Lidovky.cz

Copyright je nebezpečná zbraň

  10:00

Reto Hilty, šéf Institutu Maxe Plancka pro duševní vlastnictví, si stěžuje na politiky a žádá hromadné licence pro internetové poskytovatele.

Reto Hilty, ředitel Institutu Maxe Plancka pro duševní vlastnictví, se nedávno sešel s prestižním německým deníkem Frankfurter Allgemeine Zeitung, aby si s jeho redaktory popovídal o budoucnosti copyrightu. Resumé rozhovoru překvapuje: Duševní vlastnictví je zbraň, nevede k bohatší kultuře a z kreativních lidí dělá otroky průmyslu.

Dle Hiltyho se z autorského zákona může snadno stát nebezpečná zbraň, protože obvykle nezůstává kreativním lidem. Umělci jej většinou přenechávají nakladatelstvím a producentům. To je dle něho pochopitelné. Koneckonců jsou to právě velké společnosti, které investují do marketingu a reklamy a následně prodělávají na nedovoleném kopírování DVD či na internetovém pirátství. Autorská práva tudíž potřebují, aby mohly vyrazit do boje s piráty. Monopolní postavení copyrightu, jež bezesporu má, však lze zneužít. V první řadě monopol zabraňuje vzniku soutěže.

Téměř dvě stě let se domníváme, že ochrana duševního vlastnictví vede k větší kulturní a intelektuální produkci. To ale není pravda.„Již před deseti lety jsme mohli pozorovat, jak se hudební průmysl obrňuje duševním vlastnictvím, aby mohl obhajovat zastaralé obchodní modely, a ty, kteří se snažili využít rozvíjející se internet k distribuci hudby, zahrnoval žalobami. V uplynulých letech bylo rovněž možné sledovat nepochopitelnou cenovou politiku mezinárodních vědeckých nakladatelství, kterou lze vysvětlit pouze jejich monopolním postavením,“ říká Reto Hilty. A nedomnívá se, že by se v nejbližší době situace mohla změnit.

Dle něho problém spočívá především ve velmi dobré organizovanosti bojovníků za copyright. „Jejich lobbisti sedí ve všech rozhodujících vládách a parlamentech na světě. Jakmile takové zájmové skupiny vzniknou, začnou členoví vlád a zákonodárci jednat neprofesionálně, nekoordinovaně a nešikovně. Pro dnešní politiky je zřejmě složité odhalit, kdo všechno je vlivňuje. Odlišné základní hodnoty jiných skupin k nim pak nemají šanci ani proniknout,“ míní šéf Institutu Maxe Plancka pro duševní vlastnictví.

Hilty nedokáže říct, zda v otázce copyrightu existuje spravedlivé řešení. Podotýká však, že se téměř dvě stě let domníváme, že ochrana duševního vlastnictví vede k větší kulturní a intelektuální produkci. To ale není pravda. „Prozkoumáme-li současné tržní struktury detailně, zjistíme, že více právní ochrany nevede automaticky k větší kreativitě. Právě naopak, kreativní lidé za svá díla často obdrží směšné jednorázové částky a nakonec závisejí na průmyslu. Zákonodárci by se měli postarat o prolomení těchto monopolů,“ popisuje aktuální stav Hilty. Smysluplná soutěž prý může vzniknout, jen pokud nezávislí poskytovatelé internetu získají hromadné licence na populární obsah. V takovém případě lze i očekávat pokles cen na rozumnou úroveň.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.