Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Co zamračilo Václava Klause?

Evropa

  7:52

V bilančním televizním interview s prezidentem zaujaly odpovědi na otázky týkající se Věcí veřejných, milostí a budoucího angažmá.

Moderátorka Markéta Fialová si v interview nebrala vůči hlavě státu servítky. Kladla poměrně nepříjemné otázky, nad nimiž se prezident tu a tam zamračil a pozvedl obočí. foto: © repro TV Nova, http://tv.nova.cz/Česká pozice

Prezident Václav Klaus poskytl ve středu večer TV Nova rozhovor, ve kterém hodnotil události uplynulého, již devátého roku svého působení na Pražském hradě. Moderátorka Markéta Fialová si v interview nebrala vůči hlavě státu servítky. Kladla poměrně nepříjemné otázky, nad kterými se prezident tu a tam zamračil a vysoko pozvedl obočí. Týkaly se například čelních představitelů Věcí veřejných u soudu, ministra školství Josefa Dobeše, kauzy „chilského pera“ a především sporných prezidentských milostí.

K případnému postprezidentskému politickému projektu prezident v rozhovoru řekl, že v „žádném případě jej nechystá“, ale také šibalsky dodal: „Kdoví, co se v té naší zemi 7. března příštího roku (Klausovi skončí prezidentská funkce-pozn. red.) může stát. Proto teze, že politik nikdy nemá říkat ‚nikdy‘, platí bohužel, bohužel i v mém případě.“

Úsměv na prezidentově tváři vyvolaly otázky k wimbledonskému úspěchu Petry Kvitové, reklamu udělal své nové knize Rok devátý a jako ve svých „kramflecích“ působil, když hodnotil odmítnutí podpisu takzvaného fiskálního kompaktu Českou republikou. Řecko je pak podle prezidenta pro obchod nepoužitelné, a buď opustí eurozónu, nebo jej EU bude donekonečna dotovat.

Podívejme se, co mimo jiné řekl Václav Klaus k následujícím záležitostem:

  • Věci veřejné u soudu a sympatie pro Víta Bártu. „Zásadně jsem protestoval proti démonizování jeho osoby. To dělám vždycky a strašně se mi to nelíbí, když se do toho naše média pustí. I při tomto soudu, který nyní probíhá, myslím, že se skoro začíná ztrácet rozlišení toho, co je opravdu předmětem soudního jednání, kde jde o nějaký faktický trestný čin. Soud musí rozhodnout, jestli k němu došlo nebo nedošlo,“ řekl Klaus. Nechtěl spekulovat, zda se Vít Bárta v případě, že ho soud uzná nevinným, vrátí do vlády. „Řekl jsem, že on je homo-politicus, člověk politický, tak si dovedu představit, že by o něco takového usiloval, ale to je na někom úplně jiném, a zejména na voličích.“   
  • Josef Dobeš, nejlepší ministr školství. „Jsem stoprocentně přesvědčen, že oproti ministrům jako paní Buzková, Kuchtová nebo pan Liška, díkybohu, že máme pana Dobeše. Něco úplně jiného je, jestli bych stejným způsobem vzal do ruky tužku a psal dnešní reformu vysokých škol nebo udělal ten či onen krok. Ale v realitě, ve které se pohybujeme, nemám důvod, abych na tom výroku měl něco měnit.“    
  • Hodnocení Nečasova kabinetu. „Jsem rád, že vládu Petra Nečase se podařilo udržet. Troufám si říci, že i mou zásluhou. Několikrát stála před svým koncem a nemůže být v zájmu prezidenta, aby destabilizoval vládu a vyvolával chaos v zemi,“ řekl prezident. Kauzy jednotlivých ministrů Klause netěšily, ale celkové směřování Nečasova kabinetu prý vidí podobně jako vláda.      
  • Chilské pero. „Samozřejmě, že mě netěší, a utrhl bych si ruku a tak dále. Je to přehráno nekonečným způsobem. To, že si člověk při takových aktech pero nechává, je opravdu standardní. Mrzí mě to, je to škoda, že se to stalo, je to zbytečná a laciná věc k atakům na mě.“
Omilostněná korupčnice

„Horkým“ tématem rozhovoru byla otázka na prezidentské milosti, které si v posledních týdnech vzala média na paškál. Hojně diskutovaný je případ exředitelky Metropolitní univerzity Anny Benešové, která za podplácení, zpronevěru a porušování povinností při správě cizího majetku vyfasovala v roce 2010 dvouletý trest se zkušební dobou na čtyři roky. Hlava státu ji však udělila milost. Jakékoli pochybení či zmanipulování institutu milostí ale odmítá.

„Udělovat milosti je nesmírně těžká, nepříjemná, nemilá práce. Když teď někteří politici sociální demokracie se tváří, že by to chtěli zrušit, každý další prezident jim bude děkovat. Ataky na nějakou faleš v milostech odmítám, rezolutně, nekonečně, zásadně,“ řekl prezident a hájil se: „Na rozdíl od mého předchůdce prezidenta Havla já milosti vysvětluji. Jednu dvě věty v každém případě dodám, což on nikdy neudělal. Milostí jsem udělil 380, můj předchůdce jich udělil šestkrát nebo sedmkrát víc. A tak dále, a tak dále.“

Před několika týdny Lidové noviny na základě informací z policejních odposlechů pořízených během vyšetřování Benešové napsaly, že byla v úzkém kontaktu s „první dámou“ Livií Klausovou. „Vylučuji odposlechy s manželkou. Nevím, kdo vám to nakukal. Není to pravda. Pokud mohu ze zeptání se manželky sdělit, v životě neměla její telefonní číslo a v životě také ona (Anna Benešová-pozn. red.) nemohla mít telefonní číslo její. Vyloučeno. Ne, nemohu potvrdit myšlenku, že si telefonovala s mou manželkou,“ prohlásil Klaus.

Moderátorka Fialová v rozhovoru s prezidentem citovala pasáž z odůvodnění rozsudku, který uložil Benešové podmínku, a v němž mimo jiné stálo: „Spáchala více trestných činů v dlouhém časovém rozmezí, dopustila se korupčního jednání, jakožto jednání vysoce společensky nebezpečného.“ Klaus na to reagoval slovy: „Kdyby to náhodou byla pravda a kdyby to bylo vysoce společensky nebezpečné jednání (korupce-pozn.red.), nemohla být tato odsouzená odsouzena k půl roku, a to ještě podmíněně. To vysoce společensky nebezpečné jednání podle mho názoru vyžaduje deset let natvrdo nepodmíněně. V tom se mně celá kauza zdála absurdní, podivná. Myslím, že to byl boj určitých skupin mezi sebou.“