Lidovky.cz

Co takhle flirt s piráty, páni politici?

Zprávy z EU

  12:14

Kalousek, Vondra, Sobotka, Paroubek a spol. hovoří o spolupráci s Českou pirátskou stranou a svobodě internetu.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Protestní happeningy, demonstrace, semináře, rozhovory s novináři, televizní vystoupení, debaty s politiky – Česká pirátská strana právě zažívá nevídaný boom. Rozruch kolem kontroverzní mezinárodní protipirátské dohody ACTA mladé straně v posledních týdnech zajistil pozornost široké veřejnosti.

Současnou situaci u nás lze přirovnat k policejní razii ve švédské centrále největší světové databáze torrentů The Pirate Bay, jež před lety celosvětový pirátský fenomén odstartovala. Tehdy piráti poprvé prolomili ledy a dostali se do mainstreamových médií. Následoval úspěch ve volbách do Evropského parlamentu, který zakladatel hnutí Rickard Falkvinge nazval znovuvzplanutím boje za občanskou svobodu v Evropě. Podobné rozohnění by se pochopitelně líbilo i českým pirátům, a tak si brousí šavle na volby do Poslanecké sněmovny.

„K volbám v roce 2014 chceme přistoupit velmi odpovědně. Na někoho můžeme působit jako strana neortodoxní s ne zcela etablovanými názory, mapující nový terén a já to v zásadě nebudu rozporovat. Pro nás je důležité, že bereme za základ svobodnou diskusi spojenou s transparencí a přímou demokracií,“ sdělil ČESKÉ POZICI předseda pirátů Ivan Bartoš.

Ivan Bartoš: Bereme za základ svobodnou diskusi spojenou s transparencí a přímou demokracií

Co se týče jejich možného koaličního potenciálu, je kapitán pirátů skeptický: „Naším na politické scéně nejbližším partnerem jsou bezpochyby strany oslovující podobnou voličskou skupinu, tedy například zelení. I když jsme velmi kritičtí k některým jejich krokům a některá jejich dogmata nesdílíme. S ostatními stranami je to složitější. S výjimkami více či méně představují bezideologické strany budované jako politický projekt, nebo naopak strany všehoschopné, které svou ideologii již dávno vyměnily za koryta, a jsou nám proto podezřelé až cizí.

Navždy můžeme naprosto vyloučit spolupráci s DSSS (Dělnická strana sociální spravedlnostipozn.red.) a pravděpodobně také již mrtvými Věcmi veřejnými. Pro nadcházející volby, budeme-li do parlamentu zvoleni jako potenciální menší koaliční partner, můžeme pravděpodobně dále vyloučit spolupráci s TOP 09, ODS nebo ČSSD. Ale my nemáme rádi vymezování se, je to v rozporu s respektem k partnerovi a snahou o otevřenou politickou diskusi.“

Je načase zjistit i názor druhé strany. Jak piráty vidí jejich možní budoucí kolegové? ČESKÁ POZICE se tudíž rozhodla kontaktovat lídry politických stran a dopátrat se, jaký je jejich názor na vystupující růžky pirátů, zda by si s nimi dokázali představit spolupráci a jakým způsobem se chystají vstoupit do debaty kolem svobody internetu, z které se stává téma, jež by žádná strana ve svém volebním programu neměla opomenout.

ODS

Alexandr Vondra: Partnery si v politice moc vybírat nemůžemeNejprve jsme se pokusili kontaktovat předsedu občanských demokratů Petra Nečase. Ten však měl minulý týden dovolenou a když se z ní ve čtvrtek vrátil, byl natolik zaneprázdněný, že se k pirátům vyjádřit odmítl. Jeho stranický kolega Alexandr Vondra byl naštěstí vstřícnější. „Dohodu ACTA odkládáme ad acta. Internet omezovat nechceme a pokud jde o lobby, jež prosazují práva duševního vlastnictví na stovky let, tak ani těm nejdeme moc na ruku. Nevidím důvod, proč pirátům dělat reklamu a čekat, že se dostanou do parlamentu. Ale jinak vím, že partnery si v politice nemůžeme moc vybírat a po zkušenostech s ODA, zelenými i veverkami mě už nic nemůže překvapit,“ odpověděl ministr obrany.

Namísto reakce Petra Nečase poslal mluvčí ODS Tomáš Bartovský ještě doplňující vyjádření předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury: „Občanští demokraté jsou připraveni spolupracovat s každou politickou stranou, se kterou nalezneme dostatek programových průsečíků. V případě České pirátské strany si však dovedeme představit spolupráci jen velmi obtížně kvůli jejímu monotematickému zaměření a radikálnímu postoji k ochraně soukromého vlastnictví.“

ODS však prý považuje internet za symbol svobody. Rozšíření přístupu k internetu a jeho rozvoj proto chtějí ve svém programu podporovat. Tak jako v normálním životě však nemůže být dle občanských demokratů ani on–line svoboda bezbřehá, a to především v oblasti šíření společensky nepřijatelných témat a myšlenek, jako jsou pedofilie, xenofobie, či extremismus.

Věci veřejné

Viktor Paggio: Být monotematickou stranou je nevýhodnéPrvní místopředsedkyně strany Karolína Peake o tématu hovořit nechtěla a odkázala na svého stranického kolegu Viktora Paggia. Ten domněnku, že by piráti mohli v roce 2014 překlenout pětiprocentní hranici, považuje za velkou hypotézu, nicméně připouští, že strana jinde ve světě uspěla a že svobodný internet je veliké téma – zvlášť pro mladé lidi. Rovněž však podotkl, že s tímto tématem dnes operuje mnoho stran.

„Pracujeme s ním shodou okolností i my, zelení a další strany. Takže si myslím, že pokud piráti chtějí uspět, musejí si najít i jiná témata. Být monotematickou stranou je nevýhodné,“ míní Paggio. Na druhou stranu ukázat se s piráty na demonstraci proti nepopulární dohodě ACTA může být výhodné. Proto zřejmě Paggio 2. února společně se zástupci pirátské strany vystoupil před několika sty demonstranty a slíbil, že protipirátskou dohodu nepodpoří a přesvědčí i ostatní politiky, aby se zachovali stejně.

Národní socialisté – levice 21. století

Jiří Paroubek: Mám vlastního specialistu na internet, svého synaPředseda strany Národní socialisté – levice 21. století Jiří Paroubek nejprve o pirátském tématu hovořit odmítl. „Nezlobte se, ale to je pro mě zcela marginální téma,“ napsal v sms zprávě. Pak mu to ale zřejmě přeci jen nedalo a zatelefonoval, aby ještě jednou zdůraznil, že piráti jsou marginálie, ke které se nehodlá vyjadřovat a o spolupráci s nimi nemůže uvažovat, protože neví, jaký mají program, a domnívá se, že to asi neví ani oni sami.

Do kyberprostorové debaty se jeho strana nicméně zapojit chce. On sám prý internetové prostředí začal objevovat a plně využívat teprve v nedávné době, a v tomto směru tedy není příliš zběhlý. Na otázku, zda jeho strana má ve svých řadách specialistu na internet, však odpověděl jasně: „Například svého syna.“ Paroubkův syn Jiří studoval školu manažerské informatiky a ekonomiky, ze které ho ale později vyhodili, protože tam moc nechodil. Což ho ale rozhodně nediskvalifikuje v internetové problematice.

TOP 09

Miroslav Kalousek: Na toto téma odmítám spekulovat

První místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek byl dotazem ČESKÉ POZICE přímo znechucen, alespoň tomu naznačoval tón v jeho hlase – od toho se ostatně odvíjela i Kalouskova odpověď: „Pokud jste jakýmkoliv způsobem motivováni, abyste dělali promo pirátům, obejděte se přitom, prosím, beze mne. To je téma, na které já odmítám spekulovat. Novináři možná spekulovat mohou, já ne.“

Nelze se mu divit. Pirátské straně se po sedmi měsících sporů podařilo dostat Kalouska k soudu. Piráti loni podali na ministra financí žalobu. Strana podle svého vyjádření chtěla, aby soud Kalouskovi zakázal utajovat informace o tom, kdo v 90. letech vytuneloval české banky. Pražský městský soud se žalobou odmítl zabývat kvůli chybějícímu elektronickému podpisu. Nejvyšší správní soud však rozhodnutí zrušil.

O něco odvážnější byl v rozhovoru předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík. Přiznal sice, že strana některé názory pirátů nesdílí, nicméně je připravena s nimi vést dialog. Bavit by se mohli například o návrhu ústavního zákona o svobodném internetu, který tento týden piráti představili. „Svoboda je podstata internetu. Jakékoliv narušení této svobody vnímám jako problém, který ohrožuje jeho samotnou existenci,“ řekl Gazdík ČESKÉ POZICI.

Na otázku, proč tedy poslanec TOP 09 Jan Farský navrhl v červnu 2011 změnu loterijního zákona, podle níž by měli poskytovatelé internetu blokovat přístup na loterijní weby, které nebyly povoleny ministerstvem financí, a na weby, které jim poskytují reklamu, Gazdík odpověděl, že to byl nešťastný návrh a neví, kdo Farskému něco takového doporučil.

TOP 09 teď podle Gazdíka musí řešit především fiskální stabilitu, udržitelnost rozvoje v České republice a bojovat proti privatizaci veřejné moci. Předpokládá však, že v příštím programu strany se z internetu stane jedno ze zásadních témat. „V tomto směru se snažíme být průkopníky. Například jako jedna z mála stran na našem webu vedeme transparentní účet, kde pravidelně zveřejňujeme své dárce. Máme opravdu velmi silné IT oddělení. Svědčí o tom i skutečnost, že jsme pro své poslance vyvinuli systém, který od nás následně koupila Poslanecká sněmovna,“ uvedl Gazdík.

Strana zelených

Ondřej Liška: Politici, kteří piráty neberou vážně, nepochopili, v jaké žijí doběVztah zelených a pirátů je dle předsedy Strany zelených Ondřeje Lišky relativně blízký. „Témata, která mají piráti ve svém programu, máme v programu i my. Rozdíl je, že náš program oslovuje širší pole politiky a společnosti, než pouze autorská práva, transparentnost a internet. Před minulými parlamentními volbami jsem dokonce vyzval piráty ke spolupráci. Nicméně oni ji tehdy odmítli, věřili, že pětiprocentní hranici překročí sami. Uvidíme, jak se spolupráce vyvine do budoucna,“ řekl Liška s tím, že například švédští piráti se v Evropském parlamentu stali součástí frakce zelených.

Dle předsedy však zůstává velkým otazníkem, zda se pirátům podaří opustit koncept„single issue party“, a stanou se tak atraktivními i pro širší pole voličů. Čeká je prý podobná výzva, s jakou hnutí zelených bojuje posledních třicet let. Liška však během telefonátu s ČESKOU POZICÍ několikrát zdůraznil, že piráty nelze podceňovat. „Političtí lídři, kteří tuto diskusi dnes neberou vážně, vůbec nepochopili, v jaké žijí době. Nepochopili to, že téma autorských práv, svobody internetu, transparentnosti, jsou těmi nejzákladnějšími otázkami, jež budou hýbat globalizovaným světem a demokracií a že je potřeba je řešit a je potřeba je řešit dřív, než jim je vezme politická konkurence,“ míní Liška.

Něco takového by se však prý zeleným stát nemohlo. Mají vlastní informatickou sekci, která se dlouhodobě zabývá autorskými právy, svobodou internetu, neutralitou internetu, transparentností a digitalizací veřejné zprávy. Spolupráce s piráty pro ně tudíž není žádným pragmatismem, nýbrž přirozené spojenectví dvou stran, které pochopily, že toto jsou důležitá témata současné demokracie v digitalizovaném a globalizovaném světě.

KDU-ČSL

Pavel Bělobrádek: Pirátům děkuji, odhalili machinace na ministerstvu práce a sociálních věcíPředseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek je přesvědčen, že piráti mají nakročeno správným směrem. Soustřeďují se prý hned na několik zásadních témat. Křesťanští demokraté by se s nimi například shodli na volání po transparentnosti veřejné správy a financování politických stran. Stejné názory mají i co se týče protipirátské dohody ACTA, o které křesťanskodemokratická europoslankyně Zuzana Roithová prohlásila, že je to nástroj na šikanu běžných občanů.

Zda by v budoucnosti mohlo dojít ke spolupráci s pirátskou stranou, si však Bělobrádek netroufl posoudit. „Společnou řeč lze v konkrétních věcech najít s každou stranou. Nijak jsem nestudoval program této strany a jsem zvědav, jak se bude dál profilovat, zda bude mít vyloženě protestní charakter, a bude tak oslovovat jen určitý výsek společnosti, anebo jestli se bude etablovat jako standardní strana,“ uvedl předseda KDU-ČSL s tím, že se křesťanští demokraté internetu ve svém programu beztak zatím věnovat nechtějí.

Bělobrádek zároveň zmínil, že by pirátům chtěl poděkovat. Prý se jim podařilo odhalit machinace na ministerstvu práce a sociálních věcí. Pirátské noviny přišly koncem roku 2011 se zprávou kolem propojení ministra Jaromíra Drábka a jeho náměstka Vladimíra Šišky s firmou iDTAX produkující elektronické účtenky ke kartám pro sociálně slabé. Společnost má dle pirátů neprůhlednou vlastnickou strukturu s využitím anonymních akcií. Drábek měl ve firmě 24procentní podíl, Šiška byl veden jako jednatel společnosti.

„Piráti mají zcela zřejmě velmi dobré informace, na jejichž základě KDU-ČSL oslovila státní orgány s tím, že tuto kauzu musí vyšetřit,“ podotkl Bělobrádek a dodal, že by na nastavení transparentních podmínek ve státní správě s piráty rád spolupracoval. Ve státní správě z peněz daňových poplatníků utíkají dle jeho názoru miliardy korun.

ČSSD

Bohuslav Sobotka: ČSSD by s piráty společnou řeč našla

Překvapivě blízko k pirátům mají sociální demokraté. Z jejich předsedy Bohuslava Sobotky se minulý týden dokonce vyklubal první český vrcholový politik, který se s piráty oficiálně sešel. Piráti v Lidovém domě se Sobotkou a předsedou poslaneckého klubu ČSSD Jeronýmem Tejcem řešili kontroverzní mezinárodní dohodu ACTA.

„Platí, že politické spektrum v České republice není uzavřené. Musíme počítat s tím, že tady do budoucna budou vznikat nové politické strany, byť ta smutná historie Věcí veřejných pro ně bude určitým handicapem. Lidé se budou samozřejmě ptát, zda ty projekty mají nějaký přirozený původ či zdroj, anebo zda jsou to pouze nějaké marketingové pokusy dostat se na mocenské pozice. Pokud jde o pirátskou stranu, jde spíše o přirozenou iniciativu, která vznikla na základě aktuálních témat, o kterých se v dnešní informační společnosti debatuje,“ komentoval setkání Sobotka.

Zdá se, že je i jediným politikem, jenž opravdu četl aktuální verzi pirátského programu. Dle něj obsahuje hned několik prvků, které je se sociální demokracií spojují. Sobotka souhlasí s odmítavým postojem pirátů k zavedení školného na vysokých školách, požadavku po celostátních referendech i transparentní státní správě. Podotýká sice, že jejich postoje jsou často radikálnější než stanoviska ČSSD, nicméně věří, že by si s piráty mohli rozumět. „Když jsem si na internetu pročetl vznikající program pirátů, tak tam jasně vidím společné body,“ konstatoval Sobotka.

Předjímat, že se nějaká nově vzniklá politická strana, byť třeba v posledních týdnech vypadá dynamicky, dostane do příští Poslanecké sněmovny, se však dle předsedy ČSSD nedá: „Může se stát, že ve sněmovně budou jen čtyři politické strany, může se stát, že tam pronikne nějaká nová nebo že se vrátí lidovci či zelení, vývoj je zatím velmi otevřený,“ zdůraznil. I ČSSD má dle Sobotky ve svých řadách experty, kteří se zabývají informatikou. Předseda partaje by byl rád, kdyby při přípravě nového programu sociální demokracie zvýšili svou aktivitu.

Suverenita

Jana Bobošíková: Specialisty na internet nemáme a ani si nemyslíme, že by to bylo nutnéPředsedkyně strany Suverenita Jana Bobošíková v rozhovoru s ČESKOU POZICÍ zdůraznila, že její strana je připravena hovořit s každým. S programem pirátů se prý seznámila v roce 2010, kdy Suverenita kandidovala v komunálních volbách v koalici s pirátskou stranou. Jak se bude vyvíjet další spolupráce obou stran, záleží na finální verzi pirátského programu a na celkové politické a hospodářské situaci v roce 2014.

„Jsme proti jakémukoliv omezování internetu. Internet by měl zůstat svobodným prostorem. Jsme proti regulacím a podobným věcem. Specialisty na internet ale ve straně nemáme a ani si nemyslíme, že by to bylo nutné. Internet je normální součást života a měl by zůstat takový, jaký je,“ vysvětlila Bobošíková s tím, že Suverenita žádnou zvláštní internetovou politiku v nejbližší době mít nebude.

Zemanovci

Vratislav Mynář: Ten mladý pán s tím copánkem mi byl sympatickýPředseda Strany Práv Občanů Zemanovci Vratislav Mynář hned na úvod telefonátu s ČESKOU POZICÍ přiznal, že program pirátů nezná. Dokáže si ale představit, že spíš než o reálnou politiku zřejmě půjde o zájmy, které se týkají moderního světa, moderních technologií a přístupu k nim. Přesto by si s piráty spolupráci představit dokázal. „Představitele pirátské strany, toho sympatického mladého pána s tím copánkem, jsem viděl asi dvakrát v televizi, a to je asi tak všechno, co o tom vím. Civilně mi ale byl sympatický,“ uvedl Mynář.

Předseda Zemanovců však rovněž prozradil, že strana chystá vlastní kyberprostorovou politiku: „K našemu překvapení máme spoustu mladých příznivců, a tak jsem kluky zaúkoloval, aby se na tuto problematiku podívali. První výsledky bychom měli mít na březnovém předsednictvu. Chceme se zapojit do diskuse kolem internetu a nechceme zůstat stranou, protože víme, že je to pokrok a my nechceme být pozadu.“ Co konkrétně mladí kolegové řeší, Mynář říct nedokázal. Úkol zněl zmodernizovat pohled na internetovou tématiku.

KSČM

Vojtěch Filip: Svobodné šíření informací bych podpořil

Předseda komunistů Vojtěch Filip se s předsedou pirátů Ivanem Bartošem setkal v jedné televizní debatě a považuje ho za velmi inteligentního člověka a zajímavého lídra politické strany. O pirátech si myslí, že jsou běžnou součástí politického spektra a pokud se nevymezí nějak výrazně antikomunisticky, dokázal by si s nimi představit i spolupráci. Že by ale v případě pirátů šlo o digitální komunisty, jak tvrdí někteří jejich kritici, si nemyslí, i když věří, že by se na některých tématech shodli.

Program pirátské strany Filip považuje za nekomplexní co do fungování státního mechanismu, svobodné šíření informací by ale podpořil. Komunisti se pod jeho vedením chystají vstoupit do diskuse kolem budoucnosti kyberprostoru. „Dokonce jsem nedávno předával na klubu společenských věd ocenění překladatelům knihy dvou skotských autorů Kybersocialismus,“ podotkl.

Dle europoslance Miloslava Ransdorfa je v současné chvíli nezbytně nutné začít řešit krizi autorského práva. Jeho dosavadní pojetí totiž prý nebylo schopno vstřebat změny, jež nastaly nástupem elektronických médií a internetu. „Něco jiného je ošetření duševního vlastnictví a něco jiného jsou zájmy výrobců nosičů. Nemůžeme však být jedinou stranou, která se tímto směrem angažuje. Myslím si, že toto je záležitost, která by vyžadovala širší diskusi, ale obávám se, že v současné podobě ministerstvo spravedlnosti takového úkolu není schopno,“ míní Ransdorf.

Zajímavý aspekt do debaty přinesl i komunistický poslanec Vladimír Koníček. V pirátské straně předpovídá rozbroje, poněvadž je názorové spektrum pirátů velmi široké. „Od extrémní levice až po extrémní pravici, u nich naleznete vše. Zatím je pojí společné téma internet. Co se ale stane, až se budou muset shodnout na otázkách, na které musí mít připravené odpovědi každá strana – zaměstnanost, důchody, ekonomické věci?“ ptá se Koníček. Navíc dle něj téma internetu čeká stejná budoucnost jako ochranu životního prostředí. Nakonec se jím budou zabývat všichni. Otázkou je, co piráti nabídnou potom.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.