit s dovozci vakcín 20procentní navýšení počtu dávek, které se do České republiky dovezou.

Někteří lékaři situaci podcenili a žádné předobjednávky si neudělali, a proto nyní v době, kdy celá Evropa poptává více dávek, mohou mít problémy se zajištěním dostatečného množství. Lékaři, kteří jsou zvyklí každý rok si dělat takzvané předobjednávky, by měli mít vakcín dostatek.

LIDOVÉ NOVINY: Očekáváte, že lidé budou mít o očkování proti chřipce větší zájem i v následujících letech?
CHLÍBEK: Předpokládám, že ano a že se konečně zvýší proočkovanost české populace proti chřipce. Patříme mezi nejhorší v Evropě. Zejména osoby se zdravotním postižením a zdravotničtí pracovníci by měli každoročně být řádně proočkováni. S ohledem na své zdraví, na zdraví svého okolí a u zdravotníků také jako součást zodpovědnosti za své pacienty.

LIDOVÉ NOVINY: Očkovací látka proti chřipce se do Čech dováží, proč se nevyrábí i u nás, abychom byli soběstační?
CHLÍBEK: Vývoj a výroba vakcín a zajištění jejich bezpečnosti je natolik finančně náročný proces, že žádná česká firma toho není v současné době schopna. Podobně jsou na tom ale i jiné státy. Výrobce vakcín pro Evropu můžeme spočítat na prstech ruky. Není jich mnoho a na trhu se udržely jen ty nejsilnější farmaceutické firmy.

Vývoj a výroba vakcín a zajištění jejich bezpečnosti je natolik finančně náročný proces, že žádná česká firma toho není v současné době schopna. Podobně jsou na tom ale i jiné státy. Výrobce vakcín pro Evropu můžeme spočítat na prstech ruky. Není jich mnoho a na trhu se udržely jen ty nejsilnější farmaceutické firmy.

LIDOVÉ NOVINY: Nebylo by pro stát s ohledem na finanční dopady jednoduší, aby očkování proti chřipce bylo povinné? A když už ne pro všechny, tak pro rizikové skupiny?
CHLÍBEK: Zavádění jakékoli povinnosti je v Česku velice obtížné. U očkování obzvlášť. Proto více než o povinnosti je to u očkování o zodpovědnosti vůči vlastnímu zdraví, vůči zdraví svého okolí a celé populace a nejzranitelnějších skupin osob.

Čím více lidí je očkovaných, tím lépe chráníme zranitelné obyvatele – to platí u infekcí, které se přenášejí z člověka na člověka. Ano, jsem pro povinnost u vybraných skupin – například zdravotníků. Stejně jako v některých zemích, kde neočkovaný lékař nemůže v době chřipkové sezony ošetřovat pacienty.

LIDOVÉ NOVINY: Jsou už studie, zda má očkování proti chřipce i nějaký vliv při nákaze koronavirem?
CHLÍBEK: O žádné takové studii zatím nevím. Vliv na covid-19 to může mít v tom, že při souběhu dvou epidemických respiračních nákaz může očkování zabránit alespoň jedné z nich, a tím snížit riziko poškození dýchacích cest.

Zavádění jakékoli povinnosti je v Česku velice obtížné. U očkování obzvlášť. Proto více než o povinnosti je to u očkování o zodpovědnosti vůči vlastnímu zdraví, vůči zdraví svého okolí a celé populace a nejzranitelnějších skupin osob.

LIDOVÉ NOVINY: Výzkumné laboratoře se předhánějí, kdo první přijde s očkovací látkou proti covidu-19. Všeobecně se ví, že vývoj jakékoliv očkovací látky trvá několik let, než se provedou testy. Můžete zjednodušeně popsat, jak takový vývoj probíhá?
CHLÍBEK: Rychlý vývoj vakcíny proti covidu-19 se stal globální potřebou. Proto se spojilo více výzkumných týmů světa a podařilo se soustředit velké finanční prostředky nezbytné pro vývoj a testování těchto nových vakcín – od vládních i nevládních organizací, nadací a spolků, vlád jednotlivých evropských zemí.

V rámci zapojení více zemí do hodnocení vakcín na lidských dobrovolnících se rychle podařilo získat potřebné velké množství, řádově v desítkách tisíc osob, k nezbytnému hodnocení bezpečnosti, účinnosti vakcín a schopnosti stimulace imunity.

Každá vakcína, která může být zaregistrována v Evropě, musí kromě základního výzkumu projít laboratorním hodnocením na zvířatech a pak třemi fázemi klinického hodnocení na lidech. Žádná fáze hodnocení se nemůže ošidit, ale lze ji urychlit – zapojením většího množství lidí a velkého množství finančních prostředků.

LIDOVÉ NOVINY: Takže vakcína bude dostupná brzy?

Rychlý vývoj vakcíny proti covidu-19 se stal globální potřebou. Proto se spojilo více výzkumných týmů světa a podařilo se soustředit velké finanční prostředky nezbytné pro vývoj a testování těchto nových vakcín – od vládních i nevládních organizací, nadací a spolků, vlád jednotlivých evropských zemí.

CHLÍBEK: Jsem optimista. A věřím, že první vakcína bude v Evropě zaregistrována v prosinci či počátkem roku 2021.

LIDOVÉ NOVINY: Je bezpečné očkovat živými vakcínami v této době, kdy nárůst počtu pozitivně testovaných na covid-19 stoupá?

CHLÍBEK: Žádná pandemie, ani covid-19, není důvodem k odkládání jakéhokoli očkování. Odložené očkování kojenců může způsobit mnohem větší škody než covid-19. Nejsou žádné vědecké důkazy, že by očkování živými vakcínami v době covidu-19 mohlo nějak ohrozit zdraví očkovaných nebo průběh covidu-19 u očkovaných osob, pokud by se nakazili.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.