Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Co takhle policejní prezidentka?

  14:10

Státní zástupkyně Lenka Bradáčová by byla vhodnou policejní prezidentkou místo Oldřicha Martinů, jehož si ministr vnitra Radek John nepřeje

V jistých kruzích se objevilo zajímavé jméno: Lenka Bradáčová. foto: © ČTKČeská pozice

Dle ministra vnitra Radka Johna (Věci veřejné) problémy policie eskalují. Proto 29. listopadu vyzval současného policejního prezidenta Oldřicha Martinů k rezignaci. Není však jediný, kdo chce vyměnit současného policejního prezidenta. Zdá se totiž, že čím víc jsou někteří lidé obeznámeni se situací v českém policejním sboru, tím netrpělivěji očekávají výměnu v křesle policejního prezidenta. V jistých kruzích se – kromě mnoha hrozivě nezajímavých – objevilo zajímavé jméno: Lenka Bradáčová. Jaké jsou aspekty této možnosti?

Náměstkyně krajského státního zástupce v Ústí nad Labem Bradáčová je prezidentkou Unie státních zástupců (USZ). Mediálně proslula tím, že se v čele USZ postavila za Adama Bašného, kterého odvolal její nadřízený Jiří Křivanec kvůli údajnému manažerskému selhání. Ve skutečnosti však za Bašného kritiku role některých státních zástupců v kauze Čunek. Vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula, který inicioval Bašného odvolání Křivancem, explicitně také žádal odvolání Bradáčové. Tomu však Křivanec nevyhověl. Není nic známo o tom, že by Bradáčová těmto tlakům neodolala. To ji neodolatelně zdobí.

Hlasy z prostředí státního zastupitelství a policie hodnotí Bradáčovou jako adeptku na funkci policejního prezidenta, protože je až nezvykle inteligentní, ambiciózní a výrazně nekompromisní. Ani to nezní špatně. Mezi policisty aspirujícími na tuto funkci má stěží konkurenci. Má ji však mezi policisty, kteří jsou schopní vyjmenovat mnoho dobrých důvodů, proč na onu funkci nemyslí ani ve špatném snu. Jsou tací, a jsou velmi dobří a byli by též velmi vhodní.

Málo žen

Vynořují se však i otázky. Zkušenosti s trestním řízením by Bradáčové v této funkci nebyly téměř k ničemu. Náplň práce policejního prezidenta je totiž spíš správního charakteru. To by nahrávalo hlasům doporučujícím na toto místo manažera. Dalším problémem je přijetí „civilní osoby“ policejním prostředím, nota bene ženy. V tom by však zase mohla být obrovská přednost! Není nutné pochybovat, že by se policejní věrchuška musela trochu kultivovat. Zejména ti, kteří s oblibou posílají svého nejvyššího hlasitě někam. Bradáčová by si však musela vybudovat tým, který by jí chránil záda, ale současně ji nenechal hermeticky „zapouzdřit“, a tím oddělit od reality. To je mnohokrát vyzkoušená taktika, jak zespoda ovládnout kohokoli.

Další otázky jsou z oblasti spíše psychologické: taktika a sociální empatie. Nadělat si rychle nepřátele tvrdými postupy by znamenalo brzký konec. Velké moudrosti vyžaduje rozhodování, kdy je vhodné být tvrdý, a koho je lepší získat na svou stranu.

Ještě jedna zajímavá idea se objevila ve spojení se státní zástupkyní Bradáčovou. Snad se schyluje ke společné inspekci pro všechny bezpečnostní sbory, která by byla mimo resorty. A právě jméno Bradáčové se objevilo na vrcholu zamýšlené generální inspekce. Možná už jen tento fakt způsobil špatné spaní některým grázlům, pro něž je nejlepším krytím „policejní dres“. Další dobré znamení. A nebyla by to žádná újma v kariéře Lenky Bradáčové, protože, jak se říká, jak je dobrá inspekce, tak je dobrý policejní sbor. V tomto ohledu by zase bylo možné plně využít jejích zkušeností s trestním řízením.

Každopádně se asi se jménem Lenky Bradáčové ještě setkáme! Jak říkával profesor Milan Machovec, svět je v tomto zbídačelém stavu, protože je v rozhodovacích funkcích málo žen. Opravdových žen!

Autor: